Cuma Namazını İlk Kez Kadın Kıldıracak

Cuma namazını ilk kez kadın kıldıracak

Cuma namazını ilk kez bir kadın kıldıracak. İngiltere’de Müslümanlar bugün bir kadının ardında namaza duracak. İngiltere'de yaşanacak ve bir ilk olacak bu olay için din alimlerini de ikiye böldü. İşte görüşler:

Oxford’da sonradan İslam’ı seçmiş bir grup Müslüman Raza Raheel’den hem hutbe dinleyecek hem onun öncülüğünde Cuma namazına duracak

İngiltere’de Cuma namazını ilk kez bir kadın kıldıracak. İngiliz The Independent gazetesi, Kanadalı feminist bir yazarın, kadın erkek karışık yapılacak bugünkü Cuma namazını yöneterek bu görevi üstlenen ilk Müslüman kadın olacağını yazdı.

Geçtiğimiz yıllarda da Amerika’da Afrika asıllı olan Amina Vadud adlı bayan kadın erkek karışık cemaate cuma namazı kıldırmış ve dünya gündemine oturmuştu.

Toronto’da yaşayan ve insan hakları savunucusu olan Raheel Raza’dan Oxford’daki sonradan İslam dinini seçmiş, küçük bir cemaati yönetmesi ve hutbeyi yapması istendi.

Pakistan asıllı Feminist yazar Raza, Toronto’da bundan beş yıl önce yine kadın erkek karışık bir cemaate hitap etmişti. Amina Vadud, İngiltere’de de 2008 yılında cuma namazı kıldırmıştı.

Müslüman aileden

Indenpent gazetesi Raza’nın, bu görevi üstlenecek ve Müslüman bir aileden gelen ilk kadın olduğunu kaydetti. Amina Vadud ise Hıristiyan bir aileden geliyordu. Batı dünyası Amina Vadud ile fazla gündeme getirmediği kadın imam olayını bu kez Raheel Raza üzerinden gündeme taşımak istiyor.

Raza, Toronto’da bundan beş yıl önce yine kadın erkek karışık bir cemaate hitap ettiğinde ölüm tehditleri almıştı. İngiltere’de 2008 yılında da, Amerikalı ve sonradan İslam dinini seçmiş bir kadın cuma namazını kıldırmıştı. Ancak Raza, bu görevi üstlenecek ve Müslüman bir aileden gelen ilk kadın.

DİN ADAMLARI KADIN İMAMDA BÖLÜNDÜ

‘Bütün erkek imamlar bitti mi’

Eski Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Süleyman Ateş: “Erkekler tükendi mi ki kadın Cuma namazını kıldırıyor. Bütün imamlar bitti mi? Bunlar dikkat çekmek için yapılan eylemlerdir ve dinimizce de doğru değildir.

Hz. Peygamber zamanında hiçbir kadın imamlık yapmamıştır. Cuma namazını kadınlar da kılar ama erkeklerin olduğu bölümde kılamazlar. Cuma namazında kadının yeri cemaatin arkasında ayrılan bir bölümdür. Bundan dolayı bu kesinlikle yanlıştır. İngiltere’deki kadın sonradan Müslüman olmuş. Olmasa daha iyiydi”

‘Peygamberimiz kadın imam tayin etmiştir’

Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Prof. Dr. Beyza Bilgin : “Dinen caiz olmaması için bir kayıt yok. İslam kaynaklarında kadından imam olamaz diye de bir şey yok. Kuran’ı Kerim’e göre esas olan bilgidir. Bilenlerle bilmeyenler bir olmaz. Bilen bir kadınsa ve kadının namaz kıldırmasını cemaat kabul ettirmişse kadın imam karışık cemaate namaz kıldırabilir. Çünkü Peygamberimiz bir kadın imam tayin etmiştir. O dönemde o kadından başka Kuran’ın dualarını ve ayetlerini bilen başka bir kadın yoktu. O kadında namaz kıldırmıştır.”

‘Erkek cemaatin önünde secde hoş değil’

Prof. Dr. Cemal Sofuoğlu: “Kadının cuma namazı kıldırması yanlış ve hiç hoş değil. Kadın imam sadece kadın cemaate namaz kıldırabilir. Erkek cemaatin önünde secdeye, rükuya varmak psikolojik olarak da hoş değil. Kadının namaz kıldıramaması kadın hakları açısından eksiklik değildir. Kadınlar daha duygusal oldukları için cenaze namazını kılması istenmez. Bağırıp çağırmadığı, ağlamadığı sürece kadın da cenaze namazı kılabilir”


vatan
 

[TB] Benzer konular

Üst