Bilinmeyen Ülkeler

  • Konbuyu başlatan umitergun
  • Başlangıç tarihi
U

umitergun

Guest


spanyanın bir ülke olduğunu biliyorsunuz.Hırvatistanın eski Yugoslavyanın parçalarından birinden oluşan bir ülke olduğunu biliyorsunuz.Estonya isimli ülkeden de haberiniz var.Peki ya Botswana, Kiribati, Palau, Tuvalu, Myanmar Yaaa...Onlar da birer ülke ve aynı kaderi paylaşan bir sürü az bilinen ülke daha var. Buyrun Bakın Kardeşlerim..

* Andorra: Fransa-İspanya sınırındaki Pirene Dağlarında konuşlanan Andorra, 468 km2 yüzölçümüne ve yaklaşık 71.000 kişilik nüfusa sahip, ufacık bir ülke.Başkenti Andorrala Vella, ekonomisinin başlıca kaynağı turizm.Kendi savunma bakanlığı olmasada, İspanya ile Fransanın kanatları altında olduğu için güvenlikte diyebiliriz.Ülkede asıl olarak Katalanca ve Fransızca konuşuluyor.Yönetim şekli prenslik.Özellikle kış manzarasının tadına doyulmaz olduğunu söylüyor gidenler.

* Angola: 1.246.700 km2’lik bir alana yayılmış, başkenti Luanda olan, 11.000.000dan biraz fazla sayıda insanın nüfusunu oluşturduğu bir ülkecik.Güneybatı Afrikanın Atlantik kıyısına konuşlanmış.Asıl kısımdan azıcık ayrılmış duran minik bir toprak parçası daha var kuzeyinde. Portekizce ve bir takım Afrika dilleri konuşuluyor hakim olarak.Portekiz kolonisi olmaktan 1975 yılında kurtulmuş.Topraklarında çeşitli değerli madenler bulunuyor.Bunun dışında balıkçılık, denizcilik ve tekstil de ülkenin ekonomisinde söz sahibi olan maddeler.

* Antigua ve Barbuda: Neden iki ismi var bu ülkenin derseniz, aslında üç olacakmış ama üçüncü adacık olan Redonda ismi anılmaya layık bulunmayacak kadar ufak.Bu adalardan oluşan devlet 443 km2 genişlikte, yaklaşık 69.000 nüfuslu, aslen İngilizce konuşulan bir yer.Başkenti St. Johns, yönetim biçimi monarşi.1493 yılında Kolomb tarafından bulunan ülke 1981 yılına kadar İngiltere himayesi altındaymış.

* Belarus: Şimdiye kadar saydıklarımızdan farklı, koskoca bir ülke olan Belarus yine de fazla tanınmıyor.Türkçesi Beyaz Rusya. 207.600 km2ye yayılmış bir alanda, 10.300.000den fazla insan yaşıyor. Şaşıracaksınız ama insanlar Belarusça ve Rusça konuşuyor.Başkenti Minsk ve ülke cumhuriyet ile yönetiliyor.Ormanlı, göllü, tepeli güzel bir memleket.Ama 1986 Çernobil faciasından en geniş oranda etkilenen yerlerden biri olduğu için uzun süre hastalıklarla boğuşmuş.Eskiden SSCBnin bir parçasıyken 1990 yılında bağımsız cumhuriyet olduğunu ilan etmiş olan Belarus, çok yüksek bir okuma yazma oranına sahip.

* Belize: Meksikanın güneyinde, Karayip Denizine kıyısı olan bir Orta Amerika ülkesindeyiz şimdi.1981de bağımsızlığını ilan etmiş olan 22.966 km2lik ülkede 279.500 kişi yaşıyor.Başkenti Belmopan.Aslen İngilizce konuşuluyor.Dalış meraklılarının ilgisini çeken çok enteresan yerleri var su altında.Ayrıca Maya kalıntılarının zenginliği ile de tarihi önem taşıyor. Parlamenter demokrasi ile yönetiliyor.

* Botswana: Güney Afrikanın 600.370 km2lik sıcak ülkesi Bostwananın büyük kısmı çöllerle kaplı.1.640.000 insanın yaşadığı ülkenin başkenti Gaborone ve aslen İngilizce konuşuluyor.Afrikanın en eski demokrasi yönetimine sahip olan ülke, 1966 yılında bağımsızlığını ilan etmiş.O zamana kadar Bechuanaland ismini kullanıyormuş.Ne yazık ki hastalıkların fazla, yaşam ortalamasının düşük olduğu bir yer burası.

* Burkina Faso: Önceden Yukarı Volta ismiyle bilinen çöllük bir Batı Afrika ülkesi burası.274.200 km2 yüzölçümünde yaklaşık 14.000.000 insan yaşıyor.Yoksul, okuma yazma oranı çok düşük bir ülke.En acaip başkent ismi yarışmamızın Ouagadougou ile rakipsiz birincisi.Fransızca ve yerel Afrika dilleri konuşuluyor.Bağımsızlığını 1960 yılında ilan etmiş ve parlamenter bir devlet yönetimine sahip.Ülkenin yerlilerine Burkinabe deniyor.,

* Kiribati: Önceden Gilbert Adaları ismini taşıyan Pasifik ülkesi, üç ana parçadan oluşuyor: Gilbert Adaları, Phoenix Adaları ve Line Adaları.Mercan resifleri ile çevrili volkanik yapılı bu ülkenin yüzölçümü 811 km2, nüfusu 103.000. Başkenti Tarawa.Ülke cumhuriyet ile yönetiliyor.

* Lesotho: Dünyada etrafı tamamen bir başka ülkeyle çevrili tek ülke.Güney Afrika Cumhuriyeti ile sarmalanmış durumda.30.355 km2, yaklaşık 1.960.000 nüfuslu.Başkenti Maseru, en çok konuşulan dilleri İngilizce ve Sesotho.1966da İngiltereden ayrılarak bağımsızlığını ilan etmiş. Bundan önce ismi Basutoland imiş.Parlamenter monarşi ile yönetiliyor.

* Liechtenstein: Dünyanın en minyatür ülkelerinden biri olan Liechtenstein sadece 160 km2cik!Buraya 33.700 kişi rahat rahat sığıyor.5000 kişilik başkentinin ismi Vaduz, konuşulan dil ise Almanca. Avusturya ile İsviçre arasında yer alan dağlık bölgede kurulu.Varlık düzeyi oldukça yüksek olan ülke monarşi ile yönetiliyor.Her şeyin küçüğü şirin olur ya sevimli bir ülke burasıda.Ama sahipsiz değil İsviçre’nin kanatları altında.

* Malawi: Yine Afrikadayız.Güneydoğu Afrikada, Mozambik, Zambiya ve Tanzanya ile çevrili durumdaki ülkenin yüzölçümü 118.480 km2, nüfusu ise 12.160.000. Başkenti Lilongwe İngilizce ve Chichewa dili konuşuluyor.1967de İngiliz himayesinden kurtuldu ama uzun süre diktatörlüğe maruz kaldı.Şimdi cumhuriyet ile yönetiliyor.Eskiden adı Rodezya olan güzel ülke, yüzlerce tür enteresan balık barındıran muhteşem Malawi gölü ile de ünlü.

* Togo: Batı Afrikanın ince uzun, sahile ince tarafı denk gelmiş olan ülkesi.56.785 km2lik alanında yaklaşık 5.700.000 kişi yaşıyor.1960ta bağımsız olan ülke demokrasi ile yönetiliyor ve hakim dil Fransızca ile bazı yerel Afrika dilleri.Suç oranının oldukça düşük olduğu söyleniyor.

* Kuzeybatı Afrikanın Atlantik Okyanusuna kıyısı bulunan ve başkenti Nouakchott olan Mauritania
* Hint Okyanusunda, Madagaskarın doğusunda yer alan, başkenti Port Louis olan ada ülkesi Mauritius
* Pasifik Okyanusunda yer alan bir takım mini mini adaların birleşiminden oluşan, başkenti Palikir olan, ismi gibi ufacık güzel ülke Mikronezya
* Pasifik Okyanusunda Filipinlerin açıklarında toplam 458 km2cik bir alan eden adalar topluluğu ülkesi Palau ki başkent ismi de fena değil: Koror
* İsrail ve Ürdüne komşu The West Bank ile İsrail ile Mısır arasında yer alan Gazze Şeridinin bir arada tek ülke olarak anıldığı Palestinian State
* Ekvator çizgisinin güneyinde, Pasifik Okyanusunda yer alan toplam 26 km2lik başkenti Funafuti olan minicik adalar ülkesi Tuvalu
* Pasifikte yer alan Port Villa isimli başkente sahip adalar ülkesi Vanuatu.
* Karayip sularındaki adalar topluluğu ülkeleri St. Kitts and Nevis, St. Lucia, St. Vincent and The Grenadines üçlüsü
* Pasifikte yer alan Tonga
* Yeni Gine açıklarındaki volkanik ada ülkesi Sao Tome and Principe...
 

[TB] Benzer konular

S

samimi

Guest
Ynt: Bilinmeyen Ülkeler

Malavi , Mikronezya , Myanmar , Burundi , Brunei , Bhutan , Vanuatu ......
ve bir kaç kucuk devlet daha var... toplamda 200 den fazla...
 
U

umitergun

Guest
Ynt: Bilinmeyen Ülkeler

evet hocam çeşit çok fakat bizde de zaman yok
 
Üst