Bursa, Renault Trucks'a Merkez Oluyor...

Bursa Renault Trucks'a merkez oluyor


Fransız ağır vasıta üreticisi Renault Trucks ve Karsan tarafından 25 milyon euroluk yatırımla Bursa’da kurulan üretim hattının resmi açılışı gerçekleştirildi.

Fransa dışında ilk kez 2007 Temmuz ayında Türkiye’de üretilmesine karar verilen ve 2008 yılı Eylül ayında üretime geçen üretim hattında Renault Trucks’ın Premium Uzuyol, Premium Lander ve Kerax modelleri üretiliyor.

Resmi açılış töreni için Bursa’ya gelen Renault Trucks Başkanı Stefano Chmielewski, açılışta yaptığı konuşmada Bursa’da üretim kalitesinin çok iyi olduğunu dile getirerek, “Bursa’da üretim kalitesi, Fransa’dan aşağı olmayacak. Biz Renault Trucks’ın bu konuda iyi bir referans olacağını düşünüyoruz” dedi.

Karsan Yönetim Kurulu Başkanı İnan Kıraç ise dünyanın içinde bulunduğu kriz döneminde otomotiv sektörüyle ilgili iyi haberler vermeye herkesin ihtiyacı olduğunu dile getirdi. Karsan’ın 43 yıl önce Bursa da 158 ortaklık ile kurulduğunu, bugün ise Türkiye’nin gerek otobüste, gerekse midibüs üretiminde Avrupa’nın en büyük imalatçısı haline geldiğini söyledi. Tesisin 2000 yılında yenilendiğine ve yeni bir misyon üstlendiğini ifade eden Kıraç, “Karsan sermayesinde yabancı yok. Esasında bir marka yok. Karsan bütün markalara hizmet veren bir yapıya dönüştü.

Karsan’ın içinde en küçük vasıtadan en büyük vasıtayı yapabilecek duruma geldiğini belirten Kıraç, “2 büyük Fransız firması ile anlaşmamız var. Peugeot ile 6 yıllık Karsan’ın anlaşması var. Bu zarfta partner tipinin devamını yapacak mühendisliği çeşitlendirecek yapıya kavuşmuştur” dedi. İnan Kıraç, açılış öncesi bir gazetecinin kendisine, ''Renault Trucks'ın neden Türkiye'yi tercih ettiği''ni sorduğunu belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Cevabım çok kısa oldu. Sebebi Karsan'dır dedim. Karsan olarak bu yapıyı onların emrine sunabildik. En sıkışık, zor bir devrede dostlarımız Renault Trucks 'ben Türkiye'de olacağım' dedi ve oldu. Onlara Türk müteşebbisi olarak teşekkür borçluyuz. Dünyada otomotiv değişik nedenlerle sorunlar yaşayacak. Bu sorunları en kısa sürede aşacak ülkelerden biri Türkiye'dir, Türk otomotiv sanayidir.

Buna güvenmenizi ve inanmanızı istiyorum. Bu sanayi doğru şekilde kurulmuştur, doğru büyüklükte ve en üst teknolojiyle üretim yapmaktadır. Bugün Türk otomotiv sanayi kendi mühendisliğini yapabilecek seviyededir. Dolayısıyla göreceğimiz şudur: Dünya üzerinde yılda 70 milyon adet otomobil üretilmektedir. Bu rakam krizle birlikte düşecektir.

Ama bu dönemde kendilerini yaşatabilen, teknolojisi yeni olan, her modeli yapabilen tesisler ayakta kalacaktır. Türk otomotiv sanayi bu yapı içindedir. Bütün fabrikaları kendini yeni teknolojiye adapte etmiştir. Türk işçisi doğru noktaya gelmiştir. Tek kaybetmememiz gereken yan sanayidir. Yan sanayiyi desteklediğimiz takdirde bu sanayiyi yürütmek, en kısa zamanda harakete geçirmek mümkün olacaktır.”


(ANKA)
 

[TB] Benzer konular

Üst