FORD MONDEO İKİNCİ EL DEŞERLENDİRMESİ...

  • Konbuyu başlatan Resulehasret
  • Başlangıç tarihi
R

Resulehasret

Guest
Ford Mondeo : her bütçeye uygun…

Ford Mondeo, konforu, iç mekan genişliği ve rakiplerine göre düşük fiyatıyla 2. el orta sınfın en çok tercih edilen otomobilleri arasında yer almaya devam ediyor.
Ford’un orta sınıftaki başarılı modeli Mondeo, geniş iç mekanı, rahat sürüş özellikleri, zengin güvenlik donanımı ve kaliteli işciliğiyle 2. el piyasasında iyi bir yer edinmiş durumda. Son zamanlarda orta sınıf sıfır otomobil fiyatlarının artıyor olması Mondeo’nun 2. el satışlarını olumlu yönde etkilediği görülüyor. Mondeo’nun 2. el alıcı profili genelde çocuklu aileler olmak üzere şirketler ve otomobil kiralama acenteleri olarak sıralanabilir. İlk bakışta Mondeo’nun 2. el piyasasındaki yelpazesinin oldukça geniş olduğu görülebilmektedir. Tam donanımlı Ghia versiyonundan salt donanımlı versiyonuna kadar her bütçeye uygun bir Mondeo mutlaka mevcuttur.
Ford 2001 yıllarının sonlarına doğru tüketicinin beğenisine sunduğu 130 Bg’lik Common-Rail Turbo Dizel motorlu Mondeo ile fazla yakıt tüketen model imajından kurtulduğu görülüyor. O yıllarda Mondeo, 130 Bg’lik Common-Rail Turbo Dizel motoru düşük yakıt tüketimiyle dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. 2. elde durum pek de farklı görünmüyor, tercih edilenler listesinde dizel motorlar yer alıyor. Listenin başında malum 130 Bg’lik Common-Rail Turbo Dizel ve 90 ve 115 Bg’lik doğrudan yakıt enjeksiyonlu iki adet dizel motor yer alıyor. Buna karşın 150 Bg üreten 1.8 litrelik benzinli motorda durum yakıt ekonomisi açısından hiç de olumlu gözükmüyor.
Tüm Mondeo motorları sağlamlığı ve uzun ömürlü oluşuyla her zaman tüketicinin dikkatini çekebildiği bir gerçektir. Özellikle 2000 yılından sonra üretilen ikinci jenerasyon Mondeo’larda tüketici memnuniyeti yüksek sevilerdedir. Bu durum 2000 yılından önce üretilen Mondeo’lar için söylenemez. 1996’ya kadar üretilen ilk Mondeo’larda işcilik kalitesi çok düşük seviyelerde kalmıştır. Mondeo’nun düşük işçilik kalitesine rağmen 2001 yılına kadar yüksek satış rakamlarına ulaşması Ford’un rakiplerine oranla üç farklı sınıfı (hatchback-sedan-stationwagon) tek bir fiyatla satışa sunmasından kaynaklanıyor. Bundan dolayı Mondeo’nun 2. el fiyatları rakiplerine oranla daha düşük seviyede kalabiliyor.


Motor Seçenekleri:
Benzinli: 1.6 (90, 95 Bg), 1.8 (110, 115, 120, 125 Bg), 2.0 (130, 145 Bg), 2.5 V6 (170 Bg), ST 200 (205 Bg), ST 220 (226 Bg).
Dizel: 2.0 DI (90, 115 Bg), 2.0 TDCi (130 Bg).
Model Bilgileri:
1993: Modeo modeli piyasaya sürülüyor
1996: Makyajlanıyor, işçilik kalitesi artırılıyor.
1997: Klima standart donanıma donanıma dahil ediliyor..
1999: 2.0 litreye kadar tüm motor versiyonlarda D4 emisyon normu uygulanmaya başlanıyor.
2000: Model değişimi yapılıyor.
2001: Turnier modeline yeni 2.0 16V TDCi dizel motor seçeneği ekleniyor.

Arıza İstatistiği:
Motor ve şanzımanın yağ eksiltmesi
Ön aksa bağlı lastik contaların aşınması
Egzost sisteminde paslanma
Özet:
1995 ve öncesi modellerde ön ve arka düzen tamamen gözden geçirilmeli. Özellikle arka aksta yer alan denge çubuğu yatakları ve ön aksa bağlı lastik contaları değiştirilmelidir. Egzost sisteminde yer yer paslanma görülebilmektedir. Fren disklerinde de durum pek iç açıcı görünmüyor, incelmiş yüzey hemen göze çarpıyor. El freni ise tek taraflı görev yapıyor.
 

[TB] Benzer konular

C

cordoba

Guest
Ynt: FORD MONDEO İKİNCİ EL DEĞERLENDİRMESİ...

Mondeo çok hoş bir sedan dediğiniz gibi hem aile hem iş çevreleri için ercih edilebilecek konforlu bir model
 
Üst