Düşünün!

...Tefekkür...

Hüznüm yüreðime dokunan dûamýn sûkûtudur...

Birinin size bir kalem verdiğini düşünün, kapaklı, içini göstermeyen bir kalem.
Ne kadar mürekkebi olduğunu göremiyorsunuz. Bir-iki deneme cümlesi yazdıktan sonra kalem bitebilir ya da bir çok şeyi değiştirebilecek bir ya da daha çok başyapıt yaratmaya yetebilir. Başlamadan bunu bilemezsiniz.

Oyunun kurallarına göre bunu bilmeniz olanaksız,asla bilemezsiniz.Bu konuda şansınızı denemek zorundasınız!

Aslına bakılırsa hiçbir oyunun kuralı sizi bir şey yapmaya zorlayamaz. Kalemi elinize alıp kullanmak yerine,onu bir dolapta ya da çekmecede hiç kullanmadan, kurumaya bırakabilirsiniz.

Peki,kullanmaya karar verirseniz,onunla ne yapacaksınız_? Oyunu nasıl oynamayı düşünüyorsunuz_?

Tek bir kelime yazmadan önce hiç durmadan planlar mı yapacaksınız_? Planlarınız öylesine ayrıntılı olacak ki asla gerçekten yazmaya başlayamayacak mısınız_?

Yoksa kalemi elinize alıp, yazmaya mı girişeceksiniz_? Kelimelerin sizi götürdüğü yere gidip onların kıvrımları, büklümlerine siz de kendinizi kaptıracak mısınız_?

Bir sonraki kelimede mürekkep bitebilir diye dikkatle ve özenle mi yazacaksınız_? Yoksa kendinizi kalemin hiç bitmeyeceği fikrine kandırıp ona göre mi davranacaksınız_?

Ne yazmayı plânlıyorsunuz_? Sevgi mi_? Nefret mi_? Eğlence mi_? Perişanlık mı_? Yaşam mı_? Ölüm mü_? Hiçbir şeyi mi_? Yoksa her şeyi mi_?

Yalnızca kendinizi mutlu etmek için mi, yoksa başkaları için de mi yazacaksınız_? Ya da başkaları için yazıp kendinizi mi mutlu edeceksiniz_?

Kelimeleriniz titrek ve silik mi, yoksa koyu ve gözüpek mi olacak_? Süslü mü, sade mi_?

Hatta hiç yazacak mısınız_? Bir kez kalem verilince sizin yazmanızı isteyecek hiçbir kural yok. Ön taslak yapacak mısınız_? Kısa notlar almayı düşünüyor musunuz_? Düşünürken amaçsızca resimler karalayacak mısınız_?

Satırların üzerine mi, arasına mı yazmayı düşünüyorsunuz_? Belki de orada olmalarına karşın hiç satır görmezsiniz? Satırlar var mı_?

Bu konuda düşünecek pek çok şey var, değil mi_? Şimdi size bir yaşam verildiğini düşleyin…


David A. BERMAN
 
[TB] Benzer konular Forum Tarih
T Arşiv 0 434
S Arşiv 0 430

[TB] Benzer konular

Üst