Güneşa€™e benzeyen bir yıldızın a€˜ğlümüa€™ gğrüntüle

fussilet

Üye
Yönetici
Güneşa€™e benzeyen bir yıldızın a€˜ölümüa€™ görüntülendi

Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ile Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA)a€™nın ortak projelerinde kullanılan teleskop, nükleer enerjisini bitirip ömrünün sonuna yaklaşan bir yıldızın a€˜kıyametinia€™ fotoğrafladı. Bilim insanları, yok olan yıldızın büyüklük ve sıcaklık gibi özelliklerinin Güneşa€™e benzediğini belirtiyor.
Hubblea€™ın 3 numaralı geniş açılı kamerasıyla elde edilen görüntü, a€˜gezegenleşme öncesi nebula (bulut kümesi) sürecinia€™ gözler önüne seriyor. Bu evrede ölmekte olan yıldızlar, dönüşüm safhalarında iyonlaşan ve parlayan gaz kümelerini uzaya saçmaya başlıyor. Giderek genleşen yıldızın merkezindeki aşırı sıcaklık, gazları harekete geçiriyor ve binlerce yıl boyunca uzayın karanlığında parlamasını sağlıyor.
Gökbilimciler, ölüm safhasının ne zaman başladığını, saçtıkları ışığın parlaklığına göre hesaplayabiliyor. Cygnus (Kuğu) Takımyıldızıa€™nda, ilk olarak 40 yıl önce keşfedilen Egg Nebulası, ancak çok güçlü teleskoplar tarafından görülebiliyor.
Bu haber 13 defa okundu.Avea aboneleri ABONE yazıp 9462a€™e göndererek ilanları cep telefonlarına alabilirler. İptal için a€œİPTALa€ yazıp 9462a€™ye göndererek de servisten ayrılabilirsiniz.Servis haftalık 0,99 TL olarak ücretlendirilir. Fiyatlara % 18 KDV ve % 25 ÖİV dahildir. Paket üyeliği aylıktır.Günde 2 bilgilendirme SMS'i gelmektedir

Source: Güneşa€™e benzeyen bir yıldızın a€˜ölümüa€™ görüntülendi
 

[TB] Benzer konular

Üst