Boşnak Ninenin Hukuk Zaferi

Boşnak ninenin hukuk zaferi

Bosna savaşı sırasında toplama kampında tutulan, daha sonra döndüğü evinin bahçesinde kiliseyle karşılaşan Fata Orloviç, 11 yıl önce başlattığı hukuk mücadelesini kazandı.

Bosna'daki savaşı bitiren Dayton Anlaşması'nın üzerinden 15 yıl geçmesine rağmen, savaşın etkileri halen sürüyor. Özellikle savaş sırasında yerlerinden edilen insanların sorunları, geçen bunca zamana rağmen çözüm bekliyor. Bu sorunlardan birisi de 68 yaşındaki Fata Orloviç'in evinin bahçesine kaçak inşa edilen bir Sırp Ortodoks kilisesiydi. Srebrenitsa yakınlarındaki Konjevic Polje köyünde Bosna'daki savaş başlamadan eşi ve 7 çocuğuyla birlikte yaşayan Fata nine, savaş sırasında Sırplar tarafından Tuzla'daki toplama kampına götürüldü. Savaşta eşi Sacir Orloviç ile 22 yakınını kaybeden Orloviç, bir süre kampta, ardından farklı bölgelerde mülteci olarak yaşadı. 7 çocuğu ABD'ye gitti. Ancak, Fata Orloviç, 1995 yılında savaşı bitiren anlaşmayla birlikte köyüne döndü.

Köye döndüğünde evinin bahçesinde, bölgeye yerleşen Sırplar tarafından kilise yaptırıldığını gören Fata Orloviç, arazisine izinsiz yaptırılan kilisenin kaldırılması için hukuk mücadelesi başlattı. Kilisenin kaldırılması için Sırp yetkililere müracaat ettiğini, dayak yediğini anlatan Fata nine, “Bu dayağın ardından delil olması için hastaneden sağlık raporu aldım ve yargı yoluna başvurdum” dedi. Yerel mahkemede görülen ilk davadan sonuç alamadığını ifade eden Orloviç, bunun üzerine bir üst mahkemeye başvurduğunu, talebinin reddedildiğini, bir de “devletin çok etnikli yapısına karşı çıktığı” gerekçesiyle suçlu bulunup para cezasına çarptırıldığını söyledi.
Fata Orloviç, “Ancak yılmadan mücadelemi sürdürdüm” dedi. Evinin bahçesindeki kiliseye 2004 yılında ayin için gelen Rahip Milo Vanoviç ve beraberindekileri tek başına kovmaya kalkıştığı için gruptan dayak yediğini ve günlerce hastanede yattığını anlatan Fata Orloviç, bu olaydan dolayı da hakkında ayrı bir dava açıldığını belirtti.

Fata Orloviç, davayı AİHM'e götürmeye hazırlandığı sırada yerel mahkeme davaya bakacağını açıkladı. Bu arada Sırplar ise davasını çekmesi için Fata nineye 1 milyon 200 avro teklif etti. Ancak, Fata nine kabul etmedi. 3 yıl önce mahkeme kilisenin yıkılmasına karar verdi. Avukatlar temyize gitti. Temyiz başvurusunun mahkemece reddedildiğini ifade eden Fata nine, “11 yıl süren hukuk mücadelemin ardından bahçeme kaçak olarak inşa edilen kilisenin yıkılması onaylandı. Bana gelen yazıya göre kilise 25 Mayıs 2010'da yıkılacak” dedi.
 

[TB] Benzer konular

Ü

Üye silindi

Guest
 
Üst