Bebek Maması Hazırlamanın 7 Yolu...

Bebek Maması Hazırlamanın 7 Yolu...

Bebeğinize biberon maması hazırlarken uygulayacağınız 7 adım bebebeğinizi korumaya yardımcı olacaktır. Mamayı hazırlama şekliniz bebeğinizin sağlığını etkileyecektir.

Bebeklerin bağışıklık sistemleri henüz gelişmediği için, enfeksiyonlara karşı büyük çocuklardan daha fazla açıklar. Bebekler aynı zamanda çok hızlı gelişiyor, anne sütü alamadıklarında gelişimlerini desteklemek için gerekli besin ihtiyacını karşılayan biberon mamaları bulunuyor. Ancak, bu mamaların bebeğinizin sağlığını tehdit etmemesi için dikkatle hazırlanması gerekiyor. Gıdayla ilişkili hastalıklardan kaçınmak ve güvenli bir şekilde biberon maması hazırlamak için Mayo Clinic'te yer alan 7 adım:

1. Son kullanım tarihini ve kutunun kapağını kontrol edin: Kutunun üzerindeki üretim ve son kullanım tarihlerine bakın. Eğer son kullanım tarihi geçmişse, mamanın kalitesinden emin olamazsınız. Tarihi geçmiş mamaları satın almayın ya da bebeğinize içirmeyin. Bunun yanında mamayı satın almadan önce kutusunun şekline, pakette şişlik, çökme, delik ya da pas lekeleri olup olmadığını kontrol edin.

2. Ellerinizi yıkayın: Mama hazırlamadan önce, ellerinizi ılık suyun en az 20 saniye boyunca sabunla ovalayarak yıkayın. Elinizin tüm yüzeyini, tırnaklarınızı, parmak aralarınızı iyice temizleyin.

3. Mama hazırlarken kullanılacak kapları hazırlayın: İlk kez kullanımdan önce biberonları, biberon emziklerini, kapaklarını sterilize edin. Tüm bu kap kacakları içine alabilen tencere bulun, bunları içine atıp üstünü örtecek su kadar su koyun. 5 dakika kadar hepsini kaynatın. Temiz bir maşayla kap kacakları sudan çıkarın. Kurumasını bekleyin. Her kullanımdan sonra bu malzemeleri sabunla ve suyla yıkayıp kurutun. 1 ölçü su- 1 ölçü sirke ile hazırladığınız karışımla biberon emziklerini durulayın ve kurutun. Bu bakteri gelişimini önlemeye yardımcı olacaktır. Biberon emziklerinin açık, delik olduğundan emin olun. Yeni bir mama kutusu açarken, üzerini suyla ve sabunla yıkayın.

4. Mamayı biberona koymadan mutlaka ölçün: Mama kutusunu açmadan önce iyice çalkalayın. Tek öğün için biberona yeterince mama koyun. Kutunun üzerinde yazan mama hazırlama talimatlarına uyun. Toz mama için, sadece kutudaki kaşığı kullanın, kaşığın kuru olduğundan emin olun, paketteki talimatlara uygun olarak mama miktarını belirleyin, kaşığı yeterince doldurun- eksik ya da tepeleme doldurmayın.

5. Toz mamaya su eklerken dikkatli olun: Toz mama kullandığınızda, biberona su koymanız gerekecek. Mutlaka kaynatılmış su kullanın. Suyu bir kaba alın ve birkaç dakika iyice kaynatın. Daha sonra suyun ılınmasını bekleyin. Ne kadar su koyacağınızı öğrenmek için, yine kutunun üzerindeki talimatları uygulayın.

Çok fazla su eklerseniz, mamayı seyreltirsiniz, bebeğiniz yeterli kalori ve besin alamaz. Az su eklerseniz de, bebeğinizin sindirim sistemine aşırı yük biner. Bebeğinizi beslemeden önce, biberonu iyice çalkalayın. Musluk suyunda florür var. Bebeklikte florür, çocukluk çağı boyunca diş çürüklerini önlemeye yardımcı olsa da musluk suyu kullanımında aşırıya kaçılmamalı. Bebeğiniz mamasını düzenli olarak musluk suyuyla yapmak fluoroza (İçme sularıyla ve yiyeceklerle fazla miktarda flor alınmasıyla ortaya çıkan zehirlenme tablosu) yol açmaya yeter. Çocuk doktunuza hangi sudan kullanmanız gerektiğini sorun.

6. Gerekirse mamayı ılıtın: Bebeğinize oda sıcaklığında mama vermek en iyisidir. Eğer bebeğiniz ılık mamayı tercih ediyorsa, bir tencereye sıcak su koyun ve mama biberonunu bu suyun içinde birkaç dakika bekletin. Ya da biberonu musluğun altında akan suda soğutun. Ilıttıktan sonra biberonu iyice çalkalayın. Ve hemen bebeğinize içirin. Biberonları, mikrodalgada ısıtmayın. Biberonda kalan mamayı daha sonra bebeğinize içirmeyin, her seferinde taze mama hazırlayın.

7. Mamayı güvenli bir şekilde saklayın:
Açılmamış mama kutularını serin, kuru ve kapalı bir yerde saklayın. Sıcaklığın yüksek olduğu ve güneş alan yerlere koymayın.


Zaman
 

[TB] Benzer konular

E

..Evþan..

Guest
Ynt: Bebek Maması Hazırlamanın 7 Yolu...

Emegine saglık liparde kardeşim hepsi güzel bilgilerde okadar ugraştıktan sonra hazırladıgın mamayı yemeyen bir bebegin olunca ozaman yapacagın birşey kalmıyo üzülmekten başka ben çok ugraşıyorum yapıyorum fakat bebegim bir türlü isteyerek yemiyo :(
 
Üst