Bir Arap Liderin Osmanlı İtirafı...

Bir Arap Liderin Osmanlı İtirafı...

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, ''Osmanlı Devleti'nin Suriye'de emperyalist olmadığını'' belirtti.

Merkezi Ankara'da bulunan Avrasya Yazarlar Birliği ile Suriye Arap Yazarlar Birliği tarafından Lazkıye'de 11-12 Kasımda düzenlenen "Türklerin Gözüyle Araplar" konulu sempozyumuna mesaj gönderen Esad, "Osmanlı İmparatorluğu Suriye'de emperyalist değildi. Eğer emperyalist olsaydı dört yüz sene bu topraklarda kalamazdı" ifadelerine yer verdi.

Avrasya Yazarlar Birliği Genel Başkanı Yrd. Doç. Dr. Yakup Deliömeroğlu, Lazkıye'de yapılan sempozyumun her bakımdan faydalı geçtiğini, özellikle Devlet Başkanı Esad'ın toplantıya gönderdiği mesajdan Türk katılımcıların çok etkilendiğini söyledi.

Deliömeroğlu, yaptığı açıklamada, Türk tarihi üzerinde uzun yıllardan beri planlı bir karartma dönemi yaşandığını, ancak tarihi gerçeklerin devlet başkanları seviyesinde dile getirilmesinin son derece önemli olduğunu vurguladı.

Lazkıye valisi ve diğer şehir yöneticilerinin yoğun ilgi gösterdiği toplantıya Şanlıurfa Valisi Nuri Okutan'ın da katılmasının büyük bir memnuniyet havasını yarattığını belirten Deliömeroğlu, sempozyumla ilgili şu bilgileri verdi:
''Türklerin Gözüyle Araplar konulu toplantımızda, tarihten günümüze Türk kültür ve edebiyatında Araplara bakış, değişik konularda hazırlanan tebliğlerle ele alındı.

Toplantımızın Türkiye-Suriye ilişkilerinin artarak gelişen bir dönemde yapılmış olması daha da anlamlı olmuştur. İki dost ülke halklarının birbirlerini daha iyi tanımalarını, varsa olumsuz algıların bertaraf edilmesi için çalışmalara hazırlık oluşturacak değerli bilgiler ortaya konulmuştur.

Lazkıye toplantımız, Arap Yazarlar Birliği ile iki yıl içerisinde gerçekleştirdiğimiz dördüncü ortak faaliyettir. Bu süre içerisinde Türk şiir antolojisinin Suriye'de yayınlanmış olması, ayrıca memnuniyet verici bir gelişmedir.''

Toplantıda, ''Türklerde Arap İmajı'' konusunda bir konuşma yapan Arap Yazarlar Birliği Genel Başkanı Dr. Hüseyin Cuma da Türkiye-Suriye ilişkilerinin yakılığına vurgu yaparak, "Biz bir millet, iki devletiz" dedi.

Toplantıda Ali Akbaş ''Türk Edebiyatında Araplar'', Murat Sözer ''Türkiye Türklerinde Yaygın Arap İmgeleri'', Dursun Kuveloğlu ''Türk Basınında Arap İmgesi'', Arslan Küçükyıldız ''Türk Sinemasında Araplar'', Vehbi Başer ''Türkler Arasında Araplara Yönelik Muhabbetin Dinsel Kaynakları'', Ömer Kayır da ''İslam Toplumlarının Birbirlerine Bakışı ve Türkler Arapları Nasıl Görüyor?'' konularında tebliğler sundu.

Avrasya Yazarlar Birliği ile Suriye Arap Yazarlar Birliği tarafından başlatılan toplantıların ikincisi, Şubat ayında Şanlıurfa'da ''Arapların Gözünde Türkler'' konulu sempozyumla devam edecek.


www.dunyabulteni.nethttp://
 

[TB] Benzer konular

Üst