Gece Hayatı Olmalı!

|Ⓢєччαh|

MiM
Yönetici
Admin
Tema üyesi

İslam'ın genç davetçisi!

Senin mutlaka gece hayatın olmalıdır. Peygamberani deyişle, bir süt sağımı kadar da olsa gece uyanık olup, Allah -u Tealanın huzurunda bulunmalısın. Diğer insanlardan farklı olarak, uykunu bölüp huzura varmalısın.

Bil ki, gecesi olmayanın gündüzü yoktur. Gece sabaha kadar yatağa boylu boyuna uzanan birisinin gündüze vereceği bir şeyi yoktur. Gece senin feyizle dolduğun, gündüz ise bu feyzi başkalarına aktardığın vakittir. Dol ki, boşaltacağın bir şeyin olsun.

Ne güzeldir gece! Yıldızların parlayıp kendisini gösterdiği, nurların tecelli ettiği zamandır ve mekandır gece. Görmüyor musun? Bin aydan daha hayırlı olan vakit, gündüz değil gecedir. Resulullah (sav)ın şu yalan dünyadaki en yüce ve mutlu anı olan Mirac, gece vuku bulmadı mı?

Evet, gece gönül adamlarının akşama kadar bekleyip durduğu vakittir. Gece samimiyettir, gece sıpsıcaktır. Gecenin, yani yalnızlığın riyası yoktur. Herkes uyurken kalk, bir abdest al soğuk suyla, Rabbinin huzuruna var, boynunu bük… Ona bir şeyler mırıldan, isteklerini sırala…gecenin nasıl iletken olduğunu göreceksin. Radyo dalgaları bile gece daha iyi çeker.
Bütün bunlar olup biterken, gecenin bunca avantajları varken, senin geceyi baştan sona uykuyla geçirmen ne büyük gaflet, ne büyük kayıptır. . .

alıntı

[TB] Benzer konular

R

Resulehasret

Guest
Ynt: Gece Hayatı Olmalı!

Allah razı olsun hocam şevk verdiniz ,teşekkür ederiz.

M

melekkiz

Guest

gece hayatı olmalı, başlığı görünce şaşırmıştım açıkcası. hocam yanlış yazdı galiba diye düşündüm. ama okuyunca gördümki mükemmel bir paylaşım olmuş hocam elinize yüreğinize sağlık yazan elleriniz dert görmesin. Rabbim gece ve gündüz yaptığımız tüm ibadetlerimizi kolay ve kabul eylesin inşllh amin

G

garip_kul

Guest

cok güzel bir paylaşım ALLAH razı olsun

selam ve dua ile

H

HedÝye

Guest

Ellerize sağlık hocam çok teşvik edici bir yazı olmuş

S

SimurG

Guest

''KorkuyLa ve ümitLe RabLerine yaLvarıp dua ettikLeri için,
bedenLeri yatakLardan
uzak kaLır ve kendiLerine verdiğimiz rızıktan ALLAH yoLunda harcarlar...
YaptıkLarına karşıLık oLarak onLar için kendiLerini mutLu edecek
ne güzeL nimetLerin hazırLanıp
sakLandığını hiç kimse biLemez...''
(Secde, 16-17)​

SevgiLi MiM Hocam,gerçektende dikkat çekiLecek bir başLıkLa çok güzeL bir konuyu eLe aLmışsınız..Şahsım adına, bu dini vecibeyi bu kadar güzeL bir edebi anLatımLa payLaşmış oLmanız beni çok memnun etti..

Teheccüd keLimesi Kuran-ı Kerim'de sadece bir İsra süresinde bir kere geçer,ve ''uykuyu gidermek'', ''birini uyandırmak'' demektir..Bu anLamdan bakıLdığında gece uyanıLıp,yapıLan her türLü ibadet teheccüd'e girer..Sadece namaz değiL,bir dua etmek biLe teheccüd'e girer..

İki cihan güneşinden bize sünnet kaLan teheccüd namazını, geceLeri ayakLarı şişene jkadar kıLarmış..Ya biz? BizLerde gözLerimiz şişene kadar uyuyoruz..Hz.Muhammed bir gece yarısı Hz.ALi iLe Hz.Fatıma'nın evinin kapısını çaLarak onLarı gece namazına kaLdırması ve aradan biraz zaman geçtikten sonra gidip uyandıLarmı uyanmadıLar mı diye kontroL etmesi,bu namazın ne kadar mühim ve ne kadar faydaLı bir namaz oLduğunu göstermektedir..

Fabrikada çaLışan bir işçi mesai saatini tamamLar,eve gitmesi gerekLi iken,fazLadan mesaiye kaLır..Neden fabrikanın yararı için mi? Hayır..Eve gitmek istemediğinden mi? Hayır.. Tek sebebi daha fazLa para kazanıp,kendini rahatLatması ve hayatının koLAyLaştırması..

İşte rabbimiz ve peygamberimizde bizLer için 5 vakit namazdan sonra,gece vardiyasından mesai (teheccüd) ayarLamıştır..Kendimizi rahatLatmamız ve hayatımızı koLayLaştırmamız için..

Teheccüd'ün önemi hakkında o kadar hadis ve anLatım vardır ki; okudugumuz zaman ne derece ciddi bir namaz oLduğunu göreceğiz.

''Ey insanLar! SeLamı yayınız, yemek yediriniz, insanLar uyurken geceLeyin namaz kıLınız...BöyLe yaparsanız seLametLe cennete girersiniz...'' (Tirmizi)

SeLametLe cennete girenLerin kafiLesinde oLmak diLeği iLe...

SeLam ve dua iLe..
.

|Ⓢєччαh|

MiM
Yönetici
Admin
Tema üyesi

doğrusu bu yazıyı ilk okuduğumda çok müthiş etkilenmiştim. başlığı başka türlüydü zannederim. onu calib-i dikkat bir hale getirip siteye alıntıladım. bu başat yazılardan biriydi. sonra vitrinden düşünce hepimiz unutuverdik tabii, doğal olarak. bugün sevgili hediye kardeşim, yazının güzelliği ve ehemmiyetine binaen kadirşinaslık gösterip vitrine çıkarınca... herhal dedim, biri mükerreren yazdı bu yazıyı diye geçirdim içimden. çünkü hatırlamıştım bi zamanlar yazdığımı. fakat, müthiş sevindiğimi itiraf etmeliyim. yorum yazan değerli kardeşlerimden Rabbim razı olsun.

hassaten sevgili SimurG'un katkısı için ayrıca teşekkür etmeyi borç bilirim.

S

SimurG

Guest

MiM' Alıntı:
hassaten sevgili SimurG'un katkısı için ayrıca teşekkür etmeyi borç bilirim.
Hocam ne borcundan söz ediyorsunuz,ben daha size oLan vefa borcumu dahi ödemiş değiLken,siz ufacık bir teşekkürü bana borç edinmişsiniz..OLmaz hocam oLmaz..
Teşekkürü hakedecek hiçbişe yapmadım daha..

|Ⓢєччαh|

MiM
Yönetici
Admin
Tema üyesi

SimurG' Alıntı:
[size oLan vefa borcumu dahi ödemiş değiLken,siz ufacık bir teşekkürü bana borç edinmişsiniz..OLmaz hocam oLmaz..
Teşekkürü hakedecek hiçbişe yapmadım daha..[/font][/b]
estağfirullah sevgili simurg, olur mu hiç yav... sevgi, dostluk, kardeşlik... eyvallahdır amma, sizi borçlu çıkaracak bişey yapmadım ki ben... sadece siteye gelişinizde sizi tanıtan bir yazı yazmıştım. hemde kusurlu bi yazı. kusurluydu çünkü, sizi tanıttığım arkadaşlarım abarttığımı falan zannederken sonra gördüler ki... MiM hoca SimurG'a haksızlık etmiş. onu layık-ı vechile tanıtamamış. tanıtabilmiş olsaydı bile bu hakedilmiş bir karşılık olurdu ki, onun içinde borçluluk söz konusu olmazdı demi...

sevgili üstadım, can kardeşim!

Konun okunmasındaki dikkat çekici temel unsur, ilk olarak başlıktır desek çok da yanlış olmaz... :) Mim hocamız yazmışsa vardır bir hikmet deyip başladık okumaya... Müthiş haz aldım... SimurG hocamızın da yazıyı bütünler nitelikteki katkısı manidardı... Kompozisyon konusunda da üstad olduğunu defalarca kanıtlamıştır...

"...Ona bir şeyler mırıldan, isteklerini sırala…gecenin nasıl iletken olduğunu göreceksin. Radyo dalgaları bile gece daha iyi çeker."

Bu kısımdaki bağlantı çok hoşuma gitti... Parazitsiz bir iletişim için teheccüdü seçin..! :)

Teheccüde hoş bir davet... Ruhumuzun kanatlanması için bu vakitleri fırsat bilenlerden oluruz inşallah...

Amin...

Allah c.c razı olsun Mim hocam...

*SimurG hocam, teşekkür ederim/z...

E

ertan

Guest

gercekten mukemmel anlatılmıs tesvık edılmıs ALLAH razı olsun

S

SimurG

Guest

Ben teşekkür ederim sevgiLi Liprade,

Bir kişiye dahi vesiLe oLabiLirsek ne mutLu bize..

T

Tarýk Emre

Guest

ey gece sar yüreğimi,
örtün üzerimi yalnız kalayım,
bir ben birde sevdiğimi bulayım,
başbaşa kalacağım Rabbimi,
tek bırakmayan aciz beni.

gözyaşlarımı sen görürsün yalnız
onlarla sırdaş oluruz sanki
sessizliği ile dinler tüm dertlerimi,
alır götürür benden beni,

bir ben daha bulurum yanımda,
bırakmışım akıntısına salıvermişim koynuna
gece uzun ,gece dost, gece varlığa perde
gece bulurum kendimi koyduğum yerde
.
Tarık Emre

Mim hocamın gizemli gece yazısından sonra simurg kardeşimin yazısı da adeta mühür vurmuş gecenin güzelliğinini faziletini anlatmada.Çok etkilendim .teşekkürler kardeşlerim. kaleminiz susmasın asla!

SimurG' Alıntı:
Ben teşekkür ederim sevgiLi Liprade,

Bir kişiye dahi vesiLe oLabiLirsek ne mutLu bize..
Rica ederim SimurG hocam... Muhteşem benzetme ve örneklemelerinizle geniş alana hitap ediyorsunuz...

Gece vardiyası... :)

Tarık Emre, siz hocamızın katkısına mühür dediniz ama sizinki de o mührü açıp tazelemiş...

Yüreğinize sağlık...

*Konunun ele alınış tarzı ve ona eklenenlerin harikalığı vesilesiyle konu sabitlenmiştir...

**Gece uçuşlarının çoğalması temennisiyle... :)

D

dervisan

Guest

Allah razı olsun..

bizler öyle hale gelmişiz ki bırakın gece hayatını gündüz hayatımızda "hakkıyla" Hakk'a" vakit ayıramıyoruz
bu etkileyici yazı ile bir nevi kolumdan dürtüldüm.

behey derviş dedim gece hayatından geçtim bari sabahları muntazam kalkta o maneviyattan nasibini her daim al

çok gevşeğiz çook..