Bir Destek...

...Tefekkür...

Hüznüm yüreðime dokunan dûamýn sûkûtudur...
Bir destek, bir teşekkür, bir bakış, bir tebessüm almak hayatta ne kadar önemlidir_?

Bir tebessüm, mutsuz huzursuz olduğun zamanları canlandırabilir. Küçük bir çocuğun, palyaçonun basit kırmızı burun şakasına gülmesi gibi, huzurevindeki tonton dedenin hiç tanımadığı bir evladın elini öpmesine ağlaması gibi, karıncanın kocaman pirinç tanesi taşıdığında bir damlanın üstüne düştüğünde şirin ve şapşal hali alması gibi, yıldız kaydığında gözbebeklerinin heyecanla büyümesi gibi… İşte tebessüm insanı hayata ısındırabilen çok mukaddes bir kavramdır.

Bir bakış, bir uçak yolcusunun bulutların arasından zemini gördüğünde heyecanlanması gibi, yıllardır yurtdışındaki babasını görmeyen pembe yanaklı şirin kızın babasını gördüğünde gözpınarlarının etkilenmesi gibi, kapında notlarla bezenmiş sürpriz bir buket çiçek görüldüğünde dökülen o yaşların samimiliği gibi… İşte bir bakış, her duyguyu yerinden sarsacak kadar güçlüdür.

Bir teşekkür, hayran olduğun yazarın sana imzaladığı kitabı eline ilk aldığın anın sevinci gibi, yoğun uğraşlarla ameliyatı başarıyla bitiren doktorun elini tutarak ağlaman gibi, sevdiğin birinden ya da sevildiğini duymak istediğin kişiden güzel sözcükler işitmek gibi… İşte bir teşekkür, tabuları yıkabilen, ortamı ısıtan çok özel bir kavramdır.

Bir destek, basit bir yoğurt kapına dikilmiş çiçeğin alınıp hoş bir saksıya dikilmesindeki konum farklılığının verdiği güzellik gibi, çukura düşene elini uzatıp çıkarmak gibi, bunalım olunduğunda bir çıkış noktası gösterilmesi,ışık yakılması gibi… İşte bir destek; dünyanı yenileyebilecek özel bir davranıştır.

Eğer bu dört unsur hayatımızda önemliyse görmek istediğimizi ilk biz gösterelim... Bakışımızla destekleyerek, tebessüm edip teşekkür edelim…
 

[TB] Benzer konular

Üst