Beyin Kullanma Kılavuzu

|Ⓢєччαh|

MiM
Yönetici
Admin
Tema üyesi
Beyin Kullanma Kılavuzu

*Beyin açık havada ve ayaktayken daha iyi çalışır. Önemli kararlarınızı açık havada yürürken alın.

*Beyin örneklerle akıl yürütür. Kararsız kaldığınız bir durumda “Atatürk benim yerimde olsaydı ne yapardı?” diye düşünün.

*Yabancı bir dil öğrenme ve ezber beyni güçlendirir. Her gün birkaç yeni kelime öğrenin ve kullanın.

*Zihinsel jimnastik yapın. Bunun için başta Sudoku olmak üzere bulmaca ve satranç gibi oyunları kullanabilirsiniz.

*Zihinsel rutinlerinizi kırın. Bazen telefonu sol elinizde tutun, çantanızı diğer alinizde taşıyın, evinize başka bir yoldan gidin.

*Zihinsel zevklerinizi zenginleştirmek için her gün mutlaka iyi bir özdeyiş kitabından, birkaç cümle okuyun. Güzel bir resme bakın. Sevdiğiniz bir müziği gözleri kapalı dinleyin.

*Bir konu hakkında düşünürken, nasıl düşündüğünüzü de gözlemleyin. Düşünmek üzerine düşünmek, düşünce kalitesini artırır.

*İyi bir uyku kaliteli bir beynin temelidir. 24 saati geçen uykusuzluk sarhoşluğa benzer bir şekilde beyin fonksiyonlarını etkilemektedir.

*Bol ve temiz “birinci el” oksijen beyin için çok önemlidir. Beyin vücuda alınan oksijenin dörtte birini tek başına tüketir.

*Farklı düşünme tarzları beyni geliştirir. Çocuklar ve hayvanlarla daha fazla vakit geçirin. Sizden farklı düşünen insanlarla konuşun.

*Kullanılmayan organ körelir. Sürekli TV seyrederek beyninizi düşük viteste çalıştırmayın. Beyninizin sınırlarını zorlamayan etkinlikler, beyninizi geliştirmez.

*Beyin diyeti yapın. Beynimiz “garbage in garbage out” ilkesine göre çalışır. Yani beninize çöp girerse, beyninizden çöp çıkar. Beyninizi neyle beslediğinize, midenizi neyle beslediğiniz kadar dikkat edin.

*Kafanızda en çok neyi düşünürseniz, hayatınızda onu çoğaltırsınız. Günde aklımızdan 60 bin ile 80 bin arası düşünce geçer. Bu düşünceler ne hakkında?
Beynimiz kendisinin nasıl çalıştığı hakkındaki bilgi ve inançlarına göre çalışır.

*Beynin çalışması hakkında yanlış bilgilere sahip olduğumuzda, beynimiz de yanlış çalışır.
 

[TB] Benzer konular

I

isoz_

Guest
Ynt: Beyin Kullanma Kılavuzu

Allah razı olsun hocam,
Beynin iyi çalışmasında yediğimiz şeylerde çok çok önemli.
Özellikle mısır özü yağı gibi kızartmalarda kullanılan doymuş yağlar çok zararlı. Ayçiçek yağıda öyle.
Zaten kızartmalar zararlı dolaysıyla hiç yememekte fayda var.
Yemeklerde özellikle omega3 değeri yüksek zeytin yağ kullanmak en sağlıklısı ve beyne en faydalısı...
Yeşil gıdaları doğrudan tüketmek daha sağlıklı bu zeytin yağlı salata olarak daha lezzetli hale getirile bilir.
Haftanın en az 1 gününde mutlaka balık yenmeli. Bu omega3 yönünden zengin olan yağlı balıklar tercih edilmeli örneğin omega3 bakımından zengin balık Somon herkesin bildiği hamsi diyebiliriz.
Unlu gıdaların hepsinden vazgeçmeli bunların neredeyse tamamı beyne zararlı. Tabi kas işi yapan insanlarda karbonhidrat ihtiyacı olacağından
hamurlu gıdalardan ekmek en ideali. Ancak ekmeklerden de çavdar ekmeği tüketmeye özen gösterilebilir.
Protein yönünden zengin olan kırmızı et ve yumurta tüketimine özen gösterilmeli.
Ancak kırımızı eti yağda kızartarak yemek yerine hafif suda haşlayarak doğallığına zarar vermeden tüketmek veya sebze yemeklerinin içerisinde kullanmak gerek.
Bol bol sebze ve meyve tüketilmeli.
Şimdi bunlar neden önemli. Açıkçası beyin bir bilgiyi tutabilmesi için nöronlar arasında sinaps yapar bağ kurar. Bu bağ araştırıldığı kadarıyla biyolojik olduğu için dikkatsiz beslenen insanlarda daha zayıfıtır. Yani unutkanlık aslında yediklerimizle de ciddi şekilde ilişkilidir. Aburcubur sağlıksız besinler patates cipsleri kola gibi sonderece hem vucuda hem de beyne zararlı besinler tüketenlerde nasıl vucut deforme oluyorsa beyninde sonuçta vucudun bir parçası olduğundan bundan ciddi şekilde etkilenmektedir. Genelde obes insanlarda unutkanlık farkedilir düzeyde fazladır.
Yukarıdaki bahsettiğim besin tüketimine kendim genelde %90 uyarım. Size de tavsiye ederim.
Allah'a emanet olun.
 
Üst