Bedelli askerlikte son dakika değişikliği..

  • Konbuyu başlatan þeyda
  • Başlangıç tarihi
Ã

þeyda

Guest


IMF'nin stand-by için birz dizi yeni tedbirler istemesi üzerine ekonomi yönetimi bedelli askerliği de hesaba kattı. Milli Savunma ve TSK'dan yanıt geldi.


Bedelli askerliğin çıkarılmasına yönelik yasal düzenlemenin, IMF ile stand-by anlaşması yapılması için hazırlanan 'tedbir paketi' çalışmaları sırasında da gündeme geldiği belirlendi. Ancak, Milli Savunma Bakanlığı ve TSK'nın karşı çıkması üzerine, sadece taslak olarak kaldığı belirlendi. IMF, stand-by anlaşması için Türkiye'den 2009, 2010 ve 2011 yılları için ek tedbir paketi hazırlaması istedi. Bu tedbirlerin büyüklüğünün de yaklaşık 50 milyar lira olması öngörüldü. Ekonomi yönetimi IMF'nin talep ettiği ek tedbirleri almak için birçok alternatif düzenleme hazırladı.

2.5 MİLYAR LİRALIK GELİR HESABI

Ekonomi yönetiminin üzerinde çalıştığı 37 maddelik tedbir paketi tamamlandığında IMF'nin Türkiye'ye davet edilmesi bekleniyor. Ekonomi yönetiminin üzerinde çalıştığı düzenlemeler arasında, bedelli askerlik projesi de yer alıyordu. Ekonomi yönetiminin hesaplamasına göre, bedelli askerlik uygulamasının yürürlüğe konulması halinde, bütçeye bu yıl 850 milyon lira, 2010'da ise 1.7 milyar liralık gelir sağlanacaktı. Ekonomi yönetimi tarafından, IMF için hazırlanan tedbir paketleri çerçevesinde değerlendirilen bedelli askerlik, Milli Savunma Bakanlığı ve TSK'nın karşı çıkması nedeniyle uygulanması imkansız düzenlemeler içine alındı. Ekonomi yönetiminin Milli Savunma Bakanlığı ve TSK'nın nabzını yokladığı, tarafların bedelli askerliğe kesin bir şekilde karşı çıkması üzerine, konunun kamuoyuna duyurulmadığı kaydedildi.

IMF için İstanbul'a 15 bin kişi gelecek

IMF ile Dünya Bankası 2009 yıllık toplantısı 6-7 Ekim'de, Türkiye'nin ev sahipliğinde İstanbul'da yapılacak. 28 Eylül'deki hazırlık toplantılarıyla başlayacak olan yıllık toplantıya dünya genelinde yaklaşık 15 bin kişinin katılacağı, IMF ve Dünya Bankası yetkililerinin, resmi yetkililerin yanı sıra toplantılar sırasında sivil toplum kuruluşları ve özel sektör temsilcileriyle de toplantılar yapacağı belirtildi. (AA-STAR )
 

[TB] Benzer konular

Üst