Fatiha suresinin 1.Ayeti..

• Konbuyu başlatan Bevadih
  • Başlangıç tarihi
B

Bevadih

Guest
Rabb'lığını insana ve tüm mahlukata ispat eden Allah'a hamd ederim.İnsanlara doğru yolu göstermek için uyarıcı gönderen baş muallim Peygamber Efendimiz vahye bir şey ilave etmeden,değiştirmeden,bozmadan vahyi hayat nizamına dönüştüren rehberimizede selat-u selam ederim.
Şimdi besmele-i şerifeye başlayalım inş.
Herşeyin başlangıcı ve açılışı olan besmeleyi söylememiz lazım.Kur'an'ın emridir.(kuran okuyacağın zaman şeytanın şerrinden Allaha sığın buyuruyor)A'raf suresindede şeytan gönlüne birşey üflerse,zihnini bulandırırsa onun şerrinden Allah'a sığın1 buyuruyor Kur'an-ıkerim.Önce peygamber başta olmak üzere,sonra muminler şeytanın vesvesinden hiç kimse uzak değildir.Sığınma bir bilinç inşaasıdır,uyandırmaktır,dikkati çekmek ve insanı kıyama kaldırmaktır.Bilinçsiz insan istememektedir Yüce Yaratıcı'mız.
Allah'ın vahy'ını bır koyun gibi,solucan gibi değil Akıllı ve Şuurlu bir insan gibi muhatap olmak lazım.Vahiy diri insanı,yürekli insanı,bilinçli insanı,şerefli insanı ortaya çıkaracaktır.. Ancak besmele ile başlarsa,kuran doğasını ve yaratılışını hatırlatmaktadır.Nitekim Yasin Suresinde buyurulduğu gibi Allah"diri olan insanları uyarman için kitabı gönderdiğini zikreder.Kur'an ölülerle muhatap olmamaktadır.Kur'an diriye hitap eder ve dirilişe çağırır.Allah ve resulu sizi "hayat verecek şeylere" çağırır.. "Hayat verecek şeylere çağırmayı" diğer davetler gibi bir tutamayız.Kur'an okurken ne diyeceğiz.!
Yarabbi dirildim, geldim.. Lebbeyk, allahumme lebbeyk; yani "buyur Allah'ım emrindeyim, hazırım" dıyeceğiz.
Tabiri caizse Kur'an-ı bir site olarak düşünelim.. Besmele'de kapısıdır.Besmele eşyayı, Halık'a bağlayan bir köprüdür.Besmele çekerken zihninde insan şunu düşünmelidir.Ben bu işi yapıyorum Yarabbi sana haber veriyorum... Bu ne demektir?Allahın karışmadığı bir saha yok demektir.o herşeye karışır.ekonomi,siyaset sosyal Düzen ,İtikad, Kanun,yasa her alanın Rabb'idir.
Allah ismi kuranda 2000i geçmektedir.Bütün isimleri kendisine sıfat olur.Türetilmiyendir.Çoğulu yoktur.Başka isim yerine konmaz.Besmelede ise Rahman sıfatı özdür.Bir soruya cevaptır.Hangi soruya "Allah kimdir" sorusuna cevap Rahmandır.Zatı ile ilgilidir.Zatidir.O sıfat sayesinde alem ayakta durur,yoksa falancıların hürmeti için değil.
Rahim sıfatı ise fiilidir.Sen kimsin sorusuna rahmandır dedik.. Peki Rahim sıfatı hangi soruya cevaptır."Ey Allahın sen bu işi nasıl yaparsın" sorusuna cevaptır.Rahim'dir demek "merhametle muammele ederim" mealini çevirmek daha uygundur.
Bu kelime sadece bize nazil olmamıştır.Diğer ümmetlerede nazil olmuştur. Hz. Süleyman'ın yolladığı mektup "besmele" ile başlamıştır. Hz.Nuh'un gemisi "besmele" ile durmakta ve yürümektedir. Kur'an-ı Kerim'de bu konuda net bilgiler vardır. Peygamberimiz ilk vahiyle muhatap olduğunda "rabbinin adi ile oku" emri verilmiştir..ALINTI.

[TB] Benzer konular

G

GRAFÝKER

Guest
Ynt: Fatiha suresinin 1.Ayeti..

allah razı olsun sevgili kardeşim:)

B

Bevadih

Guest

ALLAH senden de razı olsun sevgiLi GRAFİKER..:)

B

Bevadih

Guest

En önce sizden olsun...eyvAllah..

U

ufuk demir

Guest

gerçekten çok temiz kalpli olduğunu hisedebiliyorum'' mevlam'' sana kalbin gibi tertemiz ammeller işlemeyi ve her öğrendiğin ilmi evvelaki kendi şahsınla yaşamanı nasip etsin.

B

Bevadih

Guest

Bu güzel kelam ve dua bana edildi ise...Allah binlerce kez razı olsun sizden...amin emain bu değerli vakitlerde....

Selam ile kalın..