Dini Kendine Uydurmak (Dinde Reform)

DİNİ KENDİNE UYDURMAK (DİNDE REFORM)Sürekli nefsinin isteklerini yerine getiren, hep nefsini tatmin eden, nefsinin esiri olmuş insanlara islamın emir ve yasaklarına uymak çok zor gelir.

“… nefis kötülüğü emreder.” Yusuf suresi 53

“Cehennemin dışı nefsin hoşuna giden şeylerle donatıldı. Cennetin dışı ise nefsin hoşuna gitmeyen zorluklarla donatıldı.”
Buhari
Bilindiği gibi hayvanlarda akıl yoktur. Hep nefisleriyle hareket ederler. Akıl nimetini kullanmadan, sadece nefisleriyle hareket eden insanlarında hayvanlardan pek farkı yoktur.

“Andolsun ki, cin ve insanlardan bir çoğunu cehennem için yarattık. Onların kalpleri vardır, onunla gerçeği anlamazlar, gözleri vardır, onlarla görmezler; kulakları vardır ama onlarla işitmezler. İşte bunlar hayvan gibidirler, hatta daha şaşkındırlar.” Araf suresi 179

Bazı insanlara nefislerine uymalarından dolayı İslam dininin emir ve yasakları çok ağır gelir ve bu emir ve yasakları hafifletecek yada kaldıracak, bu yanlış yaşayışlarını dine uyduracak bir arayış içine girerler. Tam bu sırada “Hoca” sıfatıyla biri çıkıp Kuran’ı ve Hz. Peygamberin (sav) hadislerini, sünnetlerini yok sayarak ;

“Aslında namaz 5 vakit değil 3 vakittir.”der. bunu duyan bir kısım insanlar:”hay sen yaşa hoca” diyerek sevinç duyarlar. Çünkü beş vakit namaz kılmayan bu insanlar namaz üç vakite düşünce, yine kılacaklarından değil, belli mi olur bu iyi bir gelişme belki ileride bu üç vakitte kalkar.” diye düşünürlerde namaz kılmamaya devam ederler.

“Hoca” sıfatıyla yine biri çıkıp Kuran’ı ve Hz. Peygamberin (sav) hadislerini, sünnetlerini yok sayarak “Kuran’da başörtüsü yoktur, Kuran başın değil ziynetlerin kapatılmasını emrediyor.” der. Bunu duyan baş örtüsünü “yobazlık ve çağ dışılık” sayan bir kısım insanlar “sen çok yaşa hoca“ diyerek sevinirler. Buna en çokda başı açık kadınlar sevinir. Başka yerlerinide da açarak buda bizden olsun derler. Nasıl olsa din başımızı açmamıza izin veriyor. Günün birinde oralarıda açmak serbest olur diye düşünürler.

Yine “Hoca” sıfatıyla biri çıkıp Kuran’ı ve Hz. Peygamberin (sav) hadislerini, sünnetlerini yok sayarak “Banka faizi haram değildir” der. Bunu duyan epeyce kalabalık bir kesim “hay Allah razı olsun hoca” diyerek sevinirler. “Zaten bu devirde faiz haram olurmuymuş? Enflasyon denen bir şey var ve bu devirde faizsiz çark dönmüyor” derler ve faiz yerler.

Yine “Hoca” sıfatıyla biri çıkıp Kuran’ı ve Hz. Peygamberin (sav) hadislerini, sünnetlerini yok sayarak “deve kuşundanda kurban olur” deyiverir. Yine kurban kesmeyen ve kurbana karşı olan bir kesim. “hay sen çok yaşa hoca” diyerek sevinçlerini dile getirirler. Sevinçleri deve kuşu keseceklerinden değildir, bu onlara göre dinde önemli bir reformdur. Belli mi olur belki bir gün deve kuşu tavuğa kadar düşer, zamanla tavukda kalkar.

Yine “Hoca” sıfatıyla biri çıkıp Kuran’ı ve Hz. Peygamberin (sav) hadislerini, sünnetlerini yok sayarak “ at yarışı oynamak haram değildir, Hz. Peygamber zamanındada develer yarıştırılıyordu” der. Bunu duyan bir kesim “ hay ağzına sağlık hoca “der ve sevincini dile getirir. Mademki din at yarışına izin veriyor loto da at yarışı gibi onada izin verir, derler ve oynarlar.

Böyle nefsinin esiri olmuş insanlara göre;
Kuran’ın ne dediğinin, Hz. Peygamberin ne dediğinin, ne yaptığının hiçbir önemi yoktur. Onlara göre hocaları doğru söylemiştir. “ koskoca ilahiyatçı profesör” -bunu bilmeyecek hali yok ya! diye düşünürlerde diğer yüz tane ilahiyatçının Kuran’ın ve Hz. Peygamberin anlattığı asıl gerçekleri hatırlatmalarına anlatmalarına kulak tıkarlar. İşin aslını öğrenmek için okuyup araştırmaklada uğraşmazlar, çünkü televizyon, bilgisayar ve dedikodudan buna zamanları yoktur. Onlara göre bir hoca doğru söylemiştir diğer yüz hoca yanlış söylemiştir, o kadar.


Bu tip insanların imanları büyük tehlikededir, dini ilimleri öğrenmek her müslümana farzdır. Bir an önce, Kur’an meali, tefsir,hadis, ilmihal vb. okuyup asıl gerçekler dinin asıl kaynaklarından öğrenilmelidir.
Kimin söylediği Kuran’da, hadiste varsa işte o doğru söylemiştir. Kim olursa olsun nasıl hoca olursa olsun, söylediği şey Kuran’da ve Peygamberimizin (sav) hayatında yoksa o yanlış söylemiştir. Ölçü budur, ölçü falanca hocalar değil Kuran ve sünnettir.

İslamda olmayan şeyleri söyleyen hocalara gelince;
onların durumu çok çok daha kötüdür, İslamda olanı yokmuş gibi olmayanıda varmış gibi göstererek büyük bir vebalin altına giriyorlar. Bunu niçin yaptıklarını tam anlamış değilim, islamın emir ve yasaklarını bilmediklerini sanmıyorum. Onların, bunu şöhret ve maddiyat için yaptıklarını düşünüyorum.

“Bunlar, ahireti dünya hayatına satmış kimselerdir…”
Bakara suresi 86


“Ümmetim hakkında, yoldan saptırıcı liderlerden endişe etmekteyim.” (Ebu Davud, Ahmed Bin Hanbel)
 

[TB] Benzer konular

C

cade

Guest
Ynt: Dini Kendine Uydurmak (Dinde Reform)

böyle bi şeyi benimsemekten Allah korusun..geçmişte içki de içtim ama asla haram değildir hesabı içinde olmadım...haramsa haramdır Rabbimizin Affı hepsinden BÜYÜKTÜR..
 
Üst