El-Müheymin

...Tefekkür...

Hüznüm yüreðime dokunan dûamýn sûkûtudur...
Müheymin
Gözetici ve kollayıcı , Saltanatı hakkında dilediği gibi tasarruf eden, her şeyi gözetip koruyan.

Al-Muhaymin

O Allah ki, O'ndan başka ilâh yoktur. Melik'tir; Kuddus'tur; Selâm'dır. Mü'min'dir, Müheymin'dir, Aziz'dir, Cebbar'dır, Mütekebbir'dir, Allah, (müşriklerin) şirk koştuklarından çok yücedir * Haşr 59:23

Allah'ın görüp gözeten, her şeye şahit olan, her şeyi koruması altına alan, onları muhâfaza edip saklayan olduğu anlamına gelir.

...Tefekkür...

Ynt: El-Müheymin

Kulun mükâfâtını, asla ihmâl etmeyen,
O zengin hazinesi, vermekle hiç bitmeyen,
Kazanılmış sevabı, zerrece eksiltmeyen,
Tartıda ve hesapta, şaşmaz MÜHEYMİN dir O.

...Tefekkür...

El-Müheymin

Saltanatı hakkında dilediği gibi tasarruf eden, her şeyi gözetip koruyan.

Lütfun ile kıl himaye
Ver selâmet “Yâ Müheymin”
Eller kalkar hep duaya
Ver saadet “Yâ Müheymin”

Ey yücelerin yücesi olan büyük Allahım,
Yâ Müheymin,
Beni himaye eden, beni koruyup gözeten, beni her türlü beladan, fenadan alıkoyansın. Öncemi bilensin. Sonramı görensin. Kendimi bilmezken, kendimi tanımazken ruhuma varlığının adresini üfleyensin. Hücrelerimi dahi şifre şifre bilen, her şifreyi birbirine ulayan ve yine çözensin. Her şeyim ayan beyan ortada. Düşüncelerimi biliyor ve dahi okuyorken, neler yapacağımı önceden görüyorken senden gizlim saklım yok Allahım. Gaflete düştüğüm demlerde nefsimin çemberinde gidiş gelişlerime çare dilerim senden. Beni benden koru Allahım. Nefsimi ıslah eyle. Güzelliklerimi çoğalt.
Ruhumun hüsranına saadet ver Allahım.

Kulu koruyup gözeten
İhsanına ihsan katan
Islah eyleyip düzelten
Ver kemâlet “Ya Müheymin”

Ey Müheymin,
Sultanım,
Güzel Allahım,
Seni düşünen ruh güzelleşir, ziyadeleşir. Bilirim. Senden uzak düşünler yolunu şaşırır. Şimdi ipil ipil bir yağmurun altında ıslanıyorum. Senin rahmetinin her katresi üzerime düştükçe sevincim artıyor. Kederim azalıyor. Denizdeki dalgalar gibi kabarıyor duygularım sana doğru. Dalgalarımı sahiline çek Allahım. Senden gizlisi saklısı olmayan bir kulunum. Gizlerimin gizlerini biliyorsun. Saklamam boşuna gafletlerimi, hatalarımı. Beni yüceliğinle sarıp sarmalıyor, kusurlarımı örtüyorsun. Dünyalardan koruyorsun beni Allahım. Sana hamd ederim. Şükürler ederim.
Uyuklayan gönlüme inşirah ver Allahım...

Yücelik verir ruhlara
Uğratmaz asla zarara
Salah ile tüm kullara
Ver hidayet “Ya Müheymin”

Ey Müheymin,
Efendim,
Allahım,
Kainat sessizce uyurken, güvendiğimiz bir şey var. Bizi koruyup gözeten, koruyan yaratanımız var diye güvenle yumarız gözlerimizi. Her korkumuzda ilkin adını andığımızsın. Sığındığımızsın. Himmet dilediğimizsin. Biz aciz kullarını her saniye binlerce tehlikeden koruyup gözetensin rabbim. Ruhumuz ve bedenimiz her an senin gözetiminde olmazsa halimiz nice olurdu bilmiyorum. Sınırlı zekam ve bilgim bunu bilmiyor bilemiyor. Bizi nurunla aydınlat Allahım. Ziyânla bizi donat. Her iki cihanda bizi mahçup etme Allahım. Müminler arasına sûizân girdi Allahım. Aramızdaki riyayı, yalanı kaldır rabbim. Yeni baştan doğrulalım. Yeni baştan sevelim birbirimizi. Bir ashap şenliği yaşasın kalplerimiz. Sen istersen her şey olur...
Gönüller yağmalandı. Gönüller çöle yürüyen bir bedevi... Gönüller serap görüyor.
Kararmış gönüllere hidayet ver Allahım.

Vermezsin şeytana fırsat
Emrindedir tüm kâinat
Mü’minlere nurun kat kat
Ver ikrâm et “Ya Müheymin”

Ey Müheymin,
Sen Selamsın, Rahimsin, Rahmansın...
İçimdeki hüzün büyüyor. Kaderimin ırmağında sana doğru akıyorum. Hangi akşama sarksam, hangi ırmağa düşsem aklımda sen varsın. Gelişlerim sanadır. Sincabi bir göğün ağları altında sana yalvarıyorum... Vakit şafağın güllerini açıyor. Serin bir rüzgar mahmuzlamış gayret atını. Rahvan bulutlar geçiyor gözlerimden. Her biri senin sevginle dolu dolu. Bin umut fırtınası kopuyor yüreğimde. Tüllenen hayallerim asr-ı saadeti kuşanıyor. Güvendiğim sen, inandığım sen, kuşandığım sen, bildiğim sen, bilmediğim yine sensin Allahım. Beni senin ihsanından, şefkatinden ve kemâlinden mahrum etme. Beni de sevdiklerine kat.
Hüznüm sevincimden ziyade...
Efkarıma, hüznüme nihayet ver Allahım.

Lütfun ile kıl himaye
Ver selâmet “Yâ Müheymin”
Eller kalkar hep duaya
Ver saadet “Yâ Müheymin”

Ey Müheymin,
Allahım,
Efendim,
Ne büyüksün ki mülkünün sınırı yok. Sadece ol! dersin, olur. Menekşelenen sular seninle dirilir, seninle akar, seninle kabarır. Sararan mevsimler senin emrinle yeşerir. Senin aşkınla dallara su yürür. Buz denizleri seninle çözülür. Yıldızlar senin ismine akar. Birbirine hiç değmeden. Dağlar eğilir, titrer haşmetinizden.
Tüm kainatın Efendisi,
Bizi, yarattıklarını koru, kolla ve gözetle Allahım. Senden başka güvendiğimiz yok. Senden başka tanıdığımız, inandığımız, taptığımız yok Allahım. Sen bizim Rabbimizsin. Sana inanır, sana taparız.
Ruhumuza, sağlığımıza, dirliğimize selamet ver...

Dara düştük, gönlümüze saadet ver...
Zora düştük aklımıza hidayet ver...
Efkarımız büyüdü, nihayet ver...
Bu devirde aklımıza dirayet ver Allahım...
Aminnn...

...Tefekkür...

Ya Müheymin!

Sensin gariplerin sığınağı,
Sensin kimsesizlerin dayağı,
Sensin hakkı himaye eden,

Sensin aklımı aldanışlardan kollayan,
Sensin ayağımı tuzaklardan kurtaran...

Sen ki zayıfları kuvvetlilerin şerrinden himaye edersin.

Mazlumların hakkını zalimlerden almayı vaat edersin.

Sen ki benim en küçük en önemsiz en gizli arzularımı da bilir bana merhamet edersin.

Nefsimin aldatmalarına kanmaktan koru beni!!

Aşağıların aşağısına yuvarlanmaktan koru beni!!

M

Mercan

Guest

Tefekkür Allah razı olsun canım