Bismillah Deyip Girdik Denize

  • Konbuyu başlatan ...
  • Başlangıç tarihi
?

...

Guest
ASRI SAADET'TE GÖRÜLEN İLAHİ YARDIMLAR


Sahabelerin Cebrail'i(A.S.)Görmeleri

Hz.Aişe (R.anh) anlatıyor:''Resulullah(S.A.V.)dışarıdan bir adamın sesini işitti.Öyle bir sıçradı ki,yerinden aceleyle fırlayıp çıktı.Ben de arkasından kimdir diye baktım;atının boynuna yaslanmış oturan,bizim her gün gördüğümüzDıhyetül Kelbi!Başında sarık ucunu da omuzlarının arkasından sarkıtmış oturuyordu.Resulullah(S.A.V.)içeriye girdiği zaman kendisine,


-Bir sıçrayışta yerinden kalktın gittin.Sonra ben de arkandan kim olduğunu görmek için çıktım;meğer Dıhyetül Kelbi (r.a.) imiş....dedim.Resulullah(S.A.V.),


-Sen onu gördün mü?diye sordu.Hz.Aişe (r.anh),


-Evet,gördüm,diye karşılık verince Resul-i Ekrem(S.a.v.)


-O gördüğün Cebrail idi.Bana Kurayza Kabilesinin üzerine yürümemi emretti''dedi.
 

[TB] Benzer konular

?

...

Guest
Ynt: Bismillah Deyip Girdik Denize

MELEKLERİN DÜŞMANLARIN KALPLERİNE KORKU SALMASI


Huneyn Savaşı Günü Müşriklerin Kalplerine Korku Verilmesi


Saib B.Yesar anlatıyor:''Bizler,Allah Teala'nın Huneyn savaşında müşriklerin kalplerine nasıl bir korku verdiğini öğrenmek istedik ve bunu Yezid B.Amir Suavi'ye sorduk.Yezid eline bir miktar çakıl taşı aldı ve bir kasenin içine boşalttı.Sonra bize,


-İşte o gün içimizden öyle sesler geliyordu,dedi.''
 
S

senarist081

Guest
Ynt: Bismillah Deyip Girdik Denize

Asrı Saadette ticaretle uğraşan bir tacir mümin vardı. Bu tacir ticaretinde helal haramı gözetir. ALLAH ve Resulü için bu ticareti yapar, herkesin hakkına riayet ederdi. Ticaretini Şam ile Medine arasında gerçekleştirir çoğunlukla da ticaret kervanları ile hareket etmez, tek başına yolculuk yapmayı severdi.

Bir alacağını almış, satacağını da satmış ve Şam’dan Medine ye doğru hareket etmişti. Epeyce yol almıştı ki, baştan aşağı silahlı bir eşkıya ile karşılaştı. Eşkıya bu mümin taciri tehdit etti;

"Mallarını şuraya indir, develerini de şu ağaca bağla.”
Mümin tacir:

“Mallarım senin olsun, beni bırak gideyim.

Eşkıya;

"Bugüne kadar soyup da öldürmediğim kimse yok Senin hem mallarını alacağım, hem de canını.”

“Madem beni öldürmeye kararlısın, senden son bir talebim var"

“Söyle talebini”
“Ben Müslüman'ım abdest alıp, iki rekât namaz kılayım ondan sonra beni öldür."

Eşkıya izin verir. Tacir önce abdestini alır, sonra da İki rekât namaz kılar ve ellerini Rabbine açar:

‘Ya Vedud! Ya Vedud! Ya Ze’l-arşi’l-mecîd! Ya Mübdi, Ya Mu’id! Ya Fe’aalün lima yürid! Eselüke bi-nuri vechike’l-lezi mele’e erkane arşike ve es’elüke bi-kudretike’l-leti kadderte biha halkake ve bi rahmetike-lleti vesiat külle şeyin. La ilahe illa ente. Ya Muğis, eğisni! Ya muğis, eğisni! Ya muğis, eğisni!

Mümin tacirin duası bitmişti ki, çok garip bir hadise meydana gelir. Birden beyaz bir at üstünde yeşil elbiseli, elinde de harbe olan bir süvari peyda oldu. Eşkıya şaşırmış, ne yapacağını bilemez bir durumda idi. Eşkıya, taciri ve malları unuttu, ortaya çıkan bu süvariye saldırdı. Süvari bir darbe ile eşkıyayı yere düşürdü.

Süvari tacire dönerek: “Öldür bu eşkıyayı" dedi.

"Ben hayatımda kimseyi öldürmedim, insan öldürmeyi hoş görmem. Beni bağışla.”dedi.

Sonra süvari eşkıyayı bir darbe ile öldürdü.

Tacir sordu: “Sen kimsin?"

“Ben üçüncü kat gökte duran bir meleğim. Bu adamı öldürmeyi ALLAH Teala bana nasip etti. Sen namazından sonra ellerini kaldırıp duaya başladığında, gök kapılarının çalındığını duyduk, öyle şiddetle çalınıyordu ki. Mühim bir hadisenin olduğunu anladık. İkinci defa dua ettiğinde gök kapıları açıldı. Üçüncü defa dua ettiğinde, ALLAH Teala, Cebrail Aleyhisselam’ı görevlendirdi.


Cebrail Aleyhisselam şöyle dedi:

‘Dua eden falan mümini kim kurtaracak” Ben talep ettim de görevlendirdiler. Ey ALLAH Teala’nın mümin kulu! İyi bil ki! Senin yaptığın bu duayı kim yaparsa ALLAH Teala onun sıkıntısını giderir, ona yardım eder.”

Bu hadiseden sonra mümin tacir yola koyulur ve Medine’ye varır. Soluğu Kâinatın Efendisi SallALLAHu aleyhi ve sellem’in huzurunda alır ve başından geçen hadiseyi anlatır. Taciri dinleyen Kâinatın Efendisi SallALLAHu aleyhi ve sellem şöyle buyurur:

"Muhakkak ki, ALLAH Teala sana esma-i hüsnayı telkin etmiş. 0 isimlerle ALLAH Teala’ya dua edilirse, istenen verilir.
 
E

ELMASAY

Guest
Ynt: Bismillah Deyip Girdik Denize

HARIKA BI PAYLAŞIM SAGOLUN
 
Üst