CuMA notLaRı/9

|Ⓢєччαh|

MiM
Yönetici
Admin
Tema üyesi

Sâlihâ bir kadının güzel bir alışkanlığı vardı. Bir işe başlarken daima besmele çekerdi. Bu kadıncağızın dinine pek bağlı olmayan ve dinle alay eden bir kocası vardı ki, o da karısının her işinde besmele çekmesine içerler: “Ne lüzûmu var, her zaman ‘bismillâh’ deyip durmanın..” derdi kendi kendine.

Bir gün: “Ona bir oyun yapayım da öğrensin besmelenin her zaman işe yaramadığını.” diye düşündü ve karısına bir kese altın verip sağlam bir yere saklamasını tembih etti. Kadın keseyi alırken yine: “Bismillâh” dedi, sandığa doğru yürüdü. Kocası da onu takip ediyordu. Kadın besmele ile keseyi sandığa koyup ağzını kapattı.
Aradan bir-iki gün geçtikten sonra adam gizlice sandığı açtı ve keseyi alıp dışarıdaki su kuyusuna attı. Sonra da gelip karısına: “Hanım para lâzım oldu, keseyi getirsene.” dedi. Adam karısının parayı bulamayacağını ve dolayısıyla besmele çekmenin bir yararı olmadığını anlayacağını düşünüyordu. Kadıncağız besmele ile sandığı açtı, keseyi aldı; ancak kese ıslaktı. “Bu keseye sandığın içinde ne oldu da ıslandı?” diye şaşırdı. Fakat kocası ondan daha fazla hayret içinde kalmıştı. Çünkü para kesesini kuyuya bizzat kendisi atmıştı. Vaziyeti gördükten sonra adam meseleyi kadına anlattı: “Karıcığım, keseyi ben kuyuya atmıştım; fakat besmelen seni mahcup olmaktan kurtardı. Artık ben de besmelenin kerâmetine inandım...”

bölüm/1

Mukaddes beldelere yolculuğa başlarken 'sabır' kuşanmalısınız! Normal hayatınızda gösterdiğiniz reaksiyonlarınızı beraber götürecekseniz, hiç gitmeyin daha iyi derim.
Eğer sabır libasını heybenize koydunuzsa henüz havaalanında iken giymeniz gerekebilir çünkü! Muhtelif kuyruklara girip sıra bekleyebilirsiniz, ya da biri acele olduğunu söyleyerek önünüze geçebilir. İlk sınavınız ile karşılaştığınızı anlarsınız.
Şayet Suudi Havayolları ile uçuyorsanız mütesettir hostesleri gördüğünüzde Türkiye'den ayrıldığınızı ilk o anda anlayabiliyorsunuz. Sonra ikram başladığında ekşimsi kokusuyla arap yemekleri gittiğiniz ülkenin ve toprakların ilk kültürel 'merhaba'sı gibi oluyor adeta...
Cam kenarında oturuyorsanız kalkıp-inerken şehirleri, dağları, ovaları... kısacası bulunduğunuz coğrafyayı kuş bakışı ile seyretmenin hazzıyla bir de bulutların üzerine çıktığınızı hissediyor, Rabb-i Teala'nın yarattığı kainatın ihtişamını seyrederken tatlı bir uykuya dalabiliyorsunuz.
Cidde Havaalanına indiğinizde -çok kez gidip gelmiş olsanız bile- sizi neyin ve nasıl bir muamelenin beklediğini hiç bilemezsiniz. Çünkü Suudilerin tuhaf bir bürokrasi anlayışı vardır ve orada batılı ülkelerde olduğu gibi standart prosedürler yoktur. Mesela görevli memur şayet iyi bir günündeyse, işiniz çok çabuk ve güleryüzlü bir muamele ile de bitebilir ya da içinizden birine kızmıştır ve sonra gelenler için -şeytan azapta gerek- sürprizleri hazırlayabilir. Nihayetinde birkaç saatlik değişik muamelelerden sonra prosedürleri tamamlar ve otobüslerinizin gelmesini beklersiniz ve sonra da ver elini Mekke...
Yaklaşık 80 km.lik yolculuğunuz boyunca din görevliniz size nasihatlerde bulunacak, sizi o aşk yurdunun atmosferine sokmaya çalışacaktır. Bir defasında bu otobüs yolculuğu yaparken yaptığım ve birçok hacımın hiç unutmadığı konuşmamdan ufacık bir pasajı hatıra olarak sunmak isterim. "Muhterem hacı adayları, size çok önemli birşey söylemek istiyorum: Şimdi sizler merak edersiniz, 'acaba bunca yapacağımız ibadetlerimizi Rabbi-i Teala kabul buyurup, dualarımızı müstecap kılar mı acep?' diye... Kabul edip etmediğini dönerken kendinizi test ederek anlayabilirsiniz. yani bunu anlamanın yolu çok kolay! Buraya gelirken ve dönerken şayet muhasebe defterinizin aktif ve pasiflerinde müspet manada bir değişiklik bulamazsanız, bu seyahatinizden hiç umudunuz olmasın... Allah ve Resulunu sevindirecek davranışlarınızda bir fazlalık ve şeytanı sevindirecek hallerinizde de bir azalma söz konusu olmazsa tabii..." Hiç unutmuyorum, Amasya ilçelerinden birinin Devlet Hastanesi Başhekimi olan bir hanım, dönüş yolunda bunu hatırlattı ve "asla unutmayacağını ve hayatında bu söylem'in çok müessir olacağını" söylemişti.
Ve otelinize geldiniz... az bi durun hele! Henüz içeri giremezsiniz! Çünkü asansörler çok yoğundur, sıra bekleyeceksiniz, sabır göstereceksiniz. Biliyorum, yorgunsunuz ve bir an önce odanıza yerleşmek, şöyle rahat bir nefes almak istiyorsunuz ama burası kendi eviniz değil ve aynı rahatlığı aramanız beyhudedir. Sabır gösterecek ve bekleyeceksiniz. ve nihayetinde sıra size gelmiş ve asansöre siz ve eşyalarınızı yükleyebilme sırası gelmiştir. Artık odanızdasınız ve kalacağınız kişi sayısına göre yatağınızı, dolabınızı belirliyor ve yerleşiyorsunuz. Rahat bir nefes aldınız ve duş'unuzu alıp biraz dinlendikten sonra önce yemekhaneye, akabinde de hayatınızın en büyük rüyalarından, hayallerinden biri olan 'Kabe'yi görmeye artık hazırsınız ve görevlinin talimatına göre belirlenen saati bekliyorsunuz, topluca hayallerinizin merkezine gidebilmek için...
Otelinizin önünde toplandınız ve 'Lebbeyk' ile başlayan telbiye getirerek yola revan oluyorsunuz... heyecanınız son haddindedir. ama...
henüz yoldasınız ve pekte sevmeyeceğiniz manzaralarla karşılaşacaksınız. yolların çöplerle dolu olduğunu, işportacı satıcılardan yol bulmakta zorlandığınızı ve çok miktarda dilenci ile karşılaşacağınızı göreceksiniz. bu durum elbette hiçte hoşunuza gitmeyecek ve bu mahşeri kalabalık içinde şikayetleriniz başlayacaktır. üstelik bir de aşırı sıcağın da etkisiyle şeytan içinizde fısıltı halinde konuşmaya, sizi bu uhrevi hal'in üzerinizdeki te'sirini azaltmaya ve sizdeki kabe coşkusunu elinden geldiğince yok etmeğe gayret edecektir.
Unutmayın ki, orası dünyanın onlarca ülkesinden, onlarca, belki yüzlerce ırk ve kültürden kopup gelmiş milyonlarca insanın harman olduğu yerdir. Yetiştiği kültür ortamı sebebiyle temizlik nedir bilmeyen ve sizler kadar medeni şartlarda yaşama imkanı bulamamış onca insanın akıp gittiği bir trafik içinde gördüğünüz olumsuzluklara kafanızı takar ve bu gibi nahoş görüntülerle muhayyilenizi meşgul ederseniz şeytan aleyhillaneyi çok sevindirmiş, belki imtihanı kaybetmiş, hatta artık kabe heyecanını bile yitirmiş olabilirsiniz... Eğer oraya niçin gittiğinizi, ne amaçla burada bulunduğunuzu, Rabbi Teala'nın size burada bulunma şerefini ihsan buyurduğunu aklınızdan çıkarmaz ve iç dünyanızı sadece kabe'nin o muhteşem ve olağanüstü kozmik ve uhrevi güzelliğini tahayyül eder... kısacası, sadece güzellikleri görme gibi peygamberani düşünce yolunu seçerseniz amacınıza ulaşmış olursunuz.
Ve artık kabeye ulaştınız. ve dış avluda mahşeri kalabalıkla beraber bu uhrevi heyecanın girdabında kalbinizin küt küt attığını hissediyorsunuz. Az sonra kabenin kendisini görmek üzere içeriye doğru kapıların birinden -ayaklarınızdaki terlikleri çıkararak- giriş yapıyorsunuz...

devamı haftaya, inşaallah...

[TB] Benzer konular

R

Resulehasret

Guest
Ynt: CuMA notLaRı/9

Hocam ne güzel anlattınız, sanki gidip gördüm oraları... üslubunuz beni öyle iştahlandırdı ki, anlatamam... Allah razı olsun sizden. Rabbim bizlerede gitmeyi nasip eylesin inşaallah. Ağzınıza yüreğinize sağlık can hocam.

H

Hüda_i gülü

Guest

Hacı hocam bizimle bu güzelli baylaştığınız için cok sağolun hocam okurken cok heyecanlandım
Tekrar teşekkürederim rabbim katında tüm haılarımızın haccını kabul etsin amin...

Cumamız mübarek olsun inşALLAH
SELAMETLE

|Ⓢєччαh|

MiM
Yönetici
Admin
Tema üyesi

Resulehasret' Alıntı:
Hocam ne güzel anlattınız, sanki gidip gördüm oraları... üslubunuz beni öyle iştahlandırdı ki, anlatamam... Allah razı olsun sizden. Rabbim bizlerede gitmeyi nasip eylesin inşaallah. Ağzınıza yüreğinize sağlık can hocam.
sevgili can hasan'ım,
yüreğine sağlık... moral verdin bana... ama asıl anlatacaklarım elbetteki bundan sonraki haftalarda yayınlayacağım notlarım olacak inşaallah. biraz uzun oldu biliyorum ama, ne yaparsınızki, başka çarem de yok. -bevadih ablam hep şikayet eder durur zaten uzun yazılardan ya! :D-

bir gün oraya mutlaka gideceğine yürekten inanıyorum hasanım, burada okuyacağın notlar umarım işine çok yarayacaktır.

|Ⓢєччαh|

MiM
Yönetici
Admin
Tema üyesi

Hüda_i gülü' Alıntı:
Hacı hocam bizimle bu güzelli baylaştığınız için cok sağolun hocam okurken cok heyecanlandım
Tekrar teşekkürederim rabbim katında tüm haılarımızın haccını kabul etsin amin...
çok sağol sevgili hüdai gülü ablam, yüreğine sağlık. Rabbim inşaallah tez zamanda sana da oralara gitmeyi nasip kılsın inşaallah.

R

Resulehasret

Guest

MiM' Alıntı:
sevgili can hasan'ım,
yüreğine sağlık... moral verdin bana... ama asıl anlatacaklarım elbetteki bundan sonraki haftalarda yayınlayacağım notlarım olacak inşaallah. biraz uzun oldu biliyorum ama, ne yaparsınızki, başka çarem de yok. -bevadih ablam hep şikayet eder durur zaten uzun yazılardan ya! :D-

bir gün oraya mutlaka gideceğine yürekten inanıyorum hasanım, burada okuyacağın notlar umarım işine çok yarayacaktır.
Hocam paylaştığınız kadarı bile oraların hazzını duyabilmek için yeterli geldi benim için, ama hiç bitmesede bir ömür okumak isterdim böyle gönül okşayan bir yazıyı. İnşaallah dediğiniz gibi gidip, görmek te nasip olacaktır can hocam. Tekrar Allah razı olsun.

M

Mercan

Guest

MİM hocam çok güzel anlatmışsınız kısacıkta olsa kendimi yolcular içinde hissettim ve yazı uzun değil kısa geldi devamını beklerken devamı haftaya yazısı gördüm haftayı beklemeseydik...:D
Rabbim umrenizi kabul etsin ve gitmek isteyip gidemeyen bizlerede nasip etsin inşaALLAH...

...Tefekkür...

Hüznüm yüreðime dokunan dûamýn sûkûtudur...

Selamün Aleyküm,

Değerli hocam, Bu nasıl bir lezzettir ki, okurken bile tadını aldım.O güzel anları yaşadım .Rabbim sizden ebeden razı olsun.Bu güzelliğin daha başlancı, İlk adımı, inanın devamını içimi kaplayan özlemle bekliyorum.
Rahman bizlere de oraları görmeyi nasipetsin.Tekrar teşekkür ederim MiM Hocam...

Rahman'a emanet olun.

|Ⓢєччαh|

MiM
Yönetici
Admin
Tema üyesi

Mercan' Alıntı:
MİM hocam çok güzel anlatmışsınız kısacıkta olsa kendimi yolcular içinde hissettim ve yazı uzun değil kısa geldi devamını beklerken devamı haftaya yazısı gördüm haftayı beklemeseydik...:D
Rabbim umrenizi kabul etsin ve gitmek isteyip gidemeyen bizlerede nasip etsin inşaALLAH...
Rabbim sizden de razı olsun sevgili mercan ablam... eh, türkiye dizi cenneti ya, ordan öğrendik herhal ablacım. :D
şaka bi yana, notlarımı yazıya dökmek biraz zaman alıyor ablacım. ha bir de size kısa gelmiş, onu bir de bevadih ablaya sor. :D inşaallah birkaç bölüm halinde yazmayı düşünüyorum. tek bölüme sığmayacak kadar geniş mevzu. Rabbimden sizlere de nasip kılmasını temenni ederim... bir fayda sağlayabilirsek bahtiyar olurum. var edene emanet olun...

|Ⓢєччαh|

MiM
Yönetici
Admin
Tema üyesi

...Tefekkür...' Alıntı:

Değerli hocam, Bu nasıl bir lezzettir ki, okurken bile tadını aldım.O güzel anları yaşadım .Rabbim sizden ebeden razı olsun.Bu güzelliğin daha başlancı, İlk adımı, inanın devamını içimi kaplayan özlemle bekliyorum.
Rahman bizlere de oraları görmeyi nasipetsin.Tekrar teşekkür ederim MiM Hocam...
sevgili ablam, fakire büyük moral verdiniz, tıpkı diğer kardeşlerim gibi... sizin henüz çok tanıyamasam da yüreğinizin bir kuyumcu dükkanı kadar zengin olduğu belli oluyor. Rabbim sizlerden de razı olsun ve oraya çağrılanlardan olmayı kısmet buyursun inşaallah. ben de size ilanihaye teşekkür ediyorum sevgili ablam...

Selamun aleykum...

Değerli hocam, bu sohbetinizde öncekilerden farklı bir içerik olacağını sanmıyordum... Çünkü giriş ve azcık da gelişme her zamanki düzenindeydi... Yeşil tonlarındaki yazılar işin rengini belli etti ve başladım okumaya... :)

Bir sohbet havasında geçen yazınızda yer yer gülümsedim... O kadar hoştu ki... :) Yapılması gerekenleri farklı ve akılda kalıcı bir üslupla bize aktardınız... Okurken dediklerinizi yapmaya çalışıyordum adeta... Çöplerin, dilencilerin konvoy oluşturduğu yollara gözün takılmaması gerektiğini kendime kabul ettirmeye çalışıyordum...

Biliyoruz ki "Göz nereye bakar, gönül oraya akar, gönül nereye akar, ayak oraya koşar..."

İnşallah gözümüzden gönlümüze çerçöp akmaz...

Yüreğinize sağlık hocam...

*Yazı bana bile kısacık geldiyse Bevadih ablaya bir nefeslik gelecektir... :)

R

rana_94

Guest

Mim Hocam, Allah sizden Razi OLsun. Bu güzel yazıyı bizimle paylaştığınız için cok güzel bir yazıydı Begenerek okudum inşallah haftaya devamınıda okuruz...Ellerinize Emeğinize O güzel Yüreğinize sağlık...

B

Bevadih

Guest

Gene geç kalmışlık ,gene tembellik :-\ Afffff....

Değerl Mim abim, yüreği güzel abim...

Bilmezmisiniz sizi tanımadam yazılarınızı tanıdım! Değerli ,bilgi yüklü yazılarınızı okumayı çok seviyorum...Keşke siz sayfalarca yazsanız ben okusam!

Cuma notlarınız her alanda rehberimiz olacak değerli bilgiler içeriyor..

Hassaten bu bölüm hele "Hacc rehberi"gibi olmuş onca yazılan kitapçıklara rağmen orjinal, sıcak ,o anları sanki yaşatır tarzda..Sizin yüreğinizde zaten gittik şimdide gözünüzle bakıyoruz canım abim..

Konunun başındakı kıssa ile giriş yapmanız çok manidardı...Tevekkül ve samimiyet..
Sonrasında Hacca başlamadan, insanın kuşanması gereken hal, oraya gidiş amacı can alıcı tesbitlerle desteklenmiş..
Yüreğiniz var olsun..Kapıdayız hazırız abim..Besmeleyle kapıyı açmanızı bekliyorumm bende heyecanla...
Selam olsun çağlayan yüreğinize...Tekrar Rabb'im kabul etsin ziyaretinizi inşAllah...
Not:Ben uçaktan çok korkyorum..Sırf bu yüzden sürekli erteliyorum ziyareti..Ama bu yazınızdan sonra büyük bir cesaret geldi...Bunun içinde ayrıca teşekkür ederim..

|Ⓢєччαh|

MiM
Yönetici
Admin
Tema üyesi

liprade' Alıntı:

Biliyoruz ki "Göz nereye bakar, gönül oraya akar, gönül nereye akar, ayak oraya koşar..."
İnşallah gözümüzden gönlümüze çerçöp akmaz...
sevgili liprade, yorum dediğin bu kadar güzel olur be abim... çok hoştu söylediklerin... bu güzel temennilerinin üstüne ne denir ki... Rabbim layık-ı vechile kulluk eden ve ibadetleri makbul kullarından eylesin ve o mukaddes toprakları kendi gözün ile görebilmeyi nasip kılsın demekten başka...

|Ⓢєччαh|

MiM
Yönetici
Admin
Tema üyesi

rana_94' Alıntı:
Mim Hocam, Allah sizden Razi OLsun. Bu güzel yazıyı bizimle paylaştığınız için cok güzel bir yazıydı Begenerek okudum inşallah haftaya devamınıda okuruz...Ellerinize Emeğinize O güzel Yüreğinize sağlık...
sağol sevgili rana, Rabbimden sana da nasip kılmasını niyaz ederim cici kızım... ayrıca çok teşekkür ederim, güzel yorumun ve beğenin için...

|Ⓢєччαh|

MiM
Yönetici
Admin
Tema üyesi

Bevadih' Alıntı:
Gene geç kalmışlık ,gene tembellik :-\ Afffff....

Değerl Mim abim, yüreği güzel abim...

Bilmezmisiniz sizi tanımadam yazılarınızı tanıdım! Değerli ,bilgi yüklü yazılarınızı okumayı çok seviyorum...Keşke siz sayfalarca yazsanız ben okusam!

Cuma notlarınız her alanda rehberimiz olacak değerli bilgiler içeriyor..

Hassaten bu bölüm hele "Hacc rehberi"gibi olmuş onca yazılan kitapçıklara rağmen orjinal, sıcak ,o anları sanki yaşatır tarzda..Sizin yüreğinizde zaten gittik şimdide gözünüzle bakıyoruz canım abim..

Konunun başındakı kıssa ile giriş yapmanız çok manidardı...Tevekkül ve samimiyet..
Sonrasında Hacca başlamadan, insanın kuşanması gereken hal, oraya gidiş amacı can alıcı tesbitlerle desteklenmiş..
Yüreğiniz var olsun..Kapıdayız hazırız abim..Besmeleyle kapıyı açmanızı bekliyorumm bende heyecanla...
Selam olsun çağlayan yüreğinize...Tekrar Rabb'im kabul etsin ziyaretinizi inşAllah...
Not:Ben uçaktan çok korkyorum..Sırf bu yüzden sürekli erteliyorum ziyareti..Ama bu yazınızdan sonra büyük bir cesaret geldi...Bunun içinde ayrıca teşekkür ederim..
hak etmesemde onurlandırdınız fakiri ablam... yazdıklarınız çok mutlu etti beni... gidebilmeniz konusundaki uçak korkunuzun izalesinde bir faydam olabilirse, bundan büyük onur duyarım. yüreğinize sağlık, Rabbim size de nasib-i müyessek kılsın can ablam...