Ehliyet yenileme süresi uzatıldı

|Ⓢєччαh|

MiM
Yönetici
Admin
Tema üyesi
Ehliyet yenileme süresi uzatıldı

1579950248741.png

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, eski ehliyetlerin yenisiyle değiştirilmesi için verilen sürenin uzatıldığını duyurdu


İçişleri Bakanlığı’nın yaptığı düzenleme kapsamında, eski sürücü belgelerinin değişimi için 2020’nin sonuna kadar süre verilmişti. Bugün yapılan açıklamada, eski ehliyetlerin değişim süresinin 2022’nin sonuna kadar uzatıldığı belirtildi.

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, “01.01.2016 tarihinden önce düzenlenmiş olan eski sürücü belgelerinin yeni tip sürücü belgeleri ile değiştirilmesi sürecinde vatandaşlarımızın başvuru yoğunluğundan kaynaklı yaşayabilecekleri mağduriyetlerin önüne geçilmesi amacıyla; Eski sürücü belgelerinin değiştirilme süresi Bakanlığımızca 31.12.2022’ye kadar uzatılmıştır.” ifadeleri yer aldı.

Peki eski sürücü belgesini yenisiyle değiştirmek için hangi belgeler gerekiyor? Ehliyetinizi yenilemek için gerekenler şöyle:

Eski ehliyet belgeniz
Kimlik belgeniz (nüfus cüzdanı, yeni kimlik kartı veya pasaport)
Sürücü olur sağlık raporu
2 adet biyometrik fotoğraf
Sürücü belgesi değerli kağıt ve harç bedeli + vakıf bedeli (15 TL)
Kan grubunu belirtir belge veya yazılı beyan
Adli Sicil Belgesi (Elektronik ortamda sistemden kontrol edilmektedir. Ayrıca E-devlet üzerinden temin edilebilir.)
Ehliyet yenileme işlemleri Emniyet Müdürlüklerinde değil, Nüfus Müdürlüklerinde yapılmaktadır. Ehliyet yenileme işlemi için Alo 199 nüfus müdürlüğü destek hattından ya da Randevu Al - NVI adresinden randevu alabilirsiniz.
 

[TB] Benzer konular

Üst