CEM UZAN HANGİ KİŞİSEL GELİŞİM KİTABINI OKUSUN?

  • Konbuyu başlatan senarist081
  • Başlangıç tarihi
S

senarist081

Guest
TÜRKİYE CEM UZAN’A "KİŞİSEL GELİŞİM KİTABI OKUMA CEZASI" VERİLMESİNİ TARTIŞIYOR, KİGEMCİLER UZANA KİTAP TAVSİYE EDİYOR!

Genç Parti Genel Başkanı Cem Uzan, 13 Haziran 2003 tarihinde Bursa mitinginde yaptığı konuşmada Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiği suçlamasıyla yargılandığı Asliye Ceza Mahkemesi’nce 8 ay hapis, 688 YTL para cezasına çarptırıldı.

Bursa mitingde konuşan Cem Uzan,Başbakan Erdoğan için, “Sen ne biçim Müslüman’sın. Senin gözünü korku ve hırs bürümüş. Sende Allah korkusu kalmamış. Sen Allah’sız olmuşsun. Allahsız herif” demişti.

Sanığın iyi halini dikkate alan Hakim Öztürk, Uzan’ın cezasının, Denetimli Serbestlik Yasası uyarınca 1 yılı rehber kontrolünde olmak üzere 5 yıl denetim altında tutulmasına karar verdi. Hakim Öztürk, Cem Uzan’ın rehber kontrolünde kaldığı sürenin üç ayında ‘öfke kontrol programı’na tabi tutulup, 5 kişisel gelişim ve öfke kontrolü konulu kitap okumasına, sanığın bu süre içersinde denetim yükümlülüğüne uymaması veya suç işlemesi halinde, davanın yeniden ele alınıp, verilen hükmün açıklanmasına karar verdi.

Görevlendirilecek rehberin özel tutulması halinde, bedelinin Cem Uzan’dan alınmasını kararlaştıran Hakim Öztürk, aynı davada yargılanan mitingin tertip komitesi üyelerinin de beraatine karar verdi.

PEKİ CEM UZAN HANGİ KİTAPLARI OKUMALI?
MÜMİN SEKMAN ÖNERİLERİNİ KİGEM.COM’A ANLATTI:


-Cem Uzan’a hangi kitapları okuması önerilebilir?

-Mümin Sekman:
"Mahkeme kararında Cem Uzan’ın okuyacağı kitapların türü belirtilmiş ama ismi belirtilmemiş durumda. Öfke terapisini destekleyecek psikoloji kitapları ile kişisel gelişim kitapları okuması öneriliyor. Bu durumda rehberin Cem Uzan’a önerebileceği kitapların bir kısmının terapi tekniklerine, bir kısmının ise pozitif düşünmeye dayalı kişisel gelişim kitapları olması gerekiyor.

Bence Uzan için en iyi kitap Marcus Aurelius’un “ Kendime Düşünceler” adlı kitabıdır. Bu kitap eski bir roma kralının kendini iç huzura kavuşturma günlükleridir. Dale Carnegie’nin “Üzülmeyi Bırak, Yaşamaya Bak” adlı kitaplarını da okutabilir.

Daniel Goleman’ın "Duygusal Zeka” adlı kitabı da okutulabilir. Çünkü aşırı öfkelilerin duygusal zekası düşük olur. Larry King’in yazdığı, “Kiminle, Ne zaman , nerede, nasıl konuşmalı?” adlı kitap da öfke yönetimi için gerekli dil disiplinini sağlayabilir.

Aile içindeki öfke yönetimi için Gary Chapman’ın “Beş Sevgi Dili” adlı kitabı okunabilir. Bir de öfkeli düşüncelerin sağlığa zararını azaltmak için Louise L. Hay’in “Düşünce Gücüyle Tedavi” kitabı okunabilir. Uzan engellenmişlik hissinden kaynaklanan, başarısızlığın verdiği öfkeyi ortadan kaldırmak için de "Her Şey Seninle Başlar"ı okuyabilir.

Öfke monalitik mantık denilen, tek doğrucu dünya görüşüne sahip insanlarda sıklıkla görülür. Monalitik mantıklılar -ki Tayyip Erdoğan da böyledir- dış dünya kafalarına uymayınca öfkelenirler. Monalitik mantığın körlüklerini öğrenmek için Eric Hoffer’in “Kesin İnançlılar” adlı kitabı okutabilir.

Son olarak, öfkenin psikolojik mekanizmasını öğrenmek için “ Ne Hissettiğiniz Kendinize Bağlı” adlı kitabı okuyabilir.

Rehber kişi okuyabileceği kitapları listeleyip Cem Uzan’a sunmalı, Cem Uzan da bu listeden seçim yapmalı. Öfke kontrolü ile ilgili kitap seçiminde kişinin psikolojik profili dikkate alınmalıdır. Ne okunması gerektiğine en iyi Cem Uzanı ve kişisel gelişim kitaplarını tanıyan, mahkemenin atadığı bir psikolojik danışman karar verebilir.


 

[TB] Benzer konular

Üst