formula1 turkey

fussilet

Üye
Yönetici
Türkiye adına yarışan Kemal Merkit, ilk gün yaşadığı karbüratör sorunu nedeniyle 7 saat ceza puanı almasına rağmen yarışı genel klasmanda 28.06.46'lık derecesiyle ve 7 saat ceza puanı ile 11. sırada tamamladı.

2012 Dakar Rallisi için hazırlıklarını sürdüren Merkit, KTM 690 motosikletiyle, 6 etaptan oluşan 1.532 kilometrelik rallide Rider Türkiye ana sponsorluğunda, KTM Spor Moto co-sponsorluğunda yarıştı.


Formula 1 DHL Türkiye Grand Prix'sinde Red Bull pilotu Sebastian Vettel ilk sırayı alırken en iyi tur zamanına ise takım arkadaşı Mark Webber sahip oldu.
Webber, 48. turda yaptığı 1.29.703'lük derecesiyle yarışın en hızlı turunu attı.

PEREZ, EN YÜKSEK HIZA ULAŞAN OLDU

Yarışta en yüksek hıza ulaşan pilot ise Sauber'in Meksikalı pilotu Sergio Perez'di.

Perez, 319.7 kilometre ile ilk sırayı alırken, Fernando Alonso 319.2 ile ikinci, Jaime Alguersuari ise 318.7 kilometre ile üçüncü sırada yer aldı.

Bu arada, ilk sektörde Sebastien Buemi 286.1, 2. sektörde Nico Rosberg 300.9, 3. sektörde ise yine Rosberg 244.1 kilometre hıza ulaştı.

SIRALAMA TURLARI GELENEĞİ SÜRDÜ

İstanbul Park pistinde sıralama turlarında ilk 2'de yer alan pilotların yarışı kazanma geleneği Sebastian Vettel ile sürdü.
Daha önce ilk 4 yarışta pole pozisyonda başlayan pilotlar, son 2 yarışta ise 2. sıradakiler yarışta birinciliğe ulaşmıştı.
Vettel, bugünkü yarışa pole pozisyonda başlayıp ilk sırada bitirerek İstanbul Park Pisti'nin geleneğini sürdürdü.

SEKTÖR ZAMANLARI

Yarışta en iyi sektör zamanlarına da Mark Webber ve Nico Rosberg sahip oldu.

Mark Webber, ilk sektörde 33.486, ikinci sektörde ise 31.310 ile en iyi sektör zamanına sahip olurken Nico Rosberg ise 3. sektörde 24.202'lik derecesiyle ilk sırayı aldı.

MASSA KAYIPLARDA

İstanbul Park pistinde 3 yarış kazanarak en başarılı pilot olan Felipe Massa, bu yarışta beklenen performansını gösteremedi ve ancak 11. olabildi.

2006, 2007 ve 2008'de İstanbul'da birincilik kürsüsüne çıkan Ferrari pilotu, 2009'da 6, 2010'da da 7. olduktan sonra bu sene de 11. sırada yer bulabildi. Formula 1'de Lotus F1 Racing takımının pilotu Jarno Trulli, yarışların gelecek yıl da İstanbul'da yapılmasının kendisini memnun edeceğini söyledi.
Jarno Trulli, Les Ottomans Otel'de, bir saat firmasının kendisi için tasarladığı ve 500 adet ürettiği saatlerin tanıtımına katıldı.

İtalyan pilot, burada basın mensuplarına yaptığı açıklamada, İstanbul'a yeniden geldiği için mutlu olduğunu belirtti.
İstanbul Park'ın, Avrupa'nın önemli Formula 1 pistlerinden olduğunu belirten Trulli, yarışların gelecek yıl İstanbul'da yapılmama ihtimali olduğunun hatırlatılması üzerine, “Ne yazık ki, pilotlar buna karar vermiyor. Ben gelecek yıl da İstanbul'da yarışmayı isterim” dedi.

Audemars Piguet Avrupa Müdürü Pierre Millereau ise Trulli ismi için özel bir koleksiyon hazırladıklarını belirtti. Türkiye'nin kendileri için önemli bir pazar olduğunu belirten Millerau, “Genç ve dinamik bir nüfus var. Türkiye'nin bu yapısına saatler üretiyoruz” şeklinde konuştu.

Tanıtıma Beşiktaş'ın başarılı savunma oyuncusu İbrahim Toraman da katıldı.
 
[TB] Benzer konular Forum Tarih
? Turkey in Pictures 3 5K
M T 0 1K
S Arşiv 0 529
B Recipes 0 2K
fussilet Recipes 0 2K

[TB] Benzer konular

fussilet

Üye
Yönetici
Ynt: formula1 turkey

Grand Prix'si yöneticileri tekrar bir Formula 1 yarışına ev sahipliği yapmak için hazır olduklarını söyledi.
Bahreyn ülkedeki politik sorunlar nedeniyle bilinmeyen bir tarihe ertelenen (hatta 2011 için iptal olduğu konuşulan) Bahreyn Grand Prix'si için cumartesi günü yetkililer tarafından yapılan açıklamada, olayların bir organizasyon yapmaya yetecek kadar yatıştığı dile getirildi.
Haftasonu Türkiye Grand Prix'sine gelen Bahreyn Uluslararası Pisti temsilcileri takımlarla ve F1 yöneticileriyle konuşarak uygulamayı düşündükleri planı tartıştılar ve Bahreyn Grand Prix'si için takvimde bir yer araştırmaya başladılar.
Autosport'a konuşan Bahreyn Uluslararası Pisti başkanı Zayed Rashed Al Zayani, grand prix'nin yapılıp yapılamamasının kendi ellerinde olduğunu ve artık hazır olduklarını söyledi.
Formula 1'in tekrar Bahreyn'e dönme kararının sadece kendi ellerinde olmadığını da belirten Zayed Rashed Al Zayani, F1'e ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyduklarını ve organizasyon için hazır olduklarını kaydetti.
FIA'yla bu konu hakkında bir çözüm aradıklarını sözlerine ekleyen Zayed Rashed Al Zayani, yarışı yapıp yapmamaktan öte bir çözüm bulmaları gerektiğini belirtti ve eğer yarış olacaksa belirlenen tarihe yetişmek için ellerinden geleni yapacaklarını vurguladı.
 
Üst