Bilgisayarı Hızlandırma (Yeni)

• Konbuyu başlatan umitergun
  • Başlangıç tarihi
I

isoz_

Guest
Ynt: Bilgisayarı Hızlandırma (Yeni)

Burada bilgisayırı hangi amaç ile kullandığınızı çok iyi saptarsanız performans ayarları ile bilgisayrın hızı gerçekten artar. Artmaz diyemeyiz. Örnek verecek olursak grafik görüntülemeleri hem ekran kartınızın hemde işlemcinizi ciddi şekilde yorar. Bir pencere açılırken yavaş yavaş açılıyorsa biliniz ki windows pencereleri için efekt akitif demektir. Bunu kaldırırsanız ekran bir anda önünüze çizilecektir. Bu da işlem bakımından çok daha kolaydır.
Burada microsoft son kullanıcılara doğal olarak ürününü iyi göstermek için efektler ve grafik görüntüleri ile süsler. Ama bir server ailesinde bunu göremezsiniz. Server işletim sistemelrinde grafik efekt hiç yoktur gerekte yoktur.
Yukarıdaki ayar gibi getirisini ve götürüsünü bildiğiniz ayarları yapmalısınız ki bu işten karlı çıkasınız zirar bilmediğiniz ayarlar size ciddi zararla döne bilir.
Bir program kitlendiğinde windows size bu program cevap vermiyor der ve sizden bu programı sonlandırıp sonlandırmayacağını sorar. Yukarıdaki ayarı yaparsanız bunu size sormadan sonlandırır. Cevap vermeyen programların çalıştırılma öncelikleri en tepede olduğu için bunların zamanında sonlandırılması performans açısında ciddi avantajlı ve hızı gerçekten o anda katlar ama. Düzngün çalışan bir sistemde sonlandırma olayı yoksa ben bu ayarı yaptım hız aynı neden diye sormamalısınız. Sonlandırılmaya hitiyaç duyan program yok.
Sistemi hızlandırma demek aslında optimize etmek demek. Otimizasyonu iyi yaparsanız sistem sağlıklı çalışır. Gereksiz bilinmeyen uygulamalar virus programları sistemi sürekli takip ettiklerinden ciddi yorar. Bilmediğini programları kurmamak gerek. Bir kereye mahsus ihtiyacınız olan programları kurup işinizi gördükten sonra kaldırmak gerek. Başlangıçta sürekli çalışan uygulamalarıda takip etmek gerek.
Açıkçası iyi kullanılan ve iyi optimize edilmiş bir sistem birdaha hiç kurmanıza gerek kalmadan uzun yıllar çalışır. Eski dizüstün bilgisyarıma ilk geldiğinde xp kurdum değiştirene kadar yani yaklaşık 5 yıl hiç kurulum yapmadım. Şirkete yeni bir disüstü aldı. O bilgisayar bi kullanıcıya geçti. Neredeyse 6 ayda bir sistem kurulumu yapmaya başladık. Yeni dizüstü ilk geldiğinde kurduk 1 yıl oldu hiç bir sorun yok ve böylede gider İnşallah. Kullanıclar biraz bilgilendikten sonra sorunlar ortadan kalkar İnşallah.
Allah'a emanet olun.

S

siflali

Guest
Ynt: Bilgisayarı Hızlandırma (Yeni)

Ben sadece bu regeditteki düzenlemeleri 3-4 dosyada topladım ki böyle tek tek uğraşmayın diye. Sistemi hızlandırıyor denedim fakat kullanması size kalmış. Ayrıca dosyanın şifresi benim internet sitemin şifresidir bizzat kendim hazıladım ve upload ettim. Sormadan önce rar şifresini değiştirmemiş gibi yargılar kullanmak yanlış olur. ;) ;)