Fesleğen, Astıma Şifa Olacak...

Fesleğen astıma şifa olacakİngiltere'de yapılan bir araştırmaya göre, fesleğen başta romatizma ve eklem ağrıları olmak üzere bronşit, astım ve cilt hastalıklarını gidermede çok etkili olduğu ortaya çıktı.
Mis gibi aromatik kokusuyla tanığımız fesleğenin şifa kaynağı olduğu anlaşıldı. İngiltere'de yapılan bir araştırmaya göre, fesleğen başta romatizma ve eklem ağrıları olmak üzere bronşit, astım ve cilt hastalıklarını gidermede çok etkili bulundu...

Türkiye ve Avrupa'da yüzyıllardır geleneksel tıpta kullanılan fesleğenin yararları üzerine araştırma yapan İngiliz bilim adamları fesleğenin güçlü bir anti-inflamatuar oluşunu bitkiye farklı kokusunu veren yağından kaynaklandığını belirttiler. Fesleğinin birkaç türü bulunduğunu vurgulayan araştırmacılar, aynı etkinin tüm türler için de geçerli olduğunun altını çizdiler.

DİYETTE DE FAYDALI

Manchester'daki İngiliz İlaç Konferans'nda sunulan araştırmaya göre romatizma hastalarına fesleğen yedirildi. Hastaların yüzde 73 gibi yüksek bir oranında şişme ve ağrıların azalıp, yok olduğu görüldü. Fesleğenin bronşit, astım gibi ödem yapan ve insanın yaşam kalitesini düşüren hastalıkları da etkili biçimde azalttığı saptandı.

Kan şekerini düzenlemeye yardımcı olduğu anlaşıldı. Şeker düzeyini azalttığı için şeker hastaları için de önerildi... "

Ne yazık ki henüz bir fesleğen hapı mevcut değil ama salata olarak yenmesi çok faydalı" diyen araştırmacılar diyetlerde de fesleğen kullanımının kilo vermede etkili olduğunu söyledi.


Bugün
 
B

Bevadih

Guest
Ynt: Fesleğen, Astıma Şifa Olacak...

Ağızda çiğnendiğinde ağız kokusu ve diş eti rahatsızlıklarınada iyi geliyor...

evimizin bir kösesinde olsun...Fazla güneş istemez ,nazlamak istemez:) koyduğunuz yerde büyür kendi halince ...
 
B

Bevadih

Guest
Ynt: Fesleğen, Astıma Şifa Olacak...

öyle ...desem "nefis" yapmış olmam değil mi:)
 
B

Bevadih

Guest
Ynt: Fesleğen, Astıma Şifa Olacak...

Tamam ...rahatladım:)
 
Üst