DÖRT HALİFE DÖNEMİ

  • Konbuyu başlatan KARTAL
  • Başlangıç tarihi
K

KARTAL

Guest
DÖRT HALİFE DÖNEMİ
(632-661)


Rasul-i Ekrem’in vefatından sonra Hz. Ebu Bekir (r.a)’a biat edilmesiyle başlayan, Hz. Ömer, Hz. Osman ve Hz. Ali (r.anhum) ile sona eren dönemi Hulefa-yi Raşidin devri denilir.
Bu dört halife yüksek ahlaka ve insani değerlere sahip ilk Müslümanlardan ve aşere-i mübeşşeraden olmalarının yanında Peygamberimize olan sevgi ve muhabbetleri sebebiyle *Çehar Yar-ı Güzin* ( seçilmiş dört dost ) olarak da zikr edilirler. Dört halifenin hilafet müddeti 30 yıl kadardır. Bu yıllar, İslam tarihinde * Dört Halife Dönemi * olarak bilinir.
Hz. Peygamberin vefatı üzerine ortaya çıkan peygamberlik iddiaları ve iç karışıklıkları bastıran Hz. Ebu Bekir (r.a ), o zamana kadar çeşitli sahabelerin yanında dağınık halde bulunan Kuran ayetlerini toplatıp ilk Mushaf-ı meydana getirmiştir.
Hz. Ömer (r.a), mertliği ve kahramanlığı ile olduğu kadar edep ve nezaketini, yönetici dehası ile birleştiren bir halife idi.
Hz. Osman (r.a), Kuran-ı Kerim nüshalarını çoğaltarak zamanın önemli merkezlerine gönderdi.
Hz. Ali (r.a) cesaret, ilim ve güzel konuşma gibi üç önemli özelliği şahsında toplamış bir halife idi.
Ne acıdır ki, Hz. Osman ve Hz. Ali (r.anhuma)’nın zamanında birçok önemli olaylara sahne olmuş ve ikiside şehit edilmiştir. Bu iki halifenin dönemi çok dikkatle incelemek gerekir.
Dört halife döneminde; Irak, İran, Horasan, Azerbaycan ve çevresi, Suriye, Filistin, Mısır, Kuzey Afrika, Kıbrıs ve Doğu Akdeniz deki bazı adalar fethedilerek bu bölgelerde yaşayan insanlara İslamiyet ulaştırılmıştır.
 

[TB] Benzer konular

B

busra_72

Guest
Ynt: DÖRT HALİFE DÖNEMİ

Allah razı olsun Kartal abi..
 
K

KARTAL

Guest
Ynt: DÖRT HALİFE DÖNEMİ

amin ecmain büşra kardeşim
 
Üst