Bilgisayarı Hızlandırma (Yeni)

• Konbuyu başlatan umitergun
  • Başlangıç tarihi
U

umitergun

Guest

BAŞLAT->ÇALIŞTIR->regedit yazıyoruz -> Sonra açılan pencerede HKEY_LOCAL_MACHINE buluyor ve '+' artıya tıklayarak sırasıyla şunları açıyoruz ->SYSTEM->CurrentControlSet->Control->Priority Control'ü de mouse ile tıklıyor ve Sağ tarafta bir pencere açılıyor. boş bir alanda sağ tıklayıp yeni deyip ""DWORD değerine" tıklıyoruz böylece yeni bir DWORD açtık,sonra zaten bizden dosyaya isim yazmamızı isteyecek adını (IRQ8Priority) Parantezler hariç içindekini yazıyoruz ve değerini yine sağ tıklayıp "Değiştir" deyip 1 yazıyoruz. ONDAN SONRA ORADAN AÇTIĞIMIZ + Artıları kapatarak çıkıyoruz. ALLTA YAZDIĞIMI YAPIYORUZ.bu değişiklikleri sağ kulakçıkla yapacaksınız...
ondan sonra:;
yine başladığımız yerden bu sefer sırasıyla altta yazan sekmeleri "+" ya tıklayarak açıyoruz.
HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop' kadar gelip.

"AutoEndTasks" VE "MenuShowDelay" a sağ tıklayarak değiştir deyip resimde görüldüğü gibi WORDLARIN DEĞERLERİNİ "1" YAPIYORUZ VE PC HIZDAN HAVA UÇUYOR.... :)))

Bunları yapmakla bilgisayarın açılışı ve sayfaların açılışı hızlanıyor...
Tabi ayarların etkin olabilmesi için bilgisayarı yeniden başlatmamız gerekecek...
Kendim yaptım ve işe yaradığını gördüm..

[TB] Benzer konular

|Ⓢєччαh|

MiM
Yönetici
Tema üyesi
Ynt: Bilgisayarı Hızlandırma

yav sevgili ümitcim,
bu yazdığın çok güzel, harika bişey de... biz bu teknik konularda biraz cahal kalmışız... :)))
şu işi biraz (değil, tam) detaylandırarak şöyle adım adım, tane tane (bi zahmet) yazıversende bizde biraz faydalansak şu işten olmaz mı acep?

bekliyorum...
ve, uçmak istiyorum! :))))

U

umitergun

Guest

MiM' Alıntı:
yav sevgili ümitcim,
bu yazdığın çok güzel, harika bişey de... biz bu teknik konularda biraz cahal kalmışız... :)))
şu işi biraz (değil, tam) detaylandırarak şöyle adım adım, tane tane (bi zahmet) yazıversende bizde biraz faydalansak şu işten olmaz mı acep?

bekliyorum...
oldu hocam yeniden düzenledim...

|Ⓢєччαh|

MiM
Yönetici
Tema üyesi
Ynt: Bilgisayarı Hızlandırma (Yeni)

ümitcim,
dediğini yaptım, aynen uyguladım. lakin pek bişey anlayamadım. bazen çok yavaş oluyor, bazen hızlanıyor. umarım bi hata yapmamışızdır.

U

umitergun

Guest

yok hocam ya yavaş olması bilgisayarda yüklü olan programlar dolayısıyla oluyor.Eğer bilgisayarınıza Program yüklerken otomatik yükleme değilde yükleme yerini Windows'un olduğu sürücüye değilde diğer sürücülere yükleme yaparsanız bilgisayarınız daha rahat çalışır..Genelde c sürücüsünün yoğunluğu sebebiyle oluyor yavaşlamalar..

Bilgilerinize...

S

samimi

Guest

hocam oyle olur zaten islemci ram hdd vs. durumlarina gore degisir...
xp kullaniyorsaniz iki tavsiyem var;
windows dizininde temp klasorunun ve prefetch klasorunun icini bosaltin
klasorleri sakin silmeyin icini bosaltin , klasorlerin icini silin
Not: klasorleri silmek cok tehlikeli olabilir..

U

umitergun

Guest

MiM' Alıntı:
ümitcim,
dediğini yaptım, aynen uyguladım. lakin pek bişey anlayamadım. bazen çok yavaş oluyor, bazen hızlanıyor. umarım bi hata yapmamışızdır.
samimi' Alıntı:
hocam oyle olur zaten islemci ram hdd vs. durumlarina gore degisir...
xp kullaniyorsaniz iki tavsiyem var;
windows dizininde temp klasorunun ve prefetch klasorunun icini bosaltin
klasorleri sakin silmeyin icini bosaltin , klasorlerin icini silin
Not: klasorleri silmek cok tehlikeli olabilir..
http://www.fussilet.com/xp-icin-bir-kac-puf-nokta-t8550.0.html

S

samimi

Guest

kusura bakma dikkatimden kacmis...

U

umitergun

Guest

samimi' Alıntı:
kusura bakma dikkatimden kacmis...
önemli değil hocam... bir gülücük yeterliydi sadece kusur falan yok ortada Hakkınızı helal edin

B

Bevadih

Guest

MiM' Alıntı:
:D

Yavaş olmasından bıktım bende uçmak istiyorum:)

Bu yazılanları yaptığımda pc'im uçarsa ne yaparım mim abim:)

Paylaşan arkadaşıda hiç görmedim zaten...

T

Tarýk Emre

Guest

teşekkürler üit kardeşim. şu an zamaım yok ,en kısa zamanda söylediklerii yapacağıminş

M

mihenk

Guest

hocam ben tam yapamadım
auto end task bende yok
diğerini yaptım ama o yok
ne yapmam lazım

|Ⓢєччαh|

MiM
Yönetici
Tema üyesi

şeyda' Alıntı:
Mim hocam burada siflali'nin dediğin,imi yapsak, ümit ergun'unkini mi? Bişiler silinirse ya uçmak bize pahalıya maal olmasın hocam 8)
bunun en net cevabını TakeOne verebilir ablam...
bilirsin, bu konularda en yetkin kimse onun cevaplaması daha uygun.
ben ümitinkini uyguladım. oldu. diğer arkadaşınkini hiç denemedim. ne olduğunu dahi bilmiyorum. bilmediğim şeylere denemeye kalkamam.
umarım ümit görür ve gerekene açıklamayı yapar...

I

isoz_

Guest

Kardeşlerim özellikle kayıt defteri olan regedit e pek girmenizi tavsiye etmem. Birazcık uzmanlık ister. Kardeşimizin burada yaptığı ayar doğru. Gerçektende bilgisayarınzı hızlandırır. Ama bunun bir aması var. Yani durum dururken microsoft un programcıları bunu düşünmede bize bırakmazlardı.Zira en iyi performansı herkes ister.
Ama bunu 1 yaparsanız windows otomatik olarak cevap vermeyen uygulamaları sizden habersiz kapatmaya başlar. Bu şunun için tehlikeli ve asla önerilmez. Diyelimki word dökümanında yazı yazıyorsunuz uzun uzun yazmanız esnasında kaydetmediğiniz bir anda microsoft word kitlinedi ve cevap vermedi. Size bunu sormadan sonlandırır. dökümanınzı bu durumda eğer wordun kurtarması aktif değilse bir anda kaybolur. Bu bir photoshop ta veya başka önemli bir çalışmada sizi hüsrana uğratabilir. Bunu bilerek kullanırsanız iyi olur. Yani şöyle derseniz. ben zaten biligsayarda uzun uzun kaydedilecek bir projeler üzerinde çalışmıyorum internet ve oyun amacı ile kullanıyorum. Cevap vermeyen program windows tarafından bana sorulmadan sonlandırılsın derseniz sizin için birebir. Gerçektende cevapsız programlar anında sonlanacağı için performans ciddi şekilde artacaktır.

İyi çalışmalar.

|Ⓢєччαh|

MiM
Yönetici
Tema üyesi

isoz abim, doğrusu bunu bilmiyordum. ben o ayar üzerinden kullanıyorum şu an. yalnız, firefox saklıyor bütün çalışmalarımızı... her neyi ne şekil bırakıyorsak yeniden açınca aynı şeyler çıkıyor. yani pek bi sorun yaşamadık ama, bu senin dediklerini okuyunca bir defasında canım çok fena yanmıştı, onu hatırladım birden...

şu benim cuma notlarımın 12.sini yazmıştım. günlerce sürdü, çok emek verdim. tam bitirip tamamlamıştım ki... son bi kez kontrolden geçireyim dedim, o ara gözüm üstteki sekmelere takıldı... çok kalabalıktı... gereksiz olanları kapatayım derken, yanlışlıkla binbir emeklerle hazırladığım cuma notları yazımın sekmesini kapatmışım... ne kadar uğraştımsa, ne kadar aramalar, taramalar yaptımsa bir daha geri getiremedim onu... canım çok yanmıştı... o gün bugündür o yüzden bir daha cuma notlarını yazmak gelmedi içimden... halbuki daha evvel her neyi silersem sileyim, geri getirebiliyordum...

bilmem acaba o ayar mıydı yazımı kaybetmeme neden olan sebep...

abim bu arada hakkını teslim etmeliyim, bu sahada çok bilgi sahibi biri olduğunu biliyordum ama, bu denli bir uzman olduğunu bilmiyordum. doğrusu verdiğiniz bilgilerden hem etkilendim, hem bilgilendim. teşekkürler abim...

T

TakeOne

Guest

S.a. Kardeslerim.

Siflali kardeşimizin verdiği linkteki dosya/lar hakkında bilgi vermek istiyorum. Ben şuna inanıyorum, bilgisayarı hızlandırmak diye bir şey yoktur. Kullanıdığınız aracın hız kadranı max 220 km/saat ise, siz onu 280 hızında kullanabilirmisiniz ? Elbette kullanamazsınız. Sadece küçük bir kaç ayar ile sistemin kotrol ettiği dosyalar vardır. Her hangi bir işlem yaparken gerekli yada gereksiz bu dosyaları her defasında kotrol eder. İşte bu ayarlar ile bazı dosyaları kotrol dışı bırakırsınız. Ön bellek dediğimiz, daha önceki internet kayıtlarının tutulduğu dosyaları temizlemektir bu işin adı.

Sizlerde kabul buyurursunuz ki, bu tür konular bir çok forumda mevcut. Bu gün googleyi açıp bilgisayar hızlandırma yazarsanız. 159.000 kayıt çıkar. Sistem müdavimleri bu konuyu bir yerlerde açmışlar. Kopyala yapıştır yöntemi ilede forum forum geziyor bu tür konular. Emin olabilirsiniz ki, bu benim gördüğüm belki 100. aynı konu. Siflalinin konusuna gelince, açıkcası yabancı bir link ben pek indirmem böyle şeyleri. Sonuçta bu arkadaşta bunu başka bir forumdan buraya taşımış. Hatta rar şifresini dahi değiştirmemiş. Böyle paylaşım olmaz. Paylaşım yapıyorsun madem, altına alıntıdır diye keşke yazsaydı.

Sizin için, indirdim ve kontrol ettim. İçersinde bir adet (reg) kayıt dosyası bir adet te (bat) toplu işlem dosyası bulunmaktadır. Yaptıkları işleme gelince, bat dosyası sistem altındakil pf, ini uzantılı dosyaları temizlemeye yarıyor. reg dosyası ise sadece ama sadece açılış ve kapanışta bir kaç sn de olsa boot menüsünü daha hızlı açılır ale getiriyor.

Sonuç olarak şu bir bilgisayar hiç bir zaman asla gereğinden fazla hızlanmaz.

T

TakeOne

Guest

Yalnız birde Overclock vardır ? Bu iş ise gerçekten uzmanlar yapabililer. Overclock türkçede tam karşılığını birebir bulamasada en uygun "hız aşımı-hız aşırtma" gibi terimlerle ifade edilmektedir. Overclock'a bir işlemciyi normal çalışma frekansının daha üstünde bir frekansda çalışmaya zorlamak diyebiliriz.

Bununla ilgili internette bir çok konu bulabileceğinize eminim.