FETİH YÜRÜYÜŞÜ HEYECANI

  • Konbuyu başlatan GRAFÝKER
  • Başlangıç tarihi
G

GRAFÝKER

Guest
Osmangazi Belediyesi’nin, Osman Gazi’yi Anma ve Fetih Şenlikleri kapsamında gerçekleştirdiği büyük fetih yürüyüşü büyük ilgi uyandırdı. Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ve Balkanlardan gelen kardeş belediye başkanlarının da (Mamuşa, Kırcaali, Starigrad ve Kosova’dan gelen Belediye Başkanı, Parlamento Başkanı ve Başkan Yardımcıları) katıldığı yürüyüş renkli görüntülere sahne oldu.
Önde temsili Osman Gazi, Mehteran takımı olmak üzere, Kılıç-Kalkan, ahi grupları, 100 kadar atlı birlik, yeniçeriler, Mevlevi Kültürünü Yaşatma Derneği temsilcileri ve yöresel kıyafetleriyle halkoyunları ekiplerinden oluşan kortej yürüyüşüne Çakırhamam’dan başladı. Atatürk Caddesi, İnönü Caddesi, Cumhuriyet Caddesi ve Altıparmak Caddesi üzerinden Stadyum’a ulaşan kortej, geçtiği yerlerde alkışlarla karşılandı. Kortejin ortasında yer alan protokol de halkı selamladı.
Yürüyüşe ulusal televizyon kanalları da yoğun ilgi gösterirken, güzergah boyunca vatandaşların, gösteri gruplarıyla fotoğraf çekme yarışına girdiği de dikkatlerden kaçmadı.

Yürüyüşün sonunda bir açıklama yapan Osmangazi ve Büyükşehir Belediye Başkanları, bu şenliğin ileri yıllarda da genişletilerek devam ettirileceğini söylediler. Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, kültürel değerlerimizin yaşatılması konusunda hassas olduklarını bildirdi. Recep Altepe döneminde başlatılan fetih şenliğinin kentin en önemli kültürel etkinliklerinden biri haline geldiğini ve halkın heyecanla karşıladığını anlatan Dündar, “İlgi güzel, heyecan güzel. Geleneklerimize ne kadar bağlı olduğumuzun da bir göstergesi bu. Fetih Şenliği ilk günden itibaren yoğun ilgi görüyor. Önümüzdeki yıllarda kültürel anlamda daha da çeşitlendirerek devam edeceğiz” dedi.
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe de, 2005 yılında başlattıkları etkinliğin güzel bir noktaya geldiğini söyledi. Altepe, “Biz Osmangazi Belediyesi olarak başlatmıştık, bundan sonra Osmangazi-Büyükşehir birlikteliği ile geleneksel hale gelecek” dedi.
Fetih yürüyüşünün bitiş noktası gösteri gruplarının nefes kesen gösterilene de sahne oldu. Yürüyüşe katılan ekiplerin aynı anda yöresel oyunlarını sergilemeleri, alanda büyük bir coşkuya neden oldu. Yürüyüş pilav ikramıyla son buldu.

Basın ve Halkla
İlişkiler Müdürlüğü
 

[TB] Benzer konular

Üst