Camide Cocuk Olmak

• Konbuyu başlatan rumeysa
  • Başlangıç tarihi

[TB] Benzer konular

B

Büþra

Guest
Ynt: Camide Cocuk Olmak

Çocukken,ramazan aylarında anneannemle camiye gidişlerimiz aklıma geldi..Bizim mahalledeki arkadaşlarım Türkçe ödevlerini akşam camiye getirirlerdi..Annelerimiz,ninelerimiz namaz kılarken biz en arkada yarın okulda öğretmenlerimizin kontrol edeceği ödevleri yapardık.. :D O yüzden teyzeler tarafından az kovulmadık camiden.. :D

Allah affetsin bizi..

D

DAMRAM

Guest

bizimde okulda akli dengesi yerinde olamyan bir cocuk vardi bizim okul müdür yardimcisini cok severdi ama onu kovdumu küfürü basardi birgün cumaya gitmis ebu bekır hoca bizim cocukda tam gitmis yanina durmus
hoca tam yatacagı sırada bekir yanlişs kjildin bekir selam ver bekir söle yap hoca zor tutmus kendini slemaı verınce cıkarmıs disari kovmus
tabi bizim akli dengesi yerinde degil ebubekir hoca namaza tekrar durmus bizim cocouk dururmu caminin kapisindan iceri habire onu yapma bunu yapma okulda analatilir gülerlerdi

Camide çocuk olmamak gerek diye düşünüyorum. Çocuk olmamaktan kastım, camiye çocuklarıyla gelen babaların öncelikle çocuğuna camilerin bir oyun parkı, koşu alanı, yada kahkalarla gülüp, konuşabilecekleri bir eğlence alanı olmadığını iyi belletmeleri lazım. Çünki insanlar orada ibadetlerini yapıyorlar ve her ne kadar masumca haylazlıklar da olsa, rahatsız edilmek istemiyorlar, kimsenin rahatsız etmeyede hakkı yok zaten.

Özellikle günümüz veletlerinden şahsen ben çok şikayetçiyim, yahu ben çocukluğumda, rahmetli dedem abim ile beni camiye götürdüğü zaman, dedemin bir yanında abim, bir yanında ben, çıtımız bile çıkmadan saf tutar ve usulca namazımızı kılardık. Oysa ikimizde çok yaramaz çocuklardık, ama cami'de haylazlık yapmaktan çok çekinirdik, milleti rahatsız etmekten ziyade, her ne kadar çocuk yani masumda olsak, camii'de haylazlık etmekten çok utanırdık.

Şimdi aslında burada çocukları şuçlamıyorum da, çocuktur ne bilecek haylazlık onun için her yerde aynı kıstastadır. ama veliler, özellikle teravih ve cuma nanazlarına çocuğunu gönderirken, çocuğuna camii adabını ve edebini öğretmeli.

Bu arada rumeysa abla konu için teşekkürler inşaallah. İçimde bir ukteydi bu bahsettiğim konu, sizin sayenizde paylaşmış oldum. Alllah razı olsun.

|Ⓢєччαh|

MiM
Yönetici
Admin
Tema üyesi

bundan epeyce yıllar önceydi... ağabeyimle beraber rahatsızlığı sebebiyle ziyaretine gittiğimiz -şimdi rahmetli olan- sevgili halacığımın evinden teravih namazı kılmak için henüz yapımı tam bitmemiş olan şirinevler ulucami'ye gittik... türkiye'nin en büyük camilerinden biridir orası. ağzına kadar dolu. üst kata çıkan merdivenlerde ise çocuklar fink atıyor adeta... teravihin bilmem kaçıncı rekatinde, rukudayız... tam o anda merdivenlerden bir velet, elindeki misketi fırlatıvermiş... kafasına denk gelipte canı yanan vatandaş namazın tam ortasında herşeyi unutmuş olmalı ki, can havliyle dönüp misketi atan velete hışımla bağırdı: "ulan, senin..."

gerisini tahmin edersiniz, yazmama gerek yok tabii... o an, öyle bir kahkaha tufanına tutulduki millet, Allah-u Alem namazı bozulmayan kimse kalmadı! :D