GaZZe için TAKSİM'e...!!!

|Ⓢєччαh|

MiM
Yönetici
Admin
Tema üyesi

İstianbul Beyoğlu'nda toplanan yaklaşık 5 bin kişi, "Katil İsrail" sloganı atarak İsrail'İn bugün Gazze'ye yönelik düzenlediği füzeli saldırıyı protesto etti.


Gazze’yi roket yağmuruna tutarak 200 Filistinliyi öldüren, 300’ü aşkın Filistinli’yi de yaralayan İsrail, İstanbul’da protesto edildi.

İHH İnsani Yardım Vakfı, Mazlum-Der, Özgür-Der, Haksöz, TİYEMDER, AKDER, TGTV, İDSB, Medeniyet Derneği, FİDDER, ASDER, İnsan Medeniyet Hareketi (İMAH), Hikmet Derneği, AKEV ve AKDAV gibi Filistin Dostları Platformu sivil toplum kuruluşları ile duyarlı vatandaşlar, İstiklal Caddesi’ndeki Galatasaray lisesinden Taksim Meydanı’na kadar yürüdüler.

Eylemciler, “kahrolsun İsrail, kahrolsun Siyonizm”, “Çocuk katili, terör devleti İsrail”, “Filistin’e selam direnişe devam” slogan ve pankartlarıyla İsrail’i kınadılar.

Yürüyüşten sonra Taksim Meydanı’nda ortak bir basın açıklaması yapıldı.

Açıklamayı yapan İHH İnsani Yardım Vakfı Genel Başkanı Bülent Yıldırım, “Günlerce, aylarca Gazze’ye ambargo uyguladılar. Kadın ve çocuk demeden insanları aç ve susuz bıraktılar. İsrail sadece insanları aç ve susuz bırakmadı. Bununla yetinmeyerek onları öldürmeye başladı. Bu terörizm değildir de nedir. İsrail’in içinde insanlık duygusu olan Yahudilere ve tüm insanlığa da sesleniyorum. Ortadoğu’nun barışı Filistin’den geçer, Mescid-i Aksa’dan geçer, Gazze’den geçer” dedi.

İsrail zulmüne seyirci kalmayacaklarını belirten Yıldırım, “İsrail için yeni bir yardım kampanyası başlattık. Hayırsever halkımızın gayretleriyle Gazze’deki kardeşlerimize ilaç ve gıda yardımı götüreceğiz. İsrail’in saldırılarında yaralanan Filistinlileri Türkiye’ye getirerek tedavi edeceğiz” dedi.

Bülent Yıldırım’dan sonra Prof. Dr. Ahmet Ağırakça ile Türkiye’de tedavi gören Filistinli yaralılar da birer konuşma yaptı.

İsrail’i protesto eylemi basın açıklamasından sonra sona erdi.

STK’lar yarın da öğle namazında Beyazıt Meydanı’nda toplanarak İsrail’i protesto eylemi düzenleyecekler.

Cihan
 

[TB] Benzer konular

Üst