Evli Olmak mı? Bekar Olmak mı?

• Konbuyu başlatan koza_kelebegi
  • Başlangıç tarihi

[TB] Benzer konular

D

DAMRAM

Guest
Ynt: Evli Olmak mı? Bekar Olmak mı?

EVLI OLMAK DABIKI NEKADARDA ZOR OLSADA EVLI OLMAK

I

isozworld

Guest

Henüz evlenmedim ama evli olmak sanırım daha güzel gibi geliyor bana. En azından içimde öyle bir özlem var. Herşeyin hakkında hayırlısı tabiki.

C

cahit

Guest

evli olmayı tek geçiyorum :)

S

SeLMa

Guest

evLi oLmak tabiiki...ve çocuk sahibi oLmak kadar güzeL bir duygu oLmasa gerek...fakat evLenmek için güven gerekiyor...ve dinini biLen yasayan...dürüst inSanLara rastlamak zor....
Bence Hz. Adem ve Hz. Havva annemiz veya Hz. Peygamber(sav) ve Hz. Hatice annemizin evLiLigi gibi bir evLiLigi kim istemez....
ama günümüz sartLarinda güven ve isLami yasayıs tarzLarinin eksikLiği sebebi iLe...
..çok güzeL basLayan evLiLikLer maaLesef hüsran iLe bittigi için inSan korkmuyor degiL...
Dinini tam manasi iLe yasayan bay veya bayan in evLiLikLeri de cennetin subesi dedikLeri türden bir evLiLigi kim istemez eLbette ister ama tam dogru insani buLmadan evLiLigi çok tasvip etmiyorum...
Tabiiki bu isLer kismet isi çokda büyük konusmamak Lazim

Zaman evLiLik zamani degiL....Bu yüzden bekarLigi mecburen tercih ediyoruz...:p
Hadi bakaLim bekarLar hayirLisi....;)

G

garip_kul

Guest

evli ve cocuklu olmakkkk

Z

zülüf

Guest

bekarlık sultanlıktır ;)

S

samimi

Guest

evlenmeyen anlamaz bunu...

Z

zülüf

Guest

evli olmadığımıza göre.....

biz sultan olmaya devam edelim ne dersiniz :)

R

Resulehasret

Guest

Ben bıktım bu sultanlıktan evlenmek istiyorum :) ah askerlik ah:)

B

busra_72

Guest

evli olmanın bayanlar açısından en güzel yönü annelik duygusunu tatmaktır diye düşünüyorum...ama bekarlıkta fena değil :) :)

B

bir.fikir.cilesi

Guest

evliyken bekar olmak, bekarken evli olmak... biz bunları istiyoruz sanırım.

M

mevhime

Guest

Ben bekarlık derim...Suanlık belki bu düşüncem...Evlilik sorumluluk,ağır başlılık ve olgunluk gerektirir...Ben sıkıya gelemem...Biraz olgunlaşalım öyle...Daha deli doluyum ya...Ailemin gözün de bile daha cimceme ,süslü, kibariye'yim...

I

isozworld

Guest

Arkadaşlar sultanlık nedir ki?
Sultan: hükümdar,han hakan,hünkak, padişah, melik, yöneten anlamlarına gelir. Yani bekar olunca ki bekarım bunların hiçbiri üzerime hasıl olmamış (Yani kendi yemeğimi kendim yapıyorum, bütün ev işlerini ben yapıyorum. bunların hangisi sultanlık özelliklerinden ki)
Evli olmada da sultanlık özellikleri yok :) Taraflar birbirlerinin haklarını gözeterek ilgili görevlerlerini yerine getirirler. Örneğin ev işlerinin belli kısımları ortak bazılarını kadın bazılarını erkek yapar. vb. şekillerde kendi aralarında anlaşırlar.
Burada biri birinin yerine kendini mutlaka koymalıdır. İslam kadınlar için bir özgürlüktür. Erkek, kadın istemediği taktirde hiç bir iş yaptıramayacağını ancak kadın isterse yapacağını, kadının gerçekten isteyerek yaptığı işler içinde büyük ecir sahibi olacağını önemle belirtmiştir. Yani bir erkek ev işlerini kadın yapmak zorunda gibi bir hisse kapılması veye öyle sanması islami anlayışın dışındadır. Gelenekçi anlayışın güzelliklerine birşey diyemeyiz ama bu ve buna benzer kadına haksız yere iş yükleme anlayışının islamda yeri yoktur.

Ancak şu bir geçek ki tam ideale ulaşılamaz. Zaten islami kaynaklarda bu konuya ciddi şekilde eğilmiştir. Yani tam adaleti sağlamak mümkün değildir. İnsanlar eğer bundan korkuyorlarsa yanılıyorlardır. Allah şöyle buyurmuştur.
4 Nisa 129 :
Ne kadar isteseniz de eşlerinize adaletle davranmak elinizde değildir.147Dolayısıyla diğerlerini dışlayarak ve onları kocası hem var hem de yokmuş gibi bir durumda bırakarak [içlerinden sadece] birine yönelmeyin.148 Ancak her şeyi yoluna koyar ve O'na karşı sorumluğunuzun bilincinde olursanız, bilin ki Allah çok bağışlayıcıdır, rahmet kaynağıdır. M.Esed

Eğer islami özelliklere sahip takva sahibi olduğunu düşünüyorda yine de adaletli olamayacağınıdan korkara evlenmek istemiyorsanız bu tercihinizi evlenmeniz yönünde kullanmanız daha hayırlı olacaktır. Çünkü herşeyi hakkıyla bilen Allah'tır.
Allah gizli saklı ne varsa bilir.
Allah esirgeyen ve bağışlayandır.

K

KARTAL

Guest

isozworld' Alıntı:
Arkadaşlar sultanlık nedir ki?
Sultan: hükümdar,han hakan,hünkak, padişah, melik, yöneten anlamlarına gelir. Yani bekar olunca ki bekarım bunların hiçbiri üzerime hasıl olmamış (Yani kendi yemeğimi kendim yapıyorum, bütün ev işlerini ben yapıyorum. bunların hangisi sultanlık özelliklerinden ki)
Evli olmada da sultanlık özellikleri yok :) Taraflar birbirlerinin haklarını gözeterek ilgili görevlerlerini yerine getirirler. Örneğin ev işlerinin belli kısımları ortak bazılarını kadın bazılarını erkek yapar. vb. şekillerde kendi aralarında anlaşırlar.
Burada biri birinin yerine kendini mutlaka koymalıdır. İslam kadınlar için bir özgürlüktür. Erkek, kadın istemediği taktirde hiç bir iş yaptıramayacağını ancak kadın isterse yapacağını, kadının gerçekten isteyerek yaptığı işler içinde büyük ecir sahibi olacağını önemle belirtmiştir. Yani bir erkek ev işlerini kadın yapmak zorunda gibi bir hisse kapılması veye öyle sanması islami anlayışın dışındadır. Gelenekçi anlayışın güzelliklerine birşey diyemeyiz ama bu ve buna benzer kadına haksız yere iş yükleme anlayışının islamda yeri yoktur.

Ancak şu bir geçek ki tam ideale ulaşılamaz. Zaten islami kaynaklarda bu konuya ciddi şekilde eğilmiştir. Yani tam adaleti sağlamak mümkün değildir. İnsanlar eğer bundan korkuyorlarsa yanılıyorlardır. Allah şöyle buyurmuştur.
4 Nisa 129 :
Ne kadar isteseniz de eşlerinize adaletle davranmak elinizde değildir.147Dolayısıyla diğerlerini dışlayarak ve onları kocası hem var hem de yokmuş gibi bir durumda bırakarak [içlerinden sadece] birine yönelmeyin.148 Ancak her şeyi yoluna koyar ve O'na karşı sorumluğunuzun bilincinde olursanız, bilin ki Allah çok bağışlayıcıdır, rahmet kaynağıdır. M.Esed

Eğer islami özelliklere sahip takva sahibi olduğunu düşünüyorda yine de adaletli olamayacağınıdan korkara evlenmek istemiyorsanız bu tercihinizi evlenmeniz yönünde kullanmanız daha hayırlı olacaktır. Çünkü herşeyi hakkıyla bilen Allah'tır.
Allah gizli saklı ne varsa bilir.
Allah esirgeyen ve bağışlayandır.
sultanı rahatlık manasında kullanılıyor kişide evli oldumu rahat olur huzurlu olur anladın mı kardeş...