El Fetih'ten Hamas'a Jest..!El Fetih'ten Hamas'a jest

Filistin Yönetimi Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Kahire'de 25 Şubat'taki El Fetih ile Hamas arasındaki diyalog görüşmeleri öncesinde, Hamas'a jest planlıyor.

Abbas'ın, El Fetih'e bağlı güvenlik güçlerince tutuklanan veya gözaltında bulunan bazı Hamaslıların serbest bırakılması için bir "Özel güvenlik komisyonu" kurulmasını istediği belirtildi.

Filistin'deki yerel haber sitelerinden Palpress'e göre, El Fetih'in parlamento grubu Başkanı Azzam El Ahmed, yaptığı yazılı açıklamada, Abbas'ın bir an önce konuyu sonuca bağlamak istediğini bildirdi.

El Ahmed, açıklamasında son günlerde El Fetih ve Hamas arasındaki ilişkilerde gelişme kaydedildiğini de ifade etti.

Gerek Gazze Şeridi'ndeki fiili Hamas Yönetimi, gerekse Batı Şeria'daki Abbas'a bağlı El Fetih Yönetimi, karşı tarafı siyasi tutuklamalar yapmakla suçluyorlardı.

Hamas sözcülerinden Fevzi Barhum, dün Gazze'de yaptığı açıklamada, iki tarafın görüşmelerde başarı sağlayabilmesi için, Filistin Yönetimi'nin cezaevlerindeki tüm siyasi tutukluları serbest bırakmasını istemiş, bunun görüşmeler için olumlu bir başlangıç yaratacağını belirtmişti.

Hamas liderlerinden Salah El Bardavil de örgütünün Kahire'deki diyalog görüşmelerine hazır olduğunu ve görüşmelere yüreklerini açarak gideceklerini söylemişti. Abbas da daha önce bugün başlaması planlanan, ancak çarşamba gününe ertelenen diyalog görüşmeleri öncesinde, Hamas'a karşı aynı ifadeleri kullanmıştı.

El Ahmed, Hamas'la diyalog görüşmeleri için Batı Şeria ve Gazze Şeridi'nden, Ahmed Kurey başkanlığında 11 kişilik bir heyetin Kahire'ye gideceğini de kaydetti. Diyalog görüşmelerine sadece El Fetih ve Hamaslı delegasyonların davet edildiği, diğer grupların görüşmelerde yer almayacakları da belirtiliyor.

AA
 

[TB] Benzer konular

Üst