Düzce

  • Konbuyu başlatan Mercan
  • Başlangıç tarihi
M

Mercan

Guest
Genel Bilgiler
Yüzölçümü: 2593 km2(göller dahil değildir)

Nüfus: 314.266 (2000)

İl Trafik No: 81

Düzce Batı Karadeniz’in tek antik kenti olarak ayakta kalan, tarihi M.Ö. 1390 - 800 yılları arasında hüküm süren Eti Medeniyeti'ne uzanan, Orhan Gazi komutanlarından Konuralp Bey tarafından 1323’de Osmanlı topraklarına katılan; günümüzde önemli idari, ekonomik ve sosyal gelişmelerle hep yükselme yolunda ve birçok alanda gelişimini sağlayacak alt yapısı mevcut; 17 Ağustos ve 12 Kasım Depremleri'nden sonra kısa sürede toparlanacak güçte olan bir ilimizdir.

Bütün Anadolu’yu büyük merkezlere bağlayan ve özellikle Ankara – İstanbul gibi iki büyük kent arasında, TEM otoyolu güzergahında Ankara ve İstanbul’a ön bahçe özelliğindedir. Başkent Ankara’ya en kısa mesafede denizi olan yerimiz Akçakoca’dır. Mavi ile yeşilin kucaklaştığı, Karadeniz sahilleri, büyük alanları kaplayan zümrüt ormanları, sayısız gölleri ve yaylaları, kaplıcaları, tarihi zenginlikleri saklayan; diğer taraftan büyük milletimizin çok zengin gelenek ve güzelliklerini sürdüren bir ilimizdir.

Yağmur ormanları olarak adlandırılan ormanları, birbirinden güzel yaylaları, tabiat harikası Samandere ve Güzeldere Şelaleleri, Efteni Kuş Cenneti, mağaraları, kaplıcaları, akarsuları ve Batı Karadeniz Bölgesi'nin ayakta kalan tek antik kenti Prusias – Konuralp Müzesi ile görülmeye değer,çok güzel bir şehrimizdir.

İLÇELER:

Düzce ilinin ilçeleri; Akçakoca, Cumayeri, Çilimli, Gökyaka, Gümüşova, Kaynaşlı ve Yığılca'dır.

Akçakoca: Akçakoca, Karadeniz Bölgesi, Batı Karadeniz Bölümü'nün en batısındadır.

İç Anadolu’nun denize açılan en yakın penceresi konumunda, yeşil ve mavinin kaynaştığı şirin bir tatil beldesidir. Yöre insanı fındıkçılık, balıkçılık ve turizm ile geçinir. Ankara ve İstanbul metropolleri arasında yer alır. Yöre tarihi ve doğal güzelliklerine alabildiğine sahip çıkmış, sıcak misafirperverliği, her mevsim bulunan tatlı su ve deniz balığı ve alabalık üretimi ve tesisleriyle, yaylalarında doğal yetişen canlı alabalığıyla, fındığı, meyvesi, dağ çileği, meşhur kestane balı, özellikle kemik hastalıklarına iyi gelen şifalı kumsalları, denizi ve folklorik özellikleriyle her bütçeye uygun bir dinlence ve eğlenceyi birlikte sunar.

Bilinen tarihi M.Ö. 1112’ye dayanan Akçakoca; tarih içinde Diapolis, Akçaşar, Akçaşehir isimlerini almış; 1934 yılında bölgenin fatihi olarak bilinen Osmanlı komutanı Akçakoca Bey'in ismiyle anılmaya başlamıştır. En yeşil, en mavi, en farklı, en lezzetli, en ucuz, en keşfedilmemiş şehrimizde, en sıcak bir şekilde misafir edilmeniz için hepinizi Düzce ve Akçakoca’yı keşfetmeye davet ediyoruz.

Gölyaka: Gölyaka ilçesi Batı Karadeniz Bölgesi, batı sınırları içerisinde Düzce İli'nin en batı ucunda yer almaktadır. Gölyaka su kaynakları, yaylaları ve ormanlarıyla bir çekim merkezi olarak kendisini göstermektedir.

Cumayeri: Düzce’nin kuzeybatısında yer alan Cumayeri İlçesi Aralık 1999’da Düzce’nin il olmasıyla birlikte bu ile bağlanmıştır.

Çilimli: Çilimli Batı Karadeniz Bölgesi'nde yer almakta olup, doğusunda ve güneyinde Düzce İli, batısında Cumayeri İlçesi ve kuzeyinde Akçakoca İlçesi bulunmaktadır.Özellikle kış aylarında Düzce Ovası’nda görülen sis tabakasına Çilimli ve civarında rastlanılmamaktadır, bu nedenle yerleşim alanı olarak ideal bir konumdadır.

Gümüşova: İlçe Düzce İline 18 km. mesafede olup Düzce Ovası'nın bitişiğindedir. Avlanmanın serbest olduğu dönemlerde ilçeden geçen Melen Çayı’nda balık avcılığı yapılmaktadır. İlçe fındık, çay, kayın ve ceviz gibi Karadeniz iklimine has bitki dokusuna sahiptir.

Kaynaşlı: Kaynaşlı, İstanbul-Ankara yolu üzerinde, Düzce Ovası’yla birleştiği boğazda kurulmuştur.

12 Kasım 1999’da meydana gelen Düzce depreminde Kaynaşlı yerle bir olmuştur. Uzun fay kırıklarının ve çatlaklarının oluştuğu ilçede 313 kişi hayatını kaybetmiş, 544 kişide yaralanmıştır.12 Kasım depreminde Kuzey Anadolu fayı kırığı Kaynaşlı’da son bulmuştur. Fayın ucunda bulunan Kaynaşlı bu nedenle 12 Kasım depreminden en fazla etkilenen yerleşim yeridir. Şehirde bulunan binaların %90’ından fazlası hasar almıştır.

Yığılca: Batıdan Düzce ili ve Akçakoca ilçesi, güneyden Kaynaşlı İlçesi ve Bolu İli, kuzeyden Zonguldak İlinin Alaplı İlçesi, doğudan Bolu İlinin Mengen İlçesi ile çevrili bulunmaktadır.
 

[TB] Benzer konular

S

senarist081

Guest
Ynt: Düzce

Bu kadar mı Mercan...Ben daha yayla,şelale manzara resimleri falan bekliyordum senden,Düzcenin birçok tarihi ve turistik yerleri var saymakla bitmez vesselam..Ama yine de onurlandırdın beni Allah razı olsun bacım.. ;)
 
M

Mercan

Guest
Ynt: Düzce

Akçakoca

Akçakoca, Karadeniz Bölgesi’nin Batı Karadeniz Bölümü’nün en batısında yer alan ve güneyden Düzce İli’nin Yığılca ve Cumayeri İlçeleri Kuzeyden Karadeniz ile çevrilidir. İlçenin yüzölçümü 463 kilometrekaredir.

Roma ve Bizans dönemlerinde DİAPOLİS adıyla önemli bir liman ve ticaret merkezi olarak tanınan ve 13. asırda Cenevizlilerin eline geçen bölge, Osmanlı Beyliği döneminde 1323 yılında Orhan Gazi’nin Lalası ve Akıncı Beylerden AKÇAKOCA BEY tarafından fethedilerek Türklerin eline geçmiş ve günümüze kadar kesintisiz Türk Egemenliği altında kalmıştır.

İlçenin 35 km uzunluğundaki kıyı şeridinde yer alan geniş ve kaliteli kumsalı, berrak ve temiz denizi, Ceneviz Kalesi, Fakıllı Mağarası ve hepsinden önemlisi halkının candan ve sıcak oluşu şehri aranan merkez haline getirmektedir.

İlçede ev pansiyonculuğunda yatak kapasitesi 1.500 civarındadır. Kampinglerde çadır, karavan, motor karavanlarıyla gelenlere yönelik 2.000 kişilik konaklama kapasitesi bulunmaktadır.

Akçakoca’da 608’i Turizm Bakanlığı’ndan işletme belgeli, 400' ü turizm yatırım belgeli,385 'i belediye belgeli, toplam 1.393 resmi yatak kapasitesi bulunmaktadır. Özel sektöre ait 5 yıldızlı 300 yatak kapasiteli Ceneviz Otel,139 yatak kapasiteli 4 yıldızlı Akçakoca Otel, 130 yatak kapasiteli 3 yıldızlı Diapolis Otel, 3 yıldızlı 100 yatak kapasiteli Altınkum Otel, 80 yatak kapasiteli 2 yıldızlı Taşlı Otel , 76 yatak kapasiteli 2 yıldızlı Konsopa Otel, 60 yatak kapasiteli Yılmaz Otel ve 30 yatak kapasiteli Mesen Otel bulunmaktadır.

Cumayeri
Düzce’nin kuzeybatısında yer alan Cumayeri ilçesi batıda Sakarya ili, Kuzeyde Akçakoca ilçesi, doğuda Çilimli ilçesi ve güneyde Gümüşova ilçesiyle komşudur. Cumayeri’nin yüzölçümü 10.011 hektardır. İlçe Batı Karadeniz dağlarının sahile paralel olarak uzanan şeridin hududunu teşkil etmektedir.

Cumayeri 1987 yılında Gümüşova beldesiyle birlikte birleşerek Cumaova adı altında ilçe olmuştur. Cumayeri, 1993 tarihinde Gümüşova’dan ayrılmış ve müstakil bir ilçe olmuştur. Cumayeri, Aralık 1999’da Düzce’nin il olmasıyla birlikte Düzce’ye bağlanmıştır.

İlçede yıllık fındık üretimi ortalama 8.5000 tondur. Bunun yanında nispeten düz olan arazide mısır, tütün, buğday ve şekerpancarı üretimi yapılmaktadır.

İlçede hayvancılık ta önemli bir yere sahip olmakla birlikte istenilen düzeye ulaşamamıştır.
 
M

Mercan

Guest
Ynt: Düzce

Tarık Bin Ziyad' Alıntı:
Bu kadar mı Mercan...Ben daha yayla,şelale manzara resimleri falan bekliyordum senden,Düzcenin birçok tarihi ve turistik yerleri var saymakla bitmez vesselam..Ama yine de onurlandırdın beni Allah razı olsun bacım.. ;)
Bismillah dedim yeni başaldım daha bitmedi az sabır :D
Rabbim cümlemizden razı olsun inşaALLAH
 
M

Mercan

Guest
Ynt: Düzce

Çilimli
Çilimli Batı Karadeniz Bölgesinde yer almakta olup, doğusunda ve güneyinde Düzce ili, batısında Cumayeri ilçesi ve kuzeyinde Akçakoca ilçesi bulunmaktadır.

Osman Gazi’den sonra yerine geçen oğlu Orhan Gazi’nin Komutanlarından Konuralp Bey, Bizans tekfurları ile yaptığı savaşlar sonunda Konuralp ve çevresindeki Çilimli’yi Türk Hakimiyeti altına almıştır. Osmanlı Bizans döneminde Gümüşova’da çıkarılan madenlerin işlendiği ve zamanın darphanesi olduğu adının da buradan geldiği, “Çil’mi” sözcüğünün zamanla “Çilimli” olarak değişikliğe uğradığı halk arasında yaygın olarak söylenmektedir.

Çilimli 1990'da ilçe olmuş, Aralık 1999 tarihinde de Düzce’nin il olması nedeniyle Düzce’ye bağlanmıştır.

İlçenin ekonomisi genelde tarıma dayalıdır. Yörede başlıca fındık, mısır, tütün, şeker pancarı ve diğer sebze çeşitleri ile çeltik üretilmektedir.


İlçede özel sektöre ait fındık kırma fabrikaları bulunmaktadır. Bunun yanında Kelebek Mobilya ve Dekorasyon Tesisleri de ilçede faaliyet göstermektedir.

Gölkaya

Gölyaka ilçesi Batı Karadeniz Bölgesi, batı sınırları içerisinde Düzce İlinin en batı ucunda yer almaktadır. Gölyaka’yı içine alan toprakların ilk sahipleri Proto Hititler’dir.

İlçe, kuzeyde ve güneyde bulunan Bolu ve Köroğlu Dağlarının uzantısı olan sıra dağlar arasında yer almaktadır. Gölyaka su kaynakları bakımından Düzce’nin en zengin ilçelerinden biridir. İlçede şu göller bulunur: Efteni Gölü, Kara Göl, Sarı Göl, Cılbız Kuyusu, Gölcük, Kuru Göl ve Katır Gölü.

Gölyaka yaylaları açısından da zengindir. Pürenli, Kardüz, Yanık, Unluk ve Kızık Yaylaları en başta gelen yaylalarıdır. Bu yaylalar yayla turizmi açısından gelecek vaad etmektedir. Özellikle de Kardüz Yaylası kış sporları ve turizmi için geleceğin merkezleri arasında gösterilmektedir.

Melen Irmağı ve Aksu Çayı da Gölyaka’nın ırmaklarından en başta gelenleridir. Bu ırmaklarda balıkçılık sporu yapılmaktadır. Gölyaka bütün bu güzelliklerinin yanı sıra ormanlarıyla da doğanın tüm güzelliğini sergiler. Başlıca ormanları şunlardır. Karamahmut, Keltepe, Güney, Çamlık, Koruluk, Büyük ve Küçük Balkaya, Karadağ, Mercantepe, Emeksiz, Konaş Sağlamsu, Unluk ve Baltepe.

Gölyaka 17 Ağustos Körfez depreminde en fazla hasar gören yerlerden biri olmuştur. 12 Kasım Düzce depreminde de ilçe büyük hasar görmüştür. Her iki depremde de toplam 106 kişi hayatını kaybetmiş ve 317 kişi yaralanmıştır. Depremlerin ardından Aralık 1999’da Düzce’nin il olması nedeniyle Gölyaka, Düzce’ye bağlanmıştır.
 
M

Mercan

Guest
Ynt: Düzce

Gümüşova
İlçe Düzce iline 18 km. mesafede olup Düzce ovasının bitişiğindedir. Düzce’nin güneybatısında yer almaktadır. Gümüşova ilçesinin yüzölçümü 9.000 hektar, rakımı ise 128’dir. Bölge bitki örtüsü bakımından zengindir. Avlanmanın serbest olduğu dönemlerde ilçeden geçen Melen Çayı’nda balık avcılığı yapılmaktadır. İlçe fındık, çay, kayın ve ceviz gibi Karadeniz iklimine has bitki dokusuna sahiptir.

Gümüşova ilçesi 1321 yılında Osman Bey’in silah arkadaşı Konuralp Gazi tarafından Düzce ve Üskübü ile birlikte fethedilmiştir. 1987 yılında Cumayeri ile birleşerek Cumaova ilçesi adını almıştır. 1993 tarihinde Cumayeri’nden ayrılarak Gümüşova adı altında yeni ve müstakil bir ilçe haline gelmiştir. Gümüşova, Aralık 1999 tarihinde Düzce’nin il olması dolayısıyla Düzce’ye bağlandı.

İlçe halkının büyük çoğunluğu çiftçidir. Halkın geçim kaynağı başta fındık olmak üzere sırayla mısır, buğday ve pancar izlemektedir. İlçede fındık ürünün kırımının yapıldığı ve işlendiği 4 adet fındık fabrikası mevcuttur. İlçede hayvancılık ile uğraşan çiftçi sayısı oldukça azdır. 4 adet fındık fabrikası, 1 adet ambalaj fabrikası ve 2 adet de tekstil ürünlerini işleyen tesis bulunmaktadır. Bunların bir tanesi entegre fındık fabrikasıdır.

Kaynaşlı

Kaynaşlı, İstanbul-Ankara yolu üzerinde, Bolu Dağı’nın Düzce Ovası’yla birleştiği boğazda kurulmuştur. İlçe doğu ve güneyden Bolu İli, batıdan Düzce İli ve kuzeyden Yığılca İlçesiyle komşudur. Kaynaşlı Düzce’nin bir bucağı iken Aralık 1999 tarihinde Düzce’nin il olması hakkındaki kararnameyle birlikte ilçe yapılmış ve Düzce’ye bağlanmıştır.

12 Kasım 1999’da meydana gelen Düzce depreminde Kaynaşlı yerle bir olmuştur. Uzun fay kırıklarının ve çatlaklarının oluştuğu ilçede 313 kişi hayatını kaybetmiş, 544 kişide yaralanmıştır. Şehirde bulunan binaların %90’ından fazlası hasar almıştır.

Kaynaşlı ekonomisi büyük ölçüde sanayiye dayalıdır. Bunun yanında nakliyecilik ve yıllık ortalama 50.000 tonu bulan fındık üretimi de ilçe ekonomisinde önde gelen sektörler olmaktadır. Buğday ve mısır üretimi de ilçede oldukça yaygındır. İlçe ekonomisinde hayvancılık ve balıkçılık da önemli bir yer tutmaktadır. Ancak depremde şehirde bulunan balık çiftlikleri ve ahırlar yıkılmıştır.

İlçe sınırları içinde toplam 12 adet dinlenme tesisi mevcuttur. Bu tesisler D-100 karayolu üzerinde olup günde ortalama 30.000-40.000 kişiye hizmet vermektedirler. Buralarda yaklaşık 1.500 kişi istihdam edilmektedir. Bu bakımdan dinlenme tesislerinin şehir ekonomisi içinde önemli bir yeri vardır.

Yığılca

Yığılca, batıdan Düzce İli ve Akçakoca İlçesi, güneyden Kaynaşlı İlçesi ve Bolu İli ile çevrilidir..

Düzce’nin Yığılca İlçesi, Düzce ve komşu ilçe Akçakoca ile birlikte 1321-1323 yılları arasında Osmanlı hakimiyetine girmiştir. Yörede Orhan ismini taşıyan bir dağ, bir camii ayrıca Redifler isminde bir köyün varlığı bu tahmini doğrulamaktadır. Çünkü Orhan Gazi’nin küçük ordu kuvvetlerine 'redif' isminin verildiği bilinmektedir. Aralık 1999 tarihinde Düzce’nin il olması dolayısıyla Yığılca, Düzce’nin ilçesi olmuştur.

İlçenin iklimi Batı Karadeniz iklimini andıran ılıman bir iklimdir. Yığılca İlçesi, Düzce Ovası’nı sulayan Hasanlar Barajı Gölü’ne dökülen Melendere Çayı’nın yukarı havzasında yer alır. Bu biçimi ile uzun bir “U” görünümünde olan havza oldukça dağlık ve sarptır. Havzayı çevreleyen belli başlı tepeler: Yaylacık Tepe, Köybaşı Tepe , Kızıltepe, Sarıkaya Tepe, Bacaklıyayla , Aktaş Sırtları, Kiriş Tepe, Geymen Tepe , İğnekiriş Tepe ve Kırıksapağı Tepe'dir.

İlçe akarsu yönünden oldukça zengindir. Doğudan batıya doğru uzanan Melen Çayı, kuzeyden ve güneyden zengin derelerle beslenir. Önemli dereler : Kara Dere, Aksu Deresi, İncirli Deresi, Hacı Deresi, Mahya Deresi, Karakaş Deresi, Naşlar Deresi ve İğneler Deresi’dir. İlçe sınırları içinde Hasanlar Barajı da yer alır. Yığılca’da buğday, arpa, mısır, çavdar ve fındık başlıca tarım ürünleridir.
 
M

Mercan

Guest
Ynt: Düzce

Coğrafya

Batı Karadeniz Bölgesinde Ankara - İstanbul arasında ( D-100 ) Karayolu ve TEM otoyolu kenarında etrafı ormanlık dağlarla çevrili; yaklaşık 140 rakımlı bir ova üzerine kurulu, bütün Anadolu’yu büyük merkezlere bağlayan; Akçakoca deniz yolu ve kuzeyden Büyük Melen Nehri yolu ile Karadeniz’e açılan; Konuralp ile Batı Karadeniz’in tek antik kenti olarak; doğal ve kültürel güzelliklere sahip; doğu ve güneyde Bolu, batıda Sakarya, kuzeyde Zonguldak ve Karadeniz ile çevrilidir. Kuzeyde Karadeniz’e uzaklığı 30 kilometredir.

Düzce, adından da anlaşıldığı gibi düz bir ova üzerine kurulmuş birinci sınıf tarım arazisine sahiptir. Yüzölçümü yaklaşık 2593 km.’dir.

Düzce Abant, Kartalkaya, Yedigöller, Akçakoca, Kardüz Yaylası, Efteni Gölü ve Kuş cenneti, Güzeldere ve Samandere Şelaleleri, mağaraları, göletleri, yaylaları, ve Aaabalık üretim tesisleri; Bolu Dağı güzellikleriyle, Hasanlar Barajı, Büyük Melen, Küçük Melen Nehirleri, Uğur ve Asar Suyu dereleriyle, doğal ve bakir ormanlarıyla adeta bir cennettir.Gölyaka, Efteni Kuş Cenneti'nde 150 – 200 çeşit kuş bulunmaktadır.

Bitki örtüsü olarak oldukça zengindir ve yeşilin her tonu vardır. Ovada kavak, fındık ve çeşitli meyve ağaçları olmak üzere, yüksek kesimlerde kayın, meşe, köknar, kızılağaç, çam ağaçlarının bulunduğu zengin orman alanlarına sahiptir. Ayrıca dik meyilli ve yüksek olan yerlerde zamanla açılmış fındık bahçeleri geniş yer teşkil etmektedir.

İklim olarak Karadeniz ve Balkanlardan gelen hava akımlarının etkisi altında kalmasından dolayı tam bir Karadeniz iklimi hüküm sürmektedir. Bol yağışlı ve rutubetli bir iklime sahiptir.

İl nüfusu; 1997 yılında yapılan nüfus sayımı sonuçlarına göre 296.603 iken, şu anda 314.266 olmuştur. 17 Ağustos ve 12 Kasım Depremleri Düzce merkezinde ağır hasarlara neden olmuş ve 980 kişi ölmüştür.

Barajlar
Hasanlar Barajı:

Küçük Melen Çayı üzerinde kurulmuş olan 425 hektarlık bir baraj gölüdür. Özellikle mevsimlere göre değişen doğal güzelliği ile etkilidir. Yığılca ilçemizin yolundan ulaşmak mümkündür. Tatlı su balıkları olması sebebiyle olta balıkçılığına ve etrafındaki orman içi,treeking alanına uygun olup Düzce’ye 25 km. uzaklıktadır. Ulaşımı rahattır. Ayrıca İstanbul’dan gelenler için Yedi Göller'e en kısa mesafede Düzce-Hasanlar Barajı- Yığılca güzergahından ulaşılabilir. Doğal güzellikler içinde, her türlü balık çeşidinin bulunduğu yeme-içme tesisleri mevcuttur. Her yıl geleneksel olarak Yığılca Hasanlar Barajı Yelken Yarışması yapılmaktadır.


Büyük Melen ve Küçük Melen :

Bolu Dağları'ndan çıkan Küçük Melen,Yığılca istikametinden gelerek Hasanlar Baraj Gölünü oluşturur. Efteni Gölü civarında, Asar Suyu, Uğur Suyu, Aksu ve dağlardan gelen diğer küçük derelerle birleşir, Düzce Ovasını geçer ve Efteni Gölü civarında Büyük Melen’i oluştururlar. Düzce Havzası'nın Karadeniz’e boşalmasını sağlayan bu akarsuyun çevresindeki doğal güzellik, yeşillik,piknik ve mesire yerleri oluşturmaktadır. Denize döküldüğü Melen Ağzı plaj olarak kullanılmaktadır. Deniz sığdır, temiz ve ince kuma sahiptir.Büyük Meleni'n geçtiği Cumayeri İlçesi Dokuzdeğirmen mevkiinden Melen ağzına 12 km’lik dere bölümü raftinge elverişlidir ve bölgede altyapı mevcuttur. D-100 Karayoluna sadece 5 km’dir.
 
M

Mercan

Guest
Ynt: Düzce

Tarihçe

Düzce’nin bilinen tarihi M.Ö. 1390 yıllarına kadar gitmektedir. Yöre, birçok kavimin ve devletin istilasına maruz kalmıştır. Çevrede Frig, Lidya, Pers, Roma, Bizans, Selçuk ve Osmanlı uygarlıklarının izlerini görmek mümkündür. Yörenin Osmanlı hakimiyetine geçişi Orhan Gazi’nin komutanlarından Konuralp Bey'in 1323 yılında Bizans tekfurları ile yaptığı savaş neticesinde gerçekleşmiştir.Bu yörenin adı komutan Konuralp'e izafeten verilmiş ve günümüze kadar bu şekilde ulaşmıştır. Düzce’ye bağlı Konuralp beldesinde yer alan antik şehrin tarihi, Milattan Önce 3.y.y. kadar dayanıyor.

Geyve, Alp Suyu, Karaceebüş hisarlarını fetheden Konuralp, Akçakoca ve Abdurrahman Gaziler, Bizans devrinde Regio Torsia adı verilen Akova’ya akınlara başladılar. Konuralp Bey, Bolu topraklarına karşı bir sefer düzenlemiş Düzpazar’ı ele geçirdikten sonra da, şimdi hala yeri belirlenemeyen Uzunca-Bel’de Bizanslılarla iki gün vuruşmamış, beklemiş ve arkasından kesin darbeyi vurmuştur. Osman Gazi, Düzce Pazarı ( ovasını) ve Bizans Prusias’ını, Konuralp’e verdi. 14.y.y. ilk çeyreğinden itibaren bu bölge Konuralp ilçesi ve kısaca “ Konrapa “ diye anılır.

Düzce, Osman Gazi’nin mahiyetinde 1869 yılına kadar Kastamonu Vilayeti Bolu Mutasarrıflığı Göynük Kasabası'na bağlı bir nahiye iken, 1870 yılında Bolu Sancağı'na bağlı bir kaza haline gelmiştir.

17 Ağustos 1999 ve 12 Kasım 1999 depremlerini yaşayan Düzce 1’i yeni 6’sı eski ilçe dahil edilerek 09 Aralık 1999 tarih ve 23091 Sayılı Bakanlar Kurulu kararıyla Resmi Gazetede yayınlanan “ Bir İl ve iki ilçe kurulması ve 190 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin eki Cetvellerde Değişiklik Yapılması Hakkında 584 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname” ile il statüsüne kavuşmuştur.

Düzce’nin tarihini dört zaman dahilinde anlatabiliriz:


1- Bitinyalılar Devri:
Bu zamanda Düzce hemen hemen ortada yoktu. Ancak Prusias ( Üskübü ) mevcuttur. Düzce ise düz ve geniş bir ova,hatta bataklık halinde Bitinyalıların oturdukları yerlerin doğusunda kalıyordu.

2- Roma ve Bizans Devri:
Prusias( Üskübü ) ile birlikte Düzce Ovası'nda en iptidai bir halde iken Bitiuyoji Nikomed Romalılara vasiyet ederek ölüyor. III. Nikomedin oğlu Filmostan’dan sonra Bitinya tamamen Romalıların idaresi altında bir müddet kalıyor. Düzce’nin bu zamanki hali birinci devreye nazaran biraz gelişmeye başlamıştır. Bitinyalılar devrinde bataklık halinde bulunan Düzce Ovası Romalılar zamanında ıslah edilmek suretiyle ziraat için daha elverişli bir hale gelmiş ve yavaş yavaş iskan edilmeye başlanmıştır. Romalılardan sonra bu havali Bizanslıların hakimiyetine geçmiş ve Düzce’nin gelişmesi, parlaması bu devrenin son zamanlarına rastlamıştır.

3- Osmanlılar Devri:
Osmanlı İmparatorluğu zamanında Orhan Gazi'nin komutanlarından Konuralp, 1323 tarihinde burayı Bizanslıların hakimiyetinden kurtararak imparatorluk topraklarına katmıştır. Düzce’nin Konsopa adını alması bu devrededir. O zaman ilk ilçe merkezi Gümüşabadı, daha sonraki ilçe merkezi Üskübü olmuştur. Düzce bu dönemde ticareti ve arazisi bakımından Üskübü’yü ve ilk ilçe merkezi olan Gümüşabadı’yı gölgede bırakacak şekilde gelişmiş ve 1871 yılında ilçe merkezi Düzce’ye nakledilmiştir.

4- Cumhuriyet Devri:
Bu devirde her yerde olduğu gibi, büyük bir gelişme gösteren Düzce Türkiye’nin çok işlek ve zengin bir ilçesi oldu. D –100 ve TEM Otobanının geçmesi ile ulusal ve uluslararası boyutta gündeme geldi. 17 Ağustos ve 12 Kasım 1999 depremlerinden sonra kısa sürede yeniden kalkınabilmesi için; 09.12.1999 tarih ve 23901 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanan 190 sayılı K.H.K ile Türkiye'nin 81. ili olmuştur.
 
M

Mercan

Guest
Ynt: Düzce

Kültürel Detaylar
Yöre Mutfağı

Düzce,Türk kültürünün çeşitliliği açısından oldukça zengin; nüfüsu, Kafkas göçmenleri ve Doğu Karadeniz’den gelen ve yerleşik halktan oluşmuş bir Cumhuriyet şehrimizdir.

Akçakoca; melengüççeği, dardar pilavı, ısırgan yemeği ile ünlüdür ve balık çeşiti açısından da oldukça zengindir.

Yerli Türklerin; gözleme, kaymaklı ekmek tatlısı,

Karadenizlilerin; laz böreği, yoğurtlu mısır ekmeği, pancarlı pide, keşkeş,

Çerkezlerin; Çerkez tavuğu, lepsisi, mamursası, haluju meşhurdur.

Arnavutların; Arnavut ciğeri ve böreği,

Tatarların; şıl börek, göbete mantısı,

Muhacirlerin; katlama, sarıburma ve su böreği,

Boşnakların; Boşnak tatlısı,

Düzce köftesi, şıra, külbastı , kestane, fndık, dağçileği ve reçeli Düzce'ye gidince tadılması gereken yiyeceklerdendir.

El Sanatları

El sanatlarıyla ilgili pek çok gelişmiş iş yeri, atölye ve Tarım Bakanlığı'na bağlı El Sanatları Kooperatif Merkez Okulu vardır. Unutulan veya gündemdeki yöresel el sanatları ile ilgili her türlü işlemecilik atölyeleri vardır. Ayrıca satış reyonları da mevcuttur. Özellikle ağaç sanayii gelişmiş olduğu için; ağaç üzerine her türlü işlemeler yapılmaktadır. Yol boyu tesislerde bunların pazarlaması yapılmaktadır.

Ayrıca silah sanayii de özellikle av tüfeklerinde ve tabanca işlemelerinde tanınır. El yapımı silah işlemeciliği ve el yapımı av tüfeklerinde de oldukça gelişmiştir.
 
M

Mercan

Guest
Ynt: Düzce

Festival ve Şenlikler
1-Turizm Haftası ( 15 - 22 Nisan )
- Cumayeri Dokuzdeğirmen Rafting Yarışması
- Düzce Yöresel Yemek Yarışması
- Foto safari ve trekking
- Sosyal ve kültürel etkinlikler

Düzenleyen kurum: İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü
Tel: 0.380.524.91.33-524.94.33
Fax: 0.380.524.91.62

2-Kaynaşlı Topuk Yaylası ve Göleti Yayla Şenlikleri
Yer ve tarih : Kaynaşlı, Bıçakyanı Köyü Yaylası - Haziran

Düzenleyen kurum: Kaynaşlı Kaymakamlığı – Belediye Başkanlığı
Tel : 0.380.544.21.16


3- Düzce Uluslararası Halk Oyunları ve Turizm Festivali
Yer ve tarih : Haziran 3.Hafta

Düzenleyen kurum: Düz-Der
Tel : 0.380.514.63.46


4- Gölyaka Kadırga Şenilkleri
Yer ve tarih :Temmuz 1.Haftası

Düzenleyen kurum: Gölyaka Belediye Başkanlığı
Tel: 0.380.711.42.42 – 711.42.34


5- Atatürk’ün Selamlar Köyü'ne Gelişi
Yer ve tarih : Gümüşova, Selamlar Köyü, 18 Temmuz

Düzenleyen kurum: Gümüşova Kaymakamlığı – Selamlar Köyü
Tel: 0.380.731. 24.32
Fax: 0.380.731.21.74

6- Uluslararası Akçakoca Turizm, Kültür ve Fındık Festivali
Yer ve tarih : Akçakoca - Temmuz 3. Hafta

Düzenleyen kurum: Akçakoca Kaymakamlığı – Belediye Başkanlığı
Tel: 0.380.611.40.02 - 611.41.10
Fax: 0.380.611.36.55

7- Konuralp Gençlik Şöleni
Yer ve tarih : Ağustos 4. Hafta

Düzenleyen kurum: Konuralp Belediye Başkanlığı
Tel: 0.380.541.20.07
Fax: 0.380.541.21.93


8- Kardüz Yayla Şenliği
Yer ve tarih : Gölyaka – Temmuz 2. Hafta(Pazar)

Düzenleyen kurum : Kardüz Yaylası ve Çevresi Turizm Derneği
Tel: 0.380.714.51.75
Fax: 0.380.711.42.69


9- Kaynaşlı Kırgın Çayırı Şenlikleri
Yer ve tarih : Kaynaşlı , Ağustos 2. Hafta
Düzenleyen kurum : KAY-DER ( Kaynaşlı Kalkındırma ve Geliştirme Derneği)
Tel: 0.380.544.45.55 - 544.46.00
Fax: 0.380.544.81.19


10- Kafkas Festivali
Yer ve tarih : Gölyaka,Köprübaşı - Temmuz 3.Hafta
Düzenleyen kurum : Kuzey Kafkasya Kültür Derneği
Tel: 0.380.514.49.54 - 524.16.23


11-Doruk (Sinekli ) Yayla Şenlikleri
Yer ve tarih : Temmuz 4. hafta
Düzenleyen kurum : Beyköy Belediye Başkanlığı ı
Tel: 0.380.552.62.70
Fax: 0.380.552.62.74


12-Odayeri Yayla Şenlikleri
Yeri ve tarih : Beyköy 15 Temmuz
Düzenleyen kurum : Çınardüzü Köyü Turizm ve Tanıtma Derneği
Tel: 0.535.583.14.41
 
M

Mercan

Guest
Ynt: Düzce

Turizm Aktiviteleri
Kültür Turizmi

Konuralp Tarih ve Kültür Beldesi Batı Karadeniz’in tek antik kenti.
Düzce Akçakoca Yolu üzeri ve D-100 ( E-80 ) Karayolu ile iç içedir. Çilimli Karaköy Şeyh Şaban-ı Veli Hazretlerinin müridlerinden Şeyh Aliyyül Müslihiddin, Çoban Dede, Yabalı Hazan Dede Türbeleri bulunmaktadır (16. yy.).

Müzeler ve Örenyerleri
Konuralp Müzesi

Bolu İli, Düzce İlçesi'ne bağlı Konuralp Beldesi, antik Roma kenti olan "Prusias Ad Hypium" üzerine kurulmuştur. Antik kente ait eserlerin korunmasını sağlamak ve sergilemek amacıyla 1977 yılında inşaatına başlanan müze binası 1992 yılında tamamlanmıştır.

1993 yılında eser teşhir-tanzimi yapılan Konuralp Müzesi 18.11.1994 tarihinde ziyarete açılmıştır.

Konuralp Müzesi'nde 1825 adet arkeolojik 456 adet etnografik ve 3837 adet sikke olmak üzere, toplam 6118 adet eser bulunmaktadır.

Söz konusu eserler müze bahçesi, arkeoloji, etnografya ve taş eserler salonları ile sikke bölümünde sergilenmektedir.

Müze bahçesinde, tamamı Konuralp'te ele geçirilen ve Roma Dönemine ait mimari parçalar, mezar stelleri, lahit, sütun ve sütun başlıkları bulunmaktadır.

"Arkeoloji Salonu"ndaki eserler Neolitik, Eski Tunç, Helenistik ve Roma dönemlerine ait olup; pişmiş toprak, bronz ve cam eserlerin değişik fonksiyon ve türdeki örnekleridir. Aynı salonda Konuralp yakınlarındaki Çavuşlar Köyü'nde ele geçirilen mezar buluntuları da sergilenmektedir.

"Etnografya Salonu"nda yakın geçmişimize ait 19.-20. yüzyıl Osmanlı kültürüne ait kıyafet, ev eşyası ve silahlardan oluşan eserler sergilenmektedir.

"Taş Eserler Salonu"nda Prusias kentine ait olan ve Konuralp'te ele geçirilmiş mermerden yapılmış çeşitli heykel ve mimari parçalar bulunmaktadır.

"Sikke Bölümü"nde ise Grek şehirleri, Roma imparatorları ve Osmanlı padişahlarına ait altın gümüş ve bronz sikkeler kronolojik olarak sergilenmektedir.


Örenyerleri

Konuralp ( Prusias ad Hypium ): Düzce’ye bağlı Konuralp beldesinde yer alan antik şehrin tarihi 3. y.y. kadar dayanır.

Konuralp’ten çıkan en önemli eserler:

Antik tiyatro (40 Basamaklar) : Konuralp’in tarihi zenginliğini gösteren en önemli kalıntılardan biri tiyatrosudur. M.S 1.y.y. kadar yöreye hakim olan Roma İmparatorluğu - Prusias döneminin sanatsal zenginliğini gösteren en canlı eserler arasındadır.

Mermer Köprü : Konuralp’in batısından geçip Efteni Gölü'ne dökülen Tabak Dere'si üzerinde Akçakoca- Çilimli yolu üzerindedir.
Mozaikler,surlar,su kemerleri ,Tyche Heykeli Antoninus Pius Büstü,lahit- mezar stelleri ve heykel kaideleri önemli tarihi eserler arasındadır.

Ceneviz Kalesi : Akçakoca’da deniz kenarındadır.Kale önce Bizans, daha sonra Ceneviz ve Osmanlılar tarafından kullanılmıştır.

Osmanlı camileri ,türbeler (Karaköy Türbeleri) Düzce’nin Çilimli ilçesinde bulunan Osmalı'dan günümüze ulaşmış önemli eserlerdendir.

Diğer Tarihi Yapılar
Akçakoca Ceneviz Kalesi

Akçakoca ilçesinin batısında, ilçe merkezine 3 km. uzaklıkta bir burun üzerindedir. Moloz taşlarla inşa edilmiş olan kalenin, kara tarafında giriş kapısı ve yanında da yüksek bir kulesi bulunmaktadır. Deniz tarafındaki duvarları tamamen yıkılmış olan kalenin içinde, bir su sarnıcı bulunmaktadır. Kalenin Cenevizliler tarafından yapıldığı söylenmekte ise de, bu durum belgelenmiş değildir. Kale piknik ve mesire alanıdır. Gelen misafirler, hem doğa hem denizle baş başa bir ortamda piknik yapıp; mavi bayraklı Kale Plajı'nda denize girebilirler ve kaleye şehir merkezinden ulaşım her zaman mümkündür.

Mesire Yerleri

Kurugöl , Hasanlar Barajı, Büyük ve Küçük Melen Çayları kıyısı, Şahin Tepesi ( Toptepe Mevkii ), Şifalı Su, Akçakoca plajları, Eftteni Kuş Cenneti ve Kaplıcaları, Derdin Kaplıcaları, Ceneviz kalesi, Gökçeağaç, Sarıkaya ve Fakıllı Mağaraları.

Samandere Şelalesi ( Tabiat Anıtı )

Düzce’nin güneyinde, şehir merkezine 26 km. mesafede olan Samandere Şelalesi, Samandere Köyü sınırları içinde bulunuyor ve doğal oluşum özellikleri ile Milli Parklar Kanunu ve ilgili yönetmelik esasları gereği Orman Bakanlığı’nca “Tabiat Anıtı “olarak tescil edildi. Samandere Şelalesi, içinde anıt ağaçları da bulunduran 500 metrelik dere boyunca 3 adet şelale ve Cadı Kazanı adı verilen derin bölümle bütünleşiyor.
Güzeldere Şelalesi

Güzeldere Şelalesi; Düzce’ye 28 km, Gölyaka’ya 16 km. mesafededir. Güzeldere Şelalesi 135 m. yüksekliktedir ve bu özelliği ile Türkiye'nin en yüksekten akan şelalesidir. Estetik yönden ayrıcalıklı bir konuma sahiptir, içinde bulunduğu eşsiz güzellikteki orman ile tam anlamı ile bütünleşmiştir.Mutlaka görülmesi gereken bir doğa eseridir.
Efteni Gölü

Efteni Gölü, göçmen kuşların göç yolu üzerinde bulunan önemli ve ender merkezlerden biridir. Göl kelimenin tam anlamıyla bünyesinde 35’i kalıcı, toplam 150 çeşit kuşa ev sahipliği yapan bir kuş cenneti olarak anılıyor. Leylekler, yaban ördekleri, tepeli beyaz balıkçıllar, angıt, sakarmeke, kuğular, gölün gediklilerinden olup kolay görünenler arasında yer alıyorlar. Kuşların göç yollarında,bir mola gölü olan Efteni, su seviyesinin dışında nilüfer çiçekleriyle, sazlıklarıyla kuşları saklarken fotoğraf ve kuş gözlemcilerine kompozisyon oluşturuyor. Boz kaz, sakarca, yeşilbaş, fiyu, bekri, çıkrıkçın, kılkuyruk, kaşıkçın, Macar, elmabaş, pas baş, gri balıkçıl, turna, toy, mezgeldek, çulluk, karatavuk, kızkuşu, karabatak mevsiminde foto safarisi için uygun özellikler gösteriyor. Göl, su kuşları üretme ve koruma sahası olarak tescil edilmiş ve avlanma kesinlikle yasaklanmış. Göl yüzeyinin 25 hektardan 100 hektara çıkarılması sağlanmış. Efteni gölünde, kuş türlerinin yanı sıra ender bitki türleri de yetişiyor. Nilüfer, süsen, düğün çiçekleri, kamış, nane, su mercimeği bitkilerinin yanı sıra; söğüt, dişbudak, kızılağaç, çınar gibi sucul karakterli ağaçlar da göze ilk çarpan bitkiler. Göl çevresinin bir bölümünü araçla gezme imkânı bulunuyor. Gölün muhteşem manzarasının seyri ise Toptepe yangın gözetleme merkezinden yapılıyor.
Yığılca - Saklıkent Şelalesi

Yığılca İlçemizdedir. Düzce Merkeze 35 km. uzaklıkta, adından da anlaşılacağı gibi orman içerisinde saklıyken yeni keşfedilmiştir.
Akçakoca Aktaş Şelalesi

Akçakoca ilçemize 11 km uzaklıkta, Aktaş Köyü'nde bulunan bir şelalemizdir.
Aydınpınar Şelalesi

Düzce merkeze 10 km. uzaklıkta; Güzeldere, Efteni Kuş Cenneti Gölü yolundadır; alabalık üretim ve tüketim tesisleri güzergahında olan peş peşe 5 tane şelaleden oluşmuştur,tümü Aydınpınar Şelale Kümesi olarak adlandırılmıştır.

Mağaralar

Sarıkaya Mağarası:
Yığılca ilçesindedir. Genişliği 80 m. boyu 75 m. tavan yüksekliği 15-40 metreler arasında değişen giriş bölümündeki salonun içi damlataşlarla kaplıdır.

Fakıllı Mağarası:
Akçakoca ilçesi Fakıllı Köyü'ndedir. 15 km’ lik bir girişin ardından girilen galerilerde yoğun ilgi çeken sarkıt ve dikitler vardır. Birinci derecede doğal sit alanıdır. Mevcut düzenlemelerle ziyarete açıktır.

Aksu Mağarası:
Sarıkaya Mağarası ile aynı yer altı drenaj sisteminin uç noktalarını oluştururlar. İçinde değişik büyüklükte çok sayıda salon ve göller bulunan mağaradaki yer altı deresi, yüksekliği 5-10 metreler arasında değişen 3 şelale oluşmuştur.Gökçeağaç Mağarası:
Bu mağaramızda Yığılca ilçesinde bulunmaktadır. Gökçeağaç Mağarası’nın içi, görünümleri son derece güzel sarkıt,dikit,sütün,duvar ve perde damlataşları ile yoğun şekilde kaplıdır.

Yenimahalle (Koçköy) Mağarası:
Karadeniz’de turistik merkez olan Akçakoca’nın içinde Karadeniz Otobanı’nın hemen kenarında bulunan Yenimahalle(Koçköy), yarı aktif ve aktif bölümlerden meydana gelen bir mağaradır. Galerinin içi,görünümleri son derece güzel sarkıt,dikit,sütun,duvar ve perde damlataşları ve damlataş havuzları ile kaplıdır. Ayrıca buradan geçen yeraltı deresi çogu yerde göl ,deve kazanı ve küçük şelaleler oluşturmuştur. Bu şekiller,mağaraya güzel bir görünüm kazandırmıştır.

Çamlı Mağarası:
Mağaraya Düzce-Yığılca karayolunun 20.kilometresinden ayrılan Akçaören-Kocaoğlu-Çamlı yoluyla gidilmektedir. Geniş bir alanın yüzey sularını toplayan Çamlı Mağarası'nın içi,görünümleri son derece güzel sarkıt,dikit,sütün,duvar ve perde damlataşları,makarna,ekzantrikler ve şelaleler oluşturan damlataş havuzları ile kaplıdır. Derinliği yer yer bir metreyi bulan göller,mağaraya ayrı bir güzellik katmıştır.
 
M

Mercan

Guest
Ynt: Düzce

İnanç Turizmi
Türbe – Mezarlık – Cami
Konuralp Merkez - Konuralp Türbesi : Düzce’ye bağlı Konuralp beldesinde tarihi caminin yanında bulunan türbede, 1323 yılında şehri Bizans’lılardan alan Osmanlı Komutanı Konur Alp’in türbesi bulunuyor. Bugün yeni bir yapı gibi görünen türbenin içinde üç mezardan birinin de Komutan Konur Alp’in yakınlarından Ali Hamza’ya ait olduğu bilinmektedir.

Çilimli - Karaköy Şeyh Müslihittin Türbesi: Düzce’nin Çilimli ilçesine bağlı Karaköy’de; Kastamonulu Şeyh Şabanı-ı Veli Hazretleri’nin müridlerinden Şeyh Aliyyül Müslihiddin, Çoban Dede ve Yabalı Hasan Dede Türbeleri bulunmaktadır. Dervişlerin 16. yüzyılda bu bölgeye yerleştikleri sanılmaktadır.

Cumayeri - Ahmet Dede Türbesi: Düzce’nin Cumayeri ilçesinin 3 km. güneydoğusundadır. Asırlık çınar ağaçları arasında, pırıl pırıl akan bir derenin kıyısında bulunan Ahmet Dede Türbesi ile ahşap tarihi bir camii ve taş hamam kalıntısı bulunmaktadır.
 
M

Mercan

Guest
Ynt: Düzce

Yayla Turizmi
Yayla turizmi açısından ülkemizin değerlendirebileceği oldukça yüksek bir potansiyele sahip olan Düzce'de belli başlı yaylalar :

Topuk Yaylası

Kaynaşlı İlçesi Bıçkıyanı Köyü mevkiinde olup; D-100 Karayoluna 16 km. mesafededir. Yaylada bulunan Topuk Yaylası Göleti ve geniş platolarıyla çok güzel bir yayla görünümündedir. Yaylada gençlik kampları ve izcilik kampları yapılmakta ve her yıl geleneksel olarak Kaynaşlı Kaymakamlığı'nca doğa yürüyüşleri düzenlenmektedir. Ayrıca olta balıkçılığı yapılmaktadır. Rakımı 1300 m. olan yayladan; Abant Gölü, Odayeri Yaylası ve Samandere Şelalesi'ne ulaşmak mümkündür . Dogal güzelliği ile Abant Gölü ve çevresine benzetilmektedir, yöre halkının ve civar illerin mesire yeridir.

Kardüz Yaylası

Bolu Kartalkaya Kayak Merkezi'ne benzer özellik göstermektedir ve bu yönüyle kış turizmine son derece uygundur ve ayrıca çim kayağı da yapılabilecek güzelliktedir. Düzce çevresinin en yüksek tepelerinden birisi olup, Gölyaka ilçesi'nden TEM Otobanı ve D-100 ile ulaşmak mümkündür, 30 km. mesafededir. Yayladan Düzce Ovası, Kalıcı Konutlar ( Deprem Evleri ), Karadeniz'in rahatlıkla görülmesiyle muhteşem bir manzaraya sahiptir. Her yıl geleneksel olarak temmuz ayının 2. haftası (pazar günü), Kardüz Yayla Şenlikleri yapılmaktadır

Koca Yayla – Şehir Yayla

Düzce’ye 30 km mesafede, Abant Gölü'ne 7 Km uzaklıktadır. Düzce merkez, Samandere Şelalesi, Kocayayla Göleti güzergahı Abant’a ulaşabilecek en kısa mesafedir. Mudurnu Ormanları'yla Düzce Ormanları arasında tabiat parkı olarak değerlendirebilecek, her iki yanında geniş açık düzlükler içinde gölet yapma imkanı bulunmaktadır.

Odayeri Yaylası

Odayeri bölgesi ormanları içinde olup, 1200 m. yükseklikte Abant Gölü'ne bağlantılı ulaşımı vardır. Çeşitli etkinlikler için yararlanabilinen yaylaların en ünlüsü olup, her yıl izcilerin kamp yaptığıı, gençlik turizmine çok uygun bir yayladır. Yöre halkı tarafından her yıl tanıtım amaçlı Odayeri Şenlikleri yapılmaktadır. Ulaşım Düzce merkez, Beyköy, Samandere Şelalesi, Abant yolu üzerindendir.

Torkul Yaylası ve Göleti

Kaynaşlı İlçesi'nde 1300 m. rakıma sahiptir. Doğal bir göletten oluşan yayla etrafındaki; kayın, göknar, gürgen karışık bakir orman içinde, doğal yürüyüş ve koşu yolları bulunmaktadır. Odayeri Yaylası'na 6 km. mesafededir. Bolu Dağı yoluna ( D-100 ) 15 km. uzaklıktadır. Yayladan Düzce Ovası ve Karadeniz görülebilmektedir.

Pürenli Yaylası

Şehir Merkezine 28 km. uzaklıktadır. Efteni Gölü, Güzeldere Şelalesi yolundan ulaşılabilmektedir. Doğa tüm güzelliğini sergilediği çok güzel bir yayladır. Mudurnu’yla sınırı olan yayladan; Abant’a, Odayeri Yaylası'na, Samandere Şelalesi'ne, Kardüz Yaylası'na ulaşmak mümkündür. Gençlik kamplarının yapıldığı bir mesire yaylasıdır. Ayrıca çim kayağı yapmaya müsaittir. Yöre halkı tarafından geleneksel yayla şenlikleri yapılmaktadır.
 
M

Mercan

Guest
Ynt: Düzce

Spor Turizmi
Olta Balıkçılığı: Hasanlar Barajı ve Akçakoca İlçesi.

Doğa Yürüyüşü ( Trekking ): Güzeldere Yaylası, Topuk Yaylası, Odayeri Yaylası, Kurugöl Sarıçökek Mezrası, Kaynaşlı.

Kampçılık: Beyköy ve Odayeri Yaylaları.

Rafting: Cumayeri, Büyük Melen Çayı .


Yelken Yarışları: Yığılca, Hasanlar Barajı.

Deniz Turizmi
Akçakoca , “ Mavi ile yeşilin buluştuğu yer “ altın renkli kumları, birbirinden güzel plajları ve tarihi Ceneviz Kalesi ve limanı ile Düzce'nin denize açılan kapısıdır.

Ceneviz Kalesi Plajı

Şehir merkezinin 2.5 km batısındaki, ormanın eteğindeki tarihi kalenin Cenevizliler döneminden kaldığı düşünülmektedir. Kalenin doğu ve batısında, eşsiz kumsalları ve berrak sularıyla iki koy bulunmaktadır. Kale içinde de Akçakoca Belediyesi tarafından işletilen, piknik alanı mevcuttur. Bahar ve yaz aylarında şehir merkezinden Ceneviz Kalesi’ne otobüs seferleri düzenlenmektedir.
Çayağzı Kumpınar ve Akkaya Köyü

Akçakoca’ya 7 km. uzaklıkta olup Ereğli yolu üzerindedir, plajın hemen arkasından başlayan ormanla ayrı bir güzelliğe sahiptir.

Edilli Ağzı Plajı

Ormanla denizin adeta kucaklaştığı bu alanda geniş ve doğal plajlar, özellikle sakin yer arayanlar için ideal bir ortamdır.

Melenağzı Köyü ve Plajı

Denizi oldukça sığdır. Deniz ve karayolu ile ulaşımı mümkün olup, kumu çok incedir.

Karaburun Köyü ve Plajı

Melen yolu üzerindedir, konaklama ve ulaşım imkanları çok müsaittir. Şehir merkezinin 10 km batısında yeşil ile mavi iç içe geçtiği köy, geniş ve doğal plajları, sığ denizi ile dikkat çekmektir.
 
M

Mercan

Guest
Ynt: Düzce

Kuş Gözlemciliği

Efteni Gölü Kuş Cenneti, yaklaşık 150 çeşit su kuşu türüne ev sahipliği yapan, çevresinde gölün izlenebilmesi için kuş seyir terasları ile ziyaretçilerin bilgi alabileceği bir de tanıtım merkezi bulunan eşsiz güzellikte bir doğa harikasıdır.

Termal Turizm
Derdin Kaplıcası:
Düzce’nin 15 km güneyinde, 400 metre rakımlı, etrafı ormanlık alanla çevrili Derdin ( Dolay ) Kaplıcası çevresine şifa dağıtmaktadır. Kaplıcadaki su renksiz ve durudur. Debisi 2 lt/s, sıcaklığı ise 42 derecedir. Derdin Kaplıcası özellikle mide, bağırsak, safra kesesi, karaciğer, böbrek, şeker ve ayrıca deri hastalıkları için oldukça şifalıdır. Kaplıcada konaklama amacıyla 15 odalı küçük bir otel de bulunmaktadır.

Efteni Kaplıcası:
Efteni Kaplıcası, Düzce – Gölyaka batı yolu üzerinde, Düzce’nin 18 km. batısında, Efteni Gölü ‘nün kenarındadır. Değişik sıcaklıklarda üç havuzu bulunan Efteni Kaplıcası’nda konaklama evi ve pansiyonlarda bulunmaktadır. Kaplıcada ki suyun debisi 2 lt/ s , sıcaklığı ise 42 derecedir. Efteni Kaplıcası romatizmal hastalıklar başta olmak üzere bir çok hastalıkta tedavi edicidir.

Kongre Turizmi
Kongre turizmi için uygun tesisler Akçakoca'dadır,kongre salonları mevcuttur. Doğası, denizi, bol oksijeni, balık türleri, yemekleri ile Düzce, Ankara ve İstanbul ortasında Ankara’ya 205 km. İstanbul’a 241 km. uzaklıktadır; hem karayolu D- 100 ( E- 80 ) hem de TEM otobanı ile ulaşmak mümkündür. Düzce “Ankara’nın arka, İstanbul”un ön bahçesi ” olma özelliğine sahiptir.

Eko Turizmi

Yeni il olan Düzce, sahip olduğu güzelliklerle, turizm cenneti ( bölgesi ) olmaya adaydır : İki metropol şehir İstanbul - Ankara arasında kolay bir ulaşım bölgesi; Yedigöller, Abant, Kartalkaya, Akçakoca ile çevirili; henüz keşfedilmemiş bakir ormanları, yeşilin her türü, kuş cıvıltıları, suyun doğal coşkusu, su sesinin kuş seslerine karıştığı yer, Türk kültürünün en zengin sosyal motifleri, Kardüz Yaylası, Topuk Yaylası, Odayeri Yaylası, Püren Yaylası, Yanık Yayla ve tüm yayla şenlikleri, nice yaylaları ile“Yeşilin Zirvesi” , yaylalarda kamp -karavan imkanları...

Yığılca da Gökçeağaç ve Sarıkaya Mağaraları, Saklıkent Şelalesi. Akçakoca Fakıllı Mağarası ve Aktaş Şelalesi.

Turizm amaçlı sportif faaliyetler için en uygun mekanlar mevcuttur. Doğa yürüyüşleri için ( trekking ) orman yolları; Güzeldere Şelalesi, Topuk Yaylası ve Göleti,Odayeri Yaylası,Pürenli Yaylası ve yaylarda şenlikler; hafta sonları Cumayeri Dokuzdeğirmen mevkiinden başlayarak Melen ağzına kadar yapılan rafting; Büyük Melen – Küçük Melen – Hasanlar Barajı ve Akçakoca olta balıkçılığı ve Düzce Ovası'nda bisiklet...

Gençlik Turizmi
Özellikle doğayı sevenler için uygun mekanlar vardır. Beyköy Odayeri Yaylası'nda her yıl izciler için kamp imkanları mevcuttur

Alışveriş Merkezleri
Düzce’nin İlçelerinde ve Çevresinde ki Alışveriş Merkezleri
Tem Otobanı ve D-100 Karayolu güzergahında Kaynaşlı ilçemizde bulunan Turistik Konaklama Tesisleri
Bozbey
Tabaş
Berceste
İsmailin Yeri
Varan Tesisleri
Akabe
Çakıroğlu Tesisleri
Üçkardeşler
Türsan
Düzce’de Bulunan Alıveriş Merkezleri ise;
Tarım Bakanlığı Düzce El Sanatları Kooperatif Merkezi Satış Reyonu
Silah Sanayi
Gima
Fiskobirlik
Yimpaş
Bima
 
M

Mercan

Guest
Ynt: Düzce

Nasıl Gidilir?
• Karayolu:
Batı Karadeniz Bölgesinde Ankara- İstanbul TEM otoyolu ve D- 100 ( E- 80 ) karayolunda,Karadeniz’e 30 km. uzaklıkta, İstanbul’ a 205 km. Ankara’ya 241 km. uzaklıkta yer almaktadır.

Terminalin Adresi: Kiremit Ocağı mah. Yeni Otogar DÜZCE
Kent merkezinde yer almaktadır. Ulaşımı kolaydır.
Önemli Firmalar:
a) Düzce Express Tel: 0 380 524 44 40 – 524 47 15 – 523 49
b) Düzce Üstün Erçelik Tel: 0 380 523 58 35 – 514 55 72 – 524 48 82
c) Bolu Yazıhanesi Tel: 0 380 514 10 9 3
d) Düzce VaranTel: 0 380 524 81 33
e) Akçakoca Varan TurizmTel: 0 380 611 9 8 42
f) Türkseven Tel: 0 380 524 46 86
g) Hidayet Tur Tel: 0 380 514 10 22
h) Metro Tel: 0 380 524 58 41
ı) Düzce Güven Tel: 0 380 524 44 40


• Demiryolu:
Demiryolu bulunmamaktadır.

• Denizyolu:
Düzce, Akçakoca İlçesi ile Karadeniz'e açılmakta olup, Akçakoca iskele barınağı ticari amaçlarla kullanılmaktadır. Ancak Denizyolu ile yolcu ve yük taşımacılığı yapılmamaktadır.

• Havayolu:
Havayolu bulunmamaktadır.
 
M

Mercan

Guest
Ynt: Düzce

Ne Yenir?

Düzce ilinde yöresel yemeklerden bazıları :
Çerkez tavuğu,
Arnavut böreği,
şıl börek,
göbete mantısı,
katlama,
sarı burma,
su böreği,
Boşnak böreği ve tatlısı,
gözleme,
höşmerim,
tavuklu keşkek,
lepsi,
mamursa,
haluj,
kara lahana yemeği,
mısır ekmeği olarak sayılabilir.

Ne Alınır?


Düzce'den alınabilecek şeyler olarak yörenin en önemli tarımsal ürünü olan fındık ile tütün kolonyası sayılabilir.
 
M

Mercan

Guest
Ynt: Düzce

Yapmadan Dönme

Akçakoca Ceneviz Kalesi'ni gezmeden,

Akçakoca'da balık yemeden,

Konuralp Müzesi'ni gezmeden,

Efteni Kuş Cenneti ile Güzeldere Şelalesi'ni görmeden,

Dönerken alabalık yemeden,

Kaynaşlı’da mangalda et yemeden,

Fındık ve tütün kolonyası almadan,

Düzce köftesi, külbastı, Arnavut ciğeri yemeden ve şıra içmeden,

....Dönmeyin.
 
Üst