Beynin 11 İlacı

|Ⓢєччαh|

MiM
Yönetici
Admin
Tema üyesi
Beynin 11 İlacı


Bunlar beyninize ilaç gibi gelecek. Mutlaka okuyun


Uzmanlar, hafıza ve zeka körelmesinin önüne geçerek beyin gücünü artıracak 11 maddelik bir öneri listesi hazırladı. İşte beyin gücünü artıracak yöntemler:

1- Akıllı ilaçlar: ”Modafinil” gibi ilaçlar, beyni 90 saat boyunca uyanık tutuyor. Beynin bir bölgesinden diğerine veri akışını sağlayan kimyasalları artırıyor.

2- Yiyecekler: Protein açısından zengin besinler yarar sağlıyor. Düzenli kahvaltı yapmak da zihinsel performansı artırıyor; gazlı içecekler tam tersi etki yapıyor.

3- Müzik: Özellikle Mozart dinlemenin matematiksel zekayı artırdığı ve müzik derslerinin, çocukların IQ’’sunu yükselttiği belirlendi. Ancak pop müziğin böyle bir etkisi görülmedi.

4- Biyonik beyin: Elektrotlarla beyne az miktarda elektrik akımı vermenin, beynin gücünü artırdığı belirtiliyor.

5- Zihinsel egzersizler: Zor matematik soruları zekayı keskinleştiriyor. 5 hafta boyunca zihinsel egzersiz yaptırılan çocukların IQ’’su 8 puan yükseldi.

6- Hafıza oyunları: İskambil destesindeki her kartı bir karakterle özdeşleştirip tüm karakterlerin yer aldığı bir hikaye yaratarak, 52 kartı sırasıyla hatırlayabilirsiniz.

7- Uyku: 21 saat boyunca uyumamak, beyin üzerinde sarhoşluk gibi bir etki yaratır. 2 saatlik çalışmadan sonra iyi bir gece uykusu uyumak, öğrenmeyi kolaylaştırır.

8- Yürüyüş: Haftada 3 kez yarımşar saat yürüyüş yapmak; öğrenme, konsantrasyon ve mantık gücünü yüzde 15 artırır.

9- Hobiler: Örgü ören, bulmaca çözen yaşlıların Alzheimer gibi hastalıklara yakalanma riskinin daha az olduğu tespit edildi.

10- Konsantrasyon: Bu da beyin için önemli bir egzersiz! Bir iş üzerindeyken, kısa süreli bir dikkat dağılması sonrasında yeniden konsantrasyon sağlamak yaklaşık 15 dakika sürer.

11- Nörolojik tarama: Beyin içindeki hareketliliği gösteren tarayıcılar, beynin aktivitelerini kontrol etmekte de kullanılabilir.


Kaynak: Nevsal Elevli/Milliyet,KİGEM.COM
 

[TB] Benzer konular

E

..Evþan..

Guest
Ynt: Beynin 11 İlacı

MiM hocam çok faydalı bilgiler ALLAH razı olsun sizden şunuda belirtmeden geçemiyecem keşke yazı tonunuzu daha okunaklı kullansaydınız okunuyo fakat biraz da okunaklı olsaydı iyi olurdu :)
 

|Ⓢєччαh|

MiM
Yönetici
Admin
Tema üyesi
Ynt: Beynin 11 İlacı

..Evşan..' Alıntı:
keşke yazı tonunuzu daha okunaklı kullansaydınız okunuyo fakat biraz da okunaklı olsaydı iyi olurdu
teşekkür ederim sevgili ablam, belli ki ekranınızın küçük olduğu anlaşılıyor... yoksa okunma açısından font ayarlarını olabilecek en iyi düzeyde tuttuğuma inanıyorum. ama zorlanıyorsunuz madem, biraz daha büyütebilirim.
 
Üst