Everest'te İlk Ezan Okundu...

Everest'te ilk ezan okundu

Dünya'nın en yüksek tepesi Everest'te, ilk ezan Suudi Arabistanlı dağcı Ez Zevman tarafından okundu.

Everest tepsine çıkan ilk Suudi Arabistanlı dağcı Faruk Bin Saad Ez Zevman, zirvede ilk ezan okuyan kişi de oldu. Bir ay süren 4 ayrı kampta yapılan hazırlıklardan sonra zirveye tırmanan grup, 4 Amerikalı bir İngiliz bir Kanadalı ve bir de Ummanlı dağcıdan oluşuyordu.

Er Raye Gazetesine konuşan 30 yaşındaki Ez Zevman, Cenabı ALLAH'ın dünyada yarattığı en yüksek noktadan ilk ezan okumakla müşerref olmaktan son derece mutlu olduğunu ifade etti.

Bir Suudi Arabistan şirketinde halkla ilişkiler koordinatörü olarak çalışan ve dağcılığı hobi olarak yapan Suudi Arabistanlı genç, son bir buçuk yıldır tepeye çıkmayı planladığını ifade etti.

Son yedi yıldır dağcılık yapan Ez Zevman, dünyanın en yüksek noktası olan Everest tepesinin zirvesine ezan okumak için çıktığını da söyledi.

Dünya Bülteni

[TB] Benzer konular

B

Bevadih

Guest
Ynt: Everest'te İlk Ezan Okundu...

Dağcı Nasuh mahruki'nin "bir dağcının güncesi"ende ifade ettiği ve beni etkileyen " zirvde iken Yaradan'a o kadar yakın hissettim ki kendimi elimde içmekte olduğum içeceği gayri ihtiyari O'na uzatmışım" diye yazması.

Ve gene Sevgili gönül adamı Senai Demirci'nin uçakta kıldığı namazda zaman ve mekan kaybolmuş direk O'nun huzurunda gibi hissederek namaz kıldım demesi...beni çok etkilemiş,bu yüzden el değmemiş ilk yaratılış hali ile kalan yerler hep ilgimi ve merakımı celbetmiştir..

Şimdi de bu olay...En yüksek yer ezan okunması...Bilgiden çok yüreğinden geçen hislerini okumak isterdim..Ama bakacağım bu habere...Çünki gerçekten merak ettim...

Sayın Hizmetkar Muhabirim...Teşekkürler :)

Ã

Þehadete Vurgunum

Guest

maşALLAH

benim de bayrak dikkatimi cekti okudum ...

teşekkürler

Bevadih' Alıntı:

Şimdi de bu olay...En yüksek yer ezan okunması...Bilgiden çok yüreğinden geçen hislerini okumak isterdim..Ama bakacağım bu habere...Çünkü gerçekten merak ettim...

Bazı yaşananlar da anlatılmayıp kalsın bir kuytuda...:)

Rica ederim Hizmetkar Gönül Ebesi...

B

Bevadih

Guest

liprade' Alıntı:
Bevadih' Alıntı:

Şimdi de bu olay...En yüksek yer ezan okunması...Bilgiden çok yüreğinden geçen hislerini okumak isterdim..Ama bakacağım bu habere...Çünkü gerçekten merak ettim...

Bazı yaşananlar da anlatılmayıp kalsın bir kuytuda...:)

Rica ederim Hizmetkar Gönül Ebesi...
olmaz ...:) Paylaşılmalı.!

Bence paylaşılmamalı bazı yaşananlar, hisler... İşin maneviyatı kaçabilir...

*Bencillik mi yapıyorum acaba..?

B

Bevadih

Guest

Evet bencillik yapıyorsun...

Zaten yaşadı isede o maneviyatı o an yaşamıştır...Zaten anlatsa bileik yaşadığı his ve heyecanda olmaz anlatacakları...Sadece biraz eser o kadar.

H

HAdeKa

Guest

ama belki bi daha yaşayacak o maneviyatı ama anlattıgı için olmayacak

B

Bevadih

Guest

Aman ...tamam anlatmasın vazgeçtim yahu :) içinde yaşasın...

Everest'te ilk ezan okuyan kim?

Suudi Arabistan'dan Faruk Saad Hamad Al-Zuman, dünyanın en yüksek tepesi olan Everest'te ilk ezanı okuyarak ülkesi, Arap ve Müslüman dünyası için gurur verici bir ilke imza attığını söylüyor.

Al-Zuman, Everest'e 21 Mayıs 2008'de tırmanmıştı. Al-Zuman'dan çok önceleri zirveye tırmanan 5 Türk vardı. Bunlardan ilki Nasuh Mahruki. 21 Mayıs 1995'te Everest'in zirvesine çıkan ilk Türk olan Mahruki, "Çok şükür ki ben Everest'e tırmanan ilk Müslüman dağcıyım" demişti.

Mahruki'yi 23 Mayıs 2001'de Nepal yönünden Everest'te tırmanan Tunç Fındık takip etmişti. Elif Eylem Maviş de 15 Mayıs 2006'da Everest'e tırmanarak zirveye tırmanan ilk Türk kadın olmuştu. 2007'de de Fenerbahçe Spor Kulübü'nün 100. kuruluş yıl dönümü çerçevesinde Mustafa Kalaycı ve Tunç Fındık Everest'e birlikte tırmanmıştı.

Eğer Everest'e çıkan Türklerden biri ezan okuduysa, Al Zuman, şimdilik kazandığı "Everest'te ilk ezanı okuyan dağcı" unvanını Türklere kaptırmış olacak. Şimdi herkes Türk dağcılardan gelecek cevabı bekliyor.

Arab News'in haberine göre 30 yaşındaki Suudi Arabistanlı dağcı, tırmanışıyla ilgili de bir kitap yazdı. Hayatının en büyük ihtirasını zirveye çıkarak gerçekleştirdiğini söyleyen Al Zuman, zirveye çıktığında 25 dakika orada kaldığını ve bu sürede ezan okuduğunu, fotoğraf çektirdiğini ve Suudi Arabistan bayrağını salladığını anlattı. Tırmanışının ardından 'Suudi Arabistan'ın Sir Edmund Hillary'si' takma adını alan Al- Zuman, zirveye adımını attığında ''Vav. Bu Allah'ın yarattığı. Subhanallah'' demiş.

cihan