benimle 'turkche' konuşma!

[TB] Benzer konular

|Ⓢєччαh|

MiM
Yönetici
Admin
Tema üyesi
Ynt: benimle 'turkche' konuşma!

bu bir sanat eseri. asırlara meydan okuyan. onun üzerini yontarak bir sanat eserine dönderen sanatçı, milletinin kültürel dokusunu işlemiş üstüne. ve taş değerlenmiş, asırlara meydan okuyarak. fakat gelin görün ki, üzerinde bir ulusun, medeniyetin parmak izlerini taşıyan bu yazılar yarı yarıya silinmiş, çürümüş. dökülüyor. yani sizin anlayacağınız o artık sadece bir 'taş' olma yolunda!

U

uzaklardaki

Guest

Selamun Aleyküm,

Hocam konuyu açtığın andan beri bakıyorum ama resimler gözükmüyor. Çok merak ettim konuyu. Resimleri tekrar yükleyebilir misin, zahmet olmazsa?

|Ⓢєччαh|

MiM
Yönetici
Admin
Tema üyesi

FoLCaN' Alıntı:
Hocam konuyu açtığın andan beri bakıyorum ama resimler gözükmüyor. Çok merak ettim konuyu. Resimleri tekrar yükleyebilir misin, zahmet olmazsa?

sevgili folcan, bende hiçbir sorun olmadan açılıyor resimler. tahmin ediyorum, senin adsl hızı düşük olabilir. eğer öyleyse öyle pek kolay açılmıyor resimler.

yanlız, diğer resimlere de bir bakıver, açılıp açılmadığını. şayet bu resimler açılmadığında diğer muhtelif konulu resimler açılıyorsa tekrar yaz buraya, bakalım bi çaresine inşallah.

U

uzaklardaki

Guest

Abi sitedeki tüm resimleri görebiliyorum yalnız senin eklediklerin hariç güllü

U

umitergun

Guest

Allah razı olsun hocam tekrar gündeme dönmesi için mesajı yazayım dedim siteye giren kardeşlerimde okusun istedim... Bir çoğumuzun haberi yok bu konudan tekrar Allah razı olsun....

S

samimi

Guest

aynen destekliyorum...

|Ⓢєччαh|

MiM
Yönetici
Admin
Tema üyesi

umitergun' Alıntı:
Allah razı olsun hocam tekrar gündeme dönmesi için mesajı yazayım dedim siteye giren kardeşlerimde okusun istedim... Bir çoğumuzun haberi yok bu konudan tekrar Allah razı olsun....
Rabbim senden razı olsun sevgili ümit,
evet, unutulmuş, kaybolmuş, hafızalardan silinmiş... hiç unutulmaması gereken, hep vitrinde olması gereken mühim bir konuydu. fırsat bulabilirsem eklemeler yapmayı düşünüyorum.

tekrar teşekkür ediyorum.

S

SimurG

Guest

DeğerLi MiM Hocam güzeL bir konuya değinmiş..ResimLere bakarken ve Türkçe'mizin yozLaştıgınız görünce içim eridi..

Her geçen gün 'yozLaşan' diLimizin bu gidişatına dur demenin vakti geLdi,çoktan çekiyor..ÖzeLLikLe son zamanLarda çoğaLan forumLarda ve yetişen Türk GençLiğinde(!) gördüğüm kadarı iLe Türkçe'miz,Türkche'Leşiyor...

Bir forumda görmüştüm,bu koydugunuz resimLerden bir tanesini imza görüntüsü oLarak ekLemiş..Ve Türkçe'ye sahip çıkan bir görünümü var fakat geLin görünki; yorumLarında ''saoL'' ,''ok'' , ''bravo'' gibi keLimeLeri kuLLanmış.. Ve sırf onu uyarmak adına o siteye üye oLdum ve kendisine özeL mesaj gönderdim..BeLki bunu kasıtLı oLarak söyLememiş ama biLinçaLtına nasıL yerLeştirmişse öyLe konuşuyor/yazıyor..

Bir heves,bir özenti,bir değişim(!) adına yazıLan/söyLene bu yeni Türkçe DiLini henüz çözebiLmiş değiLim,bu diLin ''anadiLi'' yok..Resmen ''ortaLıkdiLi'' oLmuş vaziyette..

Msn de çokca karşıLaşırız..KısaLtmaLara..
''Bakıyorum'' değiLde ''bakıyrm''...
''GeLiyorum'' değiLde ''geLiorm''
''NasıLsın'' değiLde ''nbr''

gibi kısaLtmaLarı görünce gerçekten üzüLüyorum..Utanç mı veriyor ''nasıLsın'' keLimesi bize..Yoksa 'nbr' dahamı modern(!) duruyor..Dahamı küLtür ifade ediyor..Eğer küLtür arıyorsak,dönün bakın ceddinize,ataLarınıza...AsıL küLtürü onLarda göreceksiniz..

Fransız generaL,Nene Hatuna Türkçe oLarak : ''Tebrik ederim'' diyor.. Biz ''Thans you''..
Rus komutan,Kazım Paşaya Türkçe oLarak : ''Türkiye'niz çok cesur..'' diyor ..Biz ''Turkey'' yada ''heart'' keLimeLerini kuLLanıyoruz..

start almak
center
relax olmak
komunikasyon
cv
okey
trend
spontane
link
exit
check etmek
feedback
full-time
koordinasyon
absurt
adapte olmak
laptop
provoke etmek
jenerasyon
objektif
deklare etmek
star
perspektif
entegre olmak
nick name
partner
okeylemek
antipatik
mantalite
illegal
timing
catering
departman
revize etmek
global
sempatik
security
printer
elimine etmek
izolasyon
data
prezantasyon
finish
download etmek
monoton

bu keLimeLer günLük hayatta bir çoğumuzun kuLLandıgı keLimeLer..Her birinin anLamını biLiyoruz..MeseLa herkes ''okey'' keLimesini kuLLanır..Biraz argo oLacak ama en gıcık gittiğim keLimeLerden biridir..Yazık gerçekten yazık..

Vatana yazık..
ÜLkeye yazık..
Bayrağa yazık..
AtaLarımıza yazık...
AnaLarımıza,babaLarımıza yazık..
Nene HatunLara yazık..
Seyit ÇavuşLara yazık..
Kazım KarabekirLere yaızk...
Fevzi ÇakmakLara yazık..
CemiL MeriçLerimize yazık..
Necip FazıLLarımıza yazık..
M.Akif ErsoyLarımıza yazık...
Toprak üstünde kanı kurumayan bunca şehidimize yazık..

eğer biz haLa 'okey' diyebiLiyorsak.....BİZEDE YAZIK!!!!!!!!

S

SimurG

Guest

Prof. Dr. Oktay SinanoğLu, diLimizin önemi ve değeri üzerine sık sık yazan, döne döne yazma gereğini duyan bir biLim insanı...Eğer kitabı satın aLma imkanınız varsa yahut bir şekiLde temin edebiLirseniz,okumanızı tavsiye ediyorum.. Öğreneceğimiz çok şey var Oktay SinanoğLu’ndan...

Not: yukarıda yazdıgım yorumda İngiLizce'ye karşı oLdugum anLaşıLmasın..BiLakis iLim adına öğreniLmesi taraftarıyım..Fakat Lütfen Türkçemizi sade kuLLanaLım..İngiLizceyide sade kuLLanaLım...