En Güvenlisi Internet Explorer 8

  • Konbuyu başlatan TakeOne
  • Başlangıç tarihi
T

TakeOne

Guest
Yapılan testler, zararlı yazılımları engelleme konusunda en iyi tarayıcının Internet Explorer 8 olduğunu gösteriyor.


NSS laboratuarlarında yapılan testler, internet tarayıcılarının güvenliği konusunda en iyi tarayıcının Internet Explorer 8 olduğunu gösterdi. Güvenlik testleri malware ve phishing adı verilen ve sisteme zarar verebilen teknikler üzerinde yapıldı. Teste ise Safari 4, Chrome 2, Internet Explorer 8, Firefox 3 ve Opera 10 Beta katıldı.


Toplamda iki test gerçekleştirildi. Bunlar Malware ve Phishing testleri. Malware testlerinin sonucuna göre Internet Explorer 8, test sonunda zararlı yazılımları %81 oranında engellemeyi başardı. Firefox 3.0.11 ise %27 ile ikinci oldu. Safari %21 ile üçüncü olurken Chrome %7 ile dördüncü oldu. Opera 10 Beta ise %1 ile malware testinin sonuncusu oldu.

Test sonuçlarına dayanılarak hazırlanan rapora aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

http://nsslabs.com/test-reports/NSS%20Labs%20Browser%20Security%20-%20Socially%20Engineered%20Malware%20Q3%202009.pdf

Phishing

Bir diğer test ise Phishing (avlama) tekniği ile ilgili gerçekleştirildi. Phishing, kullanıcıya dolandırıcılığı masum bir olay gibi gösterip, onları kandırmak üzerine kurulu bir zarar verme tekniği. Tarayıcılar Phishing sitelerini ya da mesajlarını ön görerek kullanıcıyı bu tür sitelerden uzak tutabiliyor. Bu minvalde yapılan test sonucunda Internet Explorer 8 yine zirvedeydi. Microsoft'un tarayıcısını zirveye çıkaran başarı oranı %83. Bu, diğer tarayıcılar arasındaki en yüksek değer.


Firefox 3 bu testte %80 oranında bir başarı sağladı. Opera 10 Beta, bu ikisinin biraz gerisinde kalarak %54 ile üçüncü olmayı başardı. Chrome'un başarı oranı %26 iken Safari'nin %2 oldu.

Phishing testinin raporlarına ise aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

http://nsslabs.com/test-reports/NSS%20Labs%20Browser%20Security%20-%20Phishing%20Q3%202009.pdf

Tam Korunma İçin

Dolayısıyla NSS laboratuarları çalışanları, test sonuçlarına dayanarak en güvenli tarayıcının Internet Explorer 8 olduğunu açıkladı. Bu değerlere göre her ne kadar Internet Explorer 8, en güvenli tarayıcı olarak gözükse de, kullanıcı bakımından yine risk var demektir. Bu vesileyle daha iyi bir güvenlik sağlamak için tarayıcının yanında ek olarak bir antivirüs yazılımı kullanılması gerekiyor.


Antivirüs yazılımlarının Web Protection adı verilen çevrimiçi koruma özelliği, büyük ölçüde güvenlik sağlayarak kullanıcıya rahat bir nefes almasını ve internette korkmadan gezinebilmesini sağlıyor. Siz de eğer bu tür bir sıkıntıyı deneyimlemek istemiyorsanız, güvenli bir tarayıcının yanı sıra, kesinlikle bir de antivirüs yazılımı kullanmanızı tavsiye ederiz.
 

[TB] Benzer konular

S

serdengecti

Guest
Ynt: En Güvenlisi Internet Explorer 8

başka yazılımlara karşı nasıl bilmiyorum.ama en son internet explorer yüklemeye kalktığımda, microsoftun sitesine girdi ve benim biosu bozdu.

format atıyom. açılıyo kapatın mı yine açılmaz oluyo.sonun da biosu güncelledik kurtulduk.
 
T

TakeOne

Guest
Ynt: En Güvenlisi Internet Explorer 8

Sen başka yerden kapmışsındır.
 
S

serdengecti

Guest
Ynt: En Güvenlisi Internet Explorer 8

hayır eminim.

microsoft yaptı.
 
Üst