Bilgisayarı Hızlandırma

• Konbuyu başlatan siflali
  • Başlangıç tarihi

[TB] Benzer konular

|Ⓢєччαh|

MiM
Yönetici
Admin
Tema üyesi
Ynt: Bilgisayarı Hızlandırma

valla en sonunda boş bi sayfa çıkıyo...
hiç bişe anlamadım!

T

TakeOne

Guest

Bilgisayarı hızlandırma diye bir şey esasen yoktur. Sadece birazcık overlock yaparsınız. Oda şu an itibariyle yapılabilecek değil. En azından yukarıdaki linkteki dosya ,ile mümkünatı yoktur. Yukarıdaki dosya gelince bir adet toplu işlem dosyası (*.bat) yanında bir adette kayıt defteri dosyası (*reg) var.

del C:\Windows\Prefetch\*.pf
del C:\Windows\Prefetch\*.ini

Temp dosyaları gibi XP içinde prefetch dosyaları tutulur. bilgisayarınız harddisk üzerindeki adresleri bu dosyalara kaydeder. Bunların sayısının artması bilgisayarı yavaşlatır. Bunları düzenli olarak silmek gerekir.

Prefetch klasörünün içerisindeki ".pf" uzantılı dosyaların sayısı zaman içerisinde artıyor. Bunun sonucunda açılış optimizasyonu gitgide daha kötü çalışmaya başlıyor. Bu nedenle Windows'un yeniden organize olabilmesi için söz konusu "C:\Windows\Prefetch" klasörünün içeriğini en az ayda bir temizlemelisiniz.

Yapılan testte 2,8 GHz'lik bir Pentium 4 ve 512 MB belleğe sahip bir sistem üzerine Windows XP Professional kurulmuş. Prefetch klasörünün temizlenmesinden sonra BIOS ekranın görüntülenmesi ile kayit penceresinin ekrana gelmesi arasında geçen süre 46 saniyeden 36 saniyeye düşmüş. Üzerinde 1 GHz'lik Celeron işlemci, 256 MB RAM ve Windows XP Home bulunan ikinci bir test makinesinde ise söz konusu süre 52 saniyeden 50 saniyeye düşmüş.

Prefetcher, XP'de programların daha hızlı açılmasını sağlayan bir bellek yönetim servisinin adı. Bu servis normalde herhangi bir kullanıcı etkileşimi olmadan arka planda çalışıyor. Temelde yaptığı, windows açılışındaki programları takip edip bunların hızlı şekilde yüklenmesini sağlamak. Bu programları prefetch dizininde bulabilirsiniz (C:\Windows\Prefetch).
Fakat uzun zaman sonra bu prefetch dizini şişebiliyor. Windows bu dizini güncel tutamıyor ve sonunda sisteminizde olmayan dosyaların prefetch dosyaları burada kalabiliyor. Bu dizinin aşırı dolması da windows açılışlarını yavaşlatıyor. Böyle birşey olursa bu dizinin altındaki dosyaların elle silinmesi gerekiyor.

Prefetch ayarını registryde görebilirsiniz:
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Contro l\sessionManager\MemoryManagement\PrefetchParamete rs]
"EnablePrefetcher"="3"

Bu özelliği iptal etmek için 3 yerine 0 girmek yeterli.

Bir programın bu özelliği kullanmasını elle sağlamak için kısayol özelliklerinde program adının yanına /prefetch:1 parametresi eklenebilir.

|Ⓢєччαh|

MiM
Yönetici
Admin
Tema üyesi

valla biz bu işleri kavrayana kadar, dedemin köydeki mandası bir söğüt ağacına çıkabilir! :D

B

Bevadih

Guest

MiM' Alıntı:
valla biz bu işleri kavrayana kadar, dedemin köydeki mandası bir söğüt ağacına çıkabilir! :D
:D :D

Bende konudan sona TakeOne yazınca hah şimdi anlayacağım dedim geldim ama yazdıkalarını okuyunca sessizce geri gittim:)

Benimde farklı şey yazasım geldiydı ama en güzel ifade sizin olmuş abim:)

D

denge

Guest

DahLia' Alıntı:
MiM' Alıntı:
:D :D

Bende konudan sona TakeOne yazınca hah şimdi anlayacağım dedim geldim ama yazdıkalarını okuyunca sessizce geri gittim:)

Benimde farklı şey yazasım geldiydı ama en güzel ifade sizin olmuş abim:)
:D :D :D
Gözümden yaş geldi vallahi

B

Bevadih

Guest

Allah gülmeyi eksik etmesin emi senden inşAllah canım:)