Beynin 'Yazdıran' Kısmının Sırrı Çözüldü...

Beynin 'yazdıran' kısmının sırrı çözüldü

Beynin sözü yazıya dönüştüren küçük bölümünü belirlemeyi başaran Fransız bilim adamları, bu bölümün bir soyut kodun (söz) somut koda dönüştürülmesinde bazı kasların hareket etmesini sağladığını bildirdi.

19. yüzyılda Avusturyalı bilim adamı Seigmund Exner'in yazının yazılmasına ilişkin beyindeki bölgeyi bulduğunu, ancak bu bölgenin sınırlarının belirlenemediğini ifade eden Jean-François Demonet ve ekibi, beynin bu bölümünü araştırmak üzere kolları sıvadı.

Kötü huylu beyin tümörünü alırken beyindeki konuşmaya ilişkin bölüme dokunmamak için hastalarını uyandıran, bu sırada konuşmadaki rolünü anlamak için bir elektrot yardımıyla beyin korteksindeki kimi belirli bölgeleri ''devre dışı bırakan'' beyin cerrahı Franck-Emmanuel Roux'dan da yardım aldı.

Hastaların onayı alındıktan sonra araştırmacılar bu yöntemi kullanarak yalnızca konuşma değil yazı yazma becerisini de inceledi. Bilim adamları, birkaç milimetrekarelik alanın, ''devre dışı bırakıldığında'', hastaların ellerini oynatabilse de tek bir harf bile yazamadığını gördü.

Bununla birlikte araştırmacılar, 12 sağlak ve 12 solağın beyninin MR'ını çekti. Bu araştırma ve önceki araştırmanın verileri birbirini tuttu. Bilim adamları, sağ eliyle yazı yazanlarda alanın, beyindeki konuşma ve yazı yazılan eli kontrol eden bölgenin de bulunduğu beynin sol bölümünde bulunduğunu bildirdiler.

Bu sonuçlar disleksi (dinleme, konuşma, okuma, yazma, akıl yürütme ile matematik yeteneklerinin kazanılmasında ve kullanılmasında önemli güçlüklerle kendini gösteren öğrenme bozukluğu) uzmanları olan bilim adamlarına yeni bir araştırmanın da yolunu açtı.

Disleksik yetişkinlerin katıldığı araştırmanın sonuçları, belirlenen küçük bölümün işlevinin sınırlı olduğunu da gösterdi.

Konuya ilişkin makale Fransız Le Nouvel Observateur dergisinin internet sitesinde yayımlandı.aa
 

[TB] Benzer konular

B

Bevadih

Guest
Ynt: Beynin 'Yazdıran' Kısmının Sırrı Çözüldü...

Bu tür araştırmalar hoşuama gıdıyor kimden gelirse gelsin...

Rabbimin kudretini düşünerek gereği gibi anlayamıyoruz bu bilimsel deneyler o açıdan çok güzel....

Rabbim sen ne büyüksün!...Fabrikanın hiç bir eksiği yok....Tıkır tıkır çalışıyor izninle...

Teşekkürler hizmetkarım...
 
Ynt: Beynin 'Yazdıran' Kısmının Sırrı Çözüldü...

İşsizlik sorununun hiç olmayacağı bir alandır bilim... Mevla'nın yarattıklarını araştırmakla bitiremezler...

Rica ederim Bevadih abla...
 
Üst