Bilgisayar-Televizyon-İnternet( İocuğun sosyalleşmesini engelleyen 3 tehlike)

  • Konbuyu başlatan Resulehasret
  • Başlangıç tarihi
R

Resulehasret

Guest
Çocuğun sosyalleşmesini engelleyen 3 tehlike:Televizyon, bilgisayar ve internetin çocuğun sosyalleşmesini engelleyen modern çağın hastalıklarından biri olduğunu belirten Prof.Dr. Hüdaverdi Adam, bu tür bağımlılıkların insanı toplumdan koparan, sosyal hayattan uzaklaştıran, kendi başına bir hayat yaşatan çok kötü bir bağımlılık olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Hüdaverdi Adam, 0-6 yaş döneminde televizyon, bilgisayar ya da internet bağımlılığı kazanan çocukların sosyal gelişimini tamamlayamadığını söyledi. Prof. Adam, televizyon, bilgisayar ve internet bağımlılığının artık alkol, sigara ve uyuşturucu bağımlılığı kapsamına alınabilecek modern çağın hastalıklarından biri olduğunu kaydetti. Sakarya Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Halkla İlişkiler Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Hüdaverdi Adam, televizyon, bilgisayar ve internetin uzun kullanılmasının yetişkinleri ve özellikle çocukları sosyolojik yönden etkilediğini belirtti.
Bu tür bağımlılıkların, insanı sosyal hayattan ve toplumdan koparan, kendi başına bir hayat yaşatan çok kötü bir bağımlılık olduğunu vurgulayan Adam, yeni tıp litaratürüne televizyon hastalığı diye yeni bir hastalık girdiğine ve Dünya Sağlık Örgütü'nün de bu hastalığı kabul ettiğine dikkati çekti.

ÇOCUK GERÇEKLERDEN KOPUYOR
Prof. Adam, şunları söyledi:
"Televizyon, bilgisayar ve interneti bir arada ele almak gerekiyor. Üçünün de sendromu aynı. Bunların uzun kullanımı insanları sosyolojik yönden etkiliyor. Bir çocuğun 6 alanda temel olarak gelişmesi lazım. Bunlardan biri de sosyal gelişimdir. Bir çocuk çok erken yaşlarda, 0-6 yaş döneminde, özellikle 3 ve 4 yaş döneminde televizyon, bilgisayar ya da internet gibi bağımlılık kazanırsa malesef sosyal gelişimini tamamlayamıyor. Gelişimini tamamlamayan çocuklar içine kapalı, asosyal, hayal dünyası geniş, gerçeklerden kopmuş ve realiteden uzak insanlar olarak karşımıza çıkıyor. Bilgisayar, internet ve televizyon bağımlılığı artık alkol, sigara ve uyuşturucu bağımlılığı kapsamına alınabilecek modern çağın hastalıklarından biri. Bu hastalık tamamiyle insanı sosyal hayattan ve toplumdan koparan, kendi başına bir hayat yaşatan çok kötü bir bağımlılıktır" dedi.

"2 SAATTEN FAZLA TV VE BİLGİSAYAR KULLANDIRILMAMALI"
Ailelerin çocuklarını bu tür cihazların kullanımından tamamiyle koparmasının doğru olmadığını da ifade eden Prof. Adam, ailelerin evde bilgisayar ve televizyon bulundurmamasının da çözüm olmadığını kaydetti. Çocuğa evde bu tür cihazların kullandırılmamasının kontrol dışı alışkanlıklar kazanmasına sebebiyet verebileceğini söyleyen Adam, ailelerin bu konuda dikkatli olması gerektiğine işaret etti. Prof. Hüdaverdi Adam, şunları kaydetti:
"Özellikle internet çocuklar için çok tehlikeli şeyler içeriyor. Çocuğun her istediği siteye girmesine izin verilmemeli ve filtreleme sistemi mutlaka kullanılmalıdır. Aileler en azından girdiği programlara dolaylı olarak katılmalı, mümkünse kendi yanlarında internete girmesini sağlanmalıdır. Çocuklara ailenin her an müdahil olabileceği ve mutlaka sınırları belli olan bir şekilde internet kullanımına izin verilmelidir. Kullanım günde 2 saati kesinlikle geçmemelidir. Çocuğun ister televizyon seyretmesi olsun, ister internet gibi kullanımları o gün yaptığı bir çalışmanının bir müfakatı olarak verilebilir. Çocuklarla önceden bir takım anlaşmalar yapılabilir. Örneğin; eve erken gelmesi, derslerini bitirmesi, çantasını ve odasını toplamasından dolayı ona 2 saat televizyon, bilgisayar ya da internete bağlanma hakkı veriyoruz, denebilir. Bu sayede çocuklarına aileler diğer görevlerini yaptırmış olur.”

Vakit
 

[TB] Benzer konular

D

DAMRAM

Guest
Ynt: Bilgisayar-Televizyon-İnternet( Çocuğun sosyalleşmesini engelleyen 3 tehlike)

Örneğin; eve erken gelmesi, derslerini bitirmesi, çantasını ve odasını toplamasından dolayı ona 2 saat televizyon, bilgisayar ya da internete bağlanma hakkı veriyoruz, denebilir. Bu sayede çocuklarına aileler diğer görevlerini yaptırmış olur.”

sukur elhamdulıllah ben cok razıyım cocuklarımdan bu yönde sanal ortam olsun tv olsun net olsun bende onlarlayım beraber ne yaparsak gözetım altında yapıyoruz amenna sözumu dınlıyorlar cok sukur bravoooo bravoooo bravoooo bravoooo
 
R

Resulehasret

Guest
Ynt: Bilgisayar-Televizyon-İnternet( Çocuğun sosyalleşmesini engelleyen 3 tehlik

Ne mutlu sana abla annem benden ne çekti &)
 
Üst