Bir şiir ve Anlattıkları..

• Konbuyu başlatan cix01
  • Başlangıç tarihi
C

cix01

Guest
keşke yalnız bunun için sevseydim seni...

cemal süreya yirmi şiir başlığında topladığı şiirlerini bu dize ile bitirmiş hep, aslında her biri birbirinden bağımsız gözüken bu şiirleri bağlayan bu dizeden başka bir şey daha var bence. elbette her şiirin kendisine has bir hikayesi, bir söylemi var. “keşke yalnız bunun için sevseydim seni” yi bütünler hikayelerim var benim de anlatmak istediğim. şiirin gölgesinde kalacak belki, ama hayatımda okuduğum bu en güzel dizelerin hakkını verebilmek için bir çaba nacizane..

“`kuşlar toplanmış göçüyorlar
keşke yalnız bunun için sevseydim seni`”

aslında son olmadığını bile bile sonbahar demek ısrarla, gidişinin ardından bakakalacağımı, yeniden dönmenin mümkün olmadığını anlamam gerektiğini kabul etmeyişim bundan mı ? kuşlar toplanmış göçüyorlar, ve ben göç yollarında izini arıyorum , bir daha. kaçıncı gidişinin hüznü bu, ve daha once geri gelişlerinde hiç bir şey olmamış gibi yeniden aşık oluşlarım sana. bir düzenimiz yoktu bizim, kuşlara inat, v şeklinde göçerdi kuşlar, sen darmadağınık giderdin, beni bırakıp soru işareti yalnızlıklara.
her dönüşünde yenilenişin için sevseydim seni, keşke yalnız bunun için sevseydim seni, kuşlar göçsün diye ilkbaharlara.

“`hiçbir şeyim yok akıp giden sokaktan başka

dar bir sokağın en başında işte evimiz, yan yana bir sürü apartman, yıllar geçtikçe sıkıştırıyor insanoğlu kendini, bahçelievler artık sadece semt adı büyük şehirlerde, bahçe diye bir şey kalmadı ki hiç. çünkü şimdi hiç bir şeyim yok akıp giden sokaktan başka hep sana bakıp, hiç yol alamamanın özeti miydi bu sokak, şimdi akıp giden bu sokak, aynı ben gibi, aslında hep burada, ve hiç bir yere gittiği yok aslında.

“`seni o kadar yakından görünce,

oysa elim ayağım birbirine dolanmıştı, seni o kadar yakından görünce. oysa hep uzaktan uzağa , hep içim otura kalka izlerdim seni ben. bu kadar beyaz mıydın gerçekten, kaç kuğu boynunda, tenin ellerimin izi kalacak diye korktuğum, dudakların iki küçük kapı sonsuzluğa açılan, gözlerinden bahsetmeye kalbim dayanmaz, derinliğinde kaybolduğum zamanların ardından, seni o kadar yakından görünce, tarifi yok artık gerisinin.bir melekle uyumanın tarifiydi çünkü, beni aşan. içimi aşan , dalgalı saçların, yüzmeyi bilmeden, boğulmaktan korkmadan. seni yüzüyorum, yüzün gülmelerimin denizi. seni o kadar yakından görünce, ardından hep kamaşık artık gözlerim, keşke yalnız bunun için sevseydim seni.

"fazıl hüsnü diyor ki, ne diyor fazıl hüsnü?..
keşke yalnız bunun için sevseydim seni"

ne diyor fazıl hüsnü dağlarca , derelerce, ovalarca , ne diyor ; “uzun yaşamışsın derler bana,
bilmezler seni uzun beklediğimi...” ne çok bekledim ben seni, eksikliğinde şehirler ilçe, ilçeler köy, köyler mezra. dağlarca, ovalarca, ne demişti üstad cemal süreya ; “yalnızlık , bir ovanın düz oluşu gibi bir şey” , ne kadar haklı değil mi? hüznü-fazıl sanatının en ince şairi, büyük üstad çok yaşasın daha. keşke yalnız bunun için sevseydim seni.

"`an ki fıskiyesi sonsuzluğun
keşke yalnız bunun için sevseydim seni`"

an ki fıskiyesi sonsuzluğun, yokluğun, burada anmadan edemeyeceğim cemal süreya’nın en iyi arkadaşı, ve kendi ağzından üstad süreya’nın “türkiye’nin en büyük şairi” ahmed arifi..“yokluğun , cehennemin öbür adıdır, üşüyorum kapama gözlerini”.

üşüyorum, cemal süreya öldüğünde on üç yaşındaydım,
üşüyorum elini tuttuğumda sahi kaç yaşındaydım,
üşüyorum bu sonsuzluğun fıskiyesinin altında.

keşke yalnız bunun için sevseydim seni.

[TB] Benzer konular