Elma sirkesi kilo vermenize yardımcı olabilir mi?

Elma sirkesi binlerce yıldır sağlık toniği olarak kullanılıyor.
Araştırmalar, kan şekeri seviyesini düşürmek gibi birçok sağlık açısından iyileştirici etkilere sahip olduğunu göstermektedir.
Ancak diyetinize elma sirkesi eklemek de kilo vermenize yardımcı olabilir mi?
Bu makale elma sirkesi ve kilo kaybı arkasındaki ilişkiyi gösterecek. Ayrıca elma sirkesini diyetinize katmak için ipuçları verecek.
Elma Sirkesi Nedir?

Elma sirkesi iki aşamalı fermantasyon işleminde yapılır
İlk olarak, elmalar şekerlerini alkole dönüştürmek için kesilir veya ezilir ve maya ile birleştirilir. İkinci olarak, alkolü asetik aside fermente etmek için bakteri eklenir.
Geleneksel elma sirkesi üretimi bir ay kadar sürse de, bazı üreticiler süreci yalnızca bir gün sürecek şekilde önemli ölçüde hızlandırıyor.
Asetik asit, elma sirkesinin ana aktif bileşenidir.
Etanoik asit olarak da bilinir, ekşi tadı ve kuvvetli kokusu olan organik bir bileşiktir. Asetik terimi , sirke için Latince bir sözcük olan asetten gelir .
Elma sirkesinin yaklaşık% 5-6'sı asetik asitten oluşur. Aynı zamanda su ve malik asit gibi diğer asitlerin eser miktarlarını da içerir.
Bir çorba kaşığı (15 ml) elma sirkesi yaklaşık üç kalori içerir ve neredeyse hiç karbonhidrat içermez.
ÖZETElma sirkesi iki aşamalı fermantasyon sürecinde yapılır. Asetik asit, sirkenin ana aktif bileşenidir.

Asetik Asit, Yağ Kaybı İçin Çeşitli Avantajlara Sahiptir

Asetik asit, vücudunuzda asetat ve hidrojene çözünen kısa zincirli bir yağ asididir .
Bazı hayvan çalışmaları, elma sirkesinde asetik asidin, çeşitli şekillerde kilo kaybına neden olabileceğini göstermektedir:
  • Kan şekeri seviyesini düşürür: Bir sıçan çalışmasında asetik asit, karaciğer ve kasların kandan şeker alma yeteneğini geliştirmiştir .
  • İnsülin seviyelerini azaltır: Aynı sıçan çalışmasında asetik asit, insülin oranının glukagon oranını da azalttı ve bu da yağ yakımını destekleyebilir.
  • Metabolizmayı geliştirir: Asetik asite maruz kalan sıçanlarda yapılan bir başka çalışma, AMPK enziminde artış göstermiş, bu da yağ yakımını artıran ve karaciğerde yağ ve şeker üretimini azaltan.
  • Yağ depolamayı azaltır: Obez, diyabetik sıçanları asetik asit veya asetatla tedavi etmek onları kilo alımından korur ve karın yağ depolamasını ve karaciğer yağını azaltan genlerin ifadesini arttırır .
  • Yanık yağ: Asetik asit ile takviye edilmiş yüksek yağlı bir diyetle beslenen farelerdeki bir çalışma, yağ yakımından sorumlu genlerde önemli bir artış sağladı ve bu da daha az vücutta yağ birikmesine neden oldu.
  • İştahı bastırır: Başka bir çalışmada, asetatın beyninizdeki iştahı kontrol altına alan, dolayısıyla gıda alımının azalmasına yol açabileceği öne sürülmektedir.
Hayvan çalışmaları sonuçlarının ümit verici görünmesine rağmen, bu etkileri doğrulamak için insanlarda araştırmaya ihtiyaç vardır.
ÖZET Hayvan çalışmaları, asetik asidin, çeşitli şekillerde yağ kaybını teşvik edebileceğini keşfetmiştir. Yağ depolamayı azaltabilir, yağ yakmayı artırabilir, iştahı azaltabilir ve kan şekeri ve insülin tepkisini artırabilir.
 

Yorumlar

|Ⓢєччαh|

MiM
Yönetici
Admin
Tema üyesi
Bu arada ben başka bir sirke türü keşfettim, uzun süredir kullanıyorum, ve çok faydasını gördüm. Alıç sirkesi. Sabah akşam bir bardak ılık suya bir tatlı kaşığı alıç sirkesi konduğunda zayıflamaya muazzam etkisi oluyor. Bundan başka ayrıca elma sirkesini de hergün bir yemek kaşığı su katılmamış olarak içiyorum, harika oluyor. :)
 
Üst