Firkatin yüreğe hüzün zerk eden, bazen alıp götüren kederi!

Mustafa Cilasun

Sevda, muhabbete hasredilen tavdýr, harý rýzadýr!
[font=] [/font]
[font=] [/font]
[font=] [/font]
[font=]Suzinak makamından tambur girişini dinliyorum[/font]
[font=]Sessizliğin iklimine çekilerek düşlerimle makulleşiyor ve içimi çekiyorum[/font]
[font=]Ne kadar ah u zarım varsa, umut damlaları sabrımı zorlasa da, hiç ses etmiyorum[/font]
[font=]Sanki bir başka mekan duygu dağlarının arasındayım, gözyaşlarımı tutamıyorum[/font]
[font=] [/font]
[font=]Sezai Karakoç geliyor aklıma, ne kadar imreniyorum[/font]
[font=]Nesir ve şiirlerini okurken, risalelerin zerk ettiği ibreti solurken irkiliyorum[/font]
[font=]Mehmet Akif’in kanaati, heva ve heves karşısında ki edebi nezaketiyle yoğruluyorum[/font]
[font=]Said’i Nursi hazretlerinin yamalıklı yorganı ve tiryakisi olduğu çay ile cefaya feyz kattığına şaşıyorum[/font]
[font=] [/font]
[font=]Alimler ne eziyetler çekti, ilim için ceht etti[/font]
[font=]Derviş ve arifler himmet ve hizmet adına varlıklarından vazgeçip erişti[/font]
[font=]Yolun istikameti belliydi, sevda kararmayan bir meşkti, aşk zaten en aziz şerefti[/font]
[font=]Neden ve niçin gerekçeli, akıl ve vicdan nitelikli, gönül ihsan ile mücehhez olması gerekirdi[/font]
[font=] [/font]
[font=]Önyargılardan yürekler arınmalı, yeni sayfalar açılmalı[/font]
[font=]Korkuyu gönülde barındırmaktan kurtulmalı, hesap adına hakla barışık olunmalı[/font]
[font=]Ne kadar kayıtsız katılırsak, hassasiyeti bırakırsak, ibadet adet üzre olur, ihyası boştur[/font]
[font=]Aklın ve izanın ihtiyacı olan bilgi ve basiret zaruret olmalı, kul, nefsi esaretten kurtulmalı[/font]
[font=] [/font]
[font=]Mustafa CİLASUN[/font]