Bakan Yıldırım: Adil, şeffaf bir yarış oldu

fussilet

Üye
Yönetici
Bakan Yıldırım: Adil, şeffaf bir yarış oldu

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, (İstanbul'a yapılacak 3. havalimanı ihalesi) "Adil şeffaf bir yarış oldu. Bu havalimanı, Türkiye'nin belki gelecek 50 yılına hitap edecek" dedi.
Yıldırım, Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü Esenboğa Havalimanı Sosyal Tesisleri'nde, İstanbul'a yapılacak 3. havalimanı ihalesinin ardından basın toplantısı düzenledi.
İhaleye katılan tüm firmaların temsilcileriyle tek tek tokalaşan Yıldırım, hepsini yürekten kutladığını söyledi. Bu yılın değil, belki de cumhuriyet tarihinin en büyük ihalesinin, kamu özel sektör ortaklığı projesinin, bu ihaleyle gerçekleşmiş olduğunu ifade eden Yıldırım, yeni yapılacak havalimanının özelliklerine de değindi.
Bakan Yıldırım, İstanbul'a yapılacak havalimanının, dünyanın en büyük havalimanları arasında yerini alacağını, Türkiye'nin 2023 havacılık vizyonunun en önemli eserlerinden birisi olacağını kaydetti.İhalenin aynı zamanda bir yarış olduğunu, yarışın sonunda herkesin kazanma şansı bulunmadığını belirten Yıldırım, şöyle konuştu:
''Birisi kazanacaktı. Adil, şeffaf, rekabetçi bir yarış oldu. Kazanan firma Limak-Kolin-Cengiz-Mapa-Kalyon ortak girişimi oldu. Oluşan fiyat 22 milyar 152 milyon euro ve artı KDV. KDV ile birlikte sanırım bu 30 milyar euroyu geçiyor. TL karşılığı da eski parayla 75 katrilyon lira. Yapanlara da Allah güç kuvvet versin."
Buraya ciddi yatırım yapılacağını, sıfırdan bir havalimanı inşa edileceğini anlatan Yıldırım, şöyle devam etti:
"Arazide, 6 pisti ile 1,5 milyon metrekare terminali ile ve her türlü diğer yardımcı tesisleriyle 80 milyon metrekarelik alanda büyük bir havalimanı kuruluyor. Bu havalimanı, Türkiye'nin gelecek belki 30 yıl, 50 yılına hitap edecek bir havalimanı olacak. Bu havalimanı, sadece Türkiye'nin ihtiyacını görecek bir havalimanı değil aynı zamanda batıdan doğuya, doğudan batıya, Afrika'dan Avrupa'ya hava trafiğinin uğrak noktası olacak. Yüzyıllardan bu yana kervan yollarına ev sahipliği yapmış Türkiye, son 10 yılda sivil havacılıkta ortaya koyduğu vizyonla birlikte böylesine bir gelişmeyi de başarmış durumdadır.A 
Bu noktaya gelmemizin en önemli sebeplerinin başı Sayın Başbakanımızın (havayolu halkın yolu olacak) cümlesiyle özetlenen vizyonudur. Bu vizyonun etrafında yaptığımız düzenlemeler ve yaptığımız yatırımlarla bugün Türk sivil havacılığı dünyada emsallerinin kat kat üzerinde büyüyen bir noktaya gelmiştir. Uçuş ağını dünyada en fazla artıran THY, 203 noktaya doğrudan uçuş yapmaktadır. Böylesine bir uçuş ağı olan ikinci bir havayolu şirketi yoktur.A "-"Devletten 10 yılda aldığımız kaynağı ödemiş oluyoruz"Yapılacak yatırımın bedelinin ortalama 10 milyar euro olacağını ifade eden Yıldırım, "Bunun finans maliyeti, kira bedeli, KDV'sini de koyduğumuz zaman yaklaşık 90 milyar liraya ulaşan bir rakamdır. Bu rakam, bizim 10 yıldır devlet bütçesinden Ulaştırma Bakanlığı olarak aldığımız paradır. Devlet bütçesinden 10 yılda bölünmüş yollar, hızlı trenler, limanlar, terminaller için aldığımız kamu kaynağını yeni İstanbul havalimanı ile tekrar ödemiş oluyoruz" dedi.
Bugün Türkiye'de iki büyük gelişme yaşandığını, birincisinin 3. havalimanı, ikincisinin de ikinci nükleer santral olduğunu ifade eden Yıldırım, nükleer santralin de bedelinin 15 milyar euro olarak hesaplandığını söyledi.A 
Bakan Yıldırım, konuşmasının ardından ihaleye katılan firmaların yetkilileriyle toplu fotoğraf çektirdi.

Source: Bakan Yıldırım: Adil, şeffaf bir yarış oldu
 

[TB] Benzer konular

Üst