En Fazla Okulu 'Kızıl Sultan' Açmış...

En Fazla Okulu 'Kızıl Sultan' Açmış...

Gazeteci- Tarihçi Yazar Mustafa Armağan "Kızıl Sultan'' diye karalanan Sultan II. Abdülhamit'in geçmişte en fazla okul açan padişah olduğunu söyledi.

Armağan, Genç Oluşumcular Derneği'nin Çankırı 100. Yıl Kültür Merkezinde düzenlediği "Yakın Tarih Işığında II. Abdülhamit'' konulu konferansa konuşmacı olarak katıldı.

Armağan, Abdülhamit'in eski tarih kitaplarında zalim bir padişah olarak yanlış tanıtıldığını vurguladı.

Tahtan indirilen padişahın yaptırdığı demiryolu ağlarının ve saat kulelerinin günümüzde hala kullanıldığını kaydeden Armağan, ilk Anayasa'nın Sultan Abdülhamit döneminde yapıldığını söyledi.

DönemindeAbdülhamit'in eğitime çok önem verildiğini aktaran Armağan, kendi döneminde Osmanlı topraklarında 25 bin, bugünkü Türkiye sınırları içinde ise 5 bin okulun açıldığını ve bu okullarda 1 milyon öğrencinin eğitim gördüğüne dikkat çekti.

Mustafa Armağan, bu günkü eğitim sistemine Sultan Abdülhamit döneminde geçildiğini ve eğitimde altın bir çağın yaşandığını ifade etti.

Sultan Abdülhamit'in Yahudileri oyalayarak İsrail devletinin kurulmasını geciktirdiğini ileri süren Armağan, Sultan Abdülhamit'in gelecek nesillere doğru anlatılması gerektiğini kaydetti.


(CİHAN)
 

[TB] Benzer konular

Üst