Başarı Taktiği

M

Mercan

Guest
Başarıya götüren soruları keşfedin!

Başarılı olmanın her aşamasında, aklın odaklandığı temel soru değişir. Başarı yolununun ilk adımında, kafadaki soru “neyi başarmalıyım?"dır. Neyi başarmak istediğine kesin bir şekilde karar vermiş bir kişinin kafası bu defa “nasıl başarabilirim?" sorusuna takılır. Eğer kişi hedefini gerçekleştirmişse, bu defa o kişinin aklındaki ana soru şudur: "başarılı kalmak için neler yapmalıyım?" Başarıya giderken doğru soruyu beynin arama motorlarına kaydetmek, sonra da cevaplar geldikçe onların uygulanabilir olanlarını gündelik hayatta kullanmak çok önemlidir. Başarı sürecinde kişinin kendine sorması gereken soruların tam listesini "ya bir yol bul, ya bir yol aç, ya da yoldan çekil" kitabında bulabilirsiniz.

[TB] Benzer konular

M

Mercan

Guest
Ynt: Başarı Taktiği

Her şey bir insanla başlar!

Her şey bir insanla başlar. Diğer insanların katılımıyla büyür. Hedeflenen sonucun alınmasıyla, başarıya ulaşır. H. Bullis başarının nereden başladığını ne güzel özetlemiş: "Kişisel başarıyla ilgili her formül insanın kişise teşebbüsü ile başlar ve biter. Kurallar oldukça azdır, ancak kudretlidir. Amacını tesbit et, heyecan ve olumlu düşünce ile kendini ateşle. Meslek hayatına başkalarına yardım ederek başla ve öyle bitir. Bu kalıp içinde her insan kendi mermer bloğundan heykelini yapabilir. Meydana çıkacak son eser de başarısının hikayesi, şahsi teşebbüsü, yükselme hırsı ve çabasının bir sonucu olacaktır.”

M

Mercan

Guest

Başarmak birbiriyle çatışan dengeleri yönetmektir!

Gazeteci Elif Ergu, işadamı Bülent Eczacıbaşı'na
"Çocuklarınızı nasıl yetiştiriyorsunuz?" diye sordu. Eczacıbaşının çerçeveletip asılması gereken bir cevap verdi:
"Hepimiz için en önemli şey, mutlu ve başarılı çocuklar yetiştirmek. Bu da o kadar çok şeye bağlı ki...En üst düzeyde eğitimin önemine inanmak ama diploma ile hiçbir şeyin bitmeyeceğini bilmek. Bir alanda uzmanlaşmak ama genel kültür sahibi olmanın önemini de anlamak. Kendine güvenmek ama kendini başka insanlardan üstün görmemek. Azimli ve başarı için hırslı olmak ama şükretmesini ve yetinmesini de bilmek. Yaptığı işi ciddiye almak ama kendini çok fazla ciddiye almamak."
Bu cümlelerin altına ben de aynen imzamı atıyorum.

M

Mercan

Guest

Mum olup ışık saçamıyorsan, sen de ayna ol ışığı yansıt!

Bir konferansıma gelen bir kadın şöyle dedi:
"Sizin Kanal D'de Tuluhanla Bu Sabah programınıza konuk olduğunuz günleri bir yıl boyunca takip ettim. Programda söylediklerinizden en güzel sözleri bir kağıda yazıp, o gün buzdolabının kapağına asıyordum. Akşam eşim ve çocuklarım gelince o özdeyişleri okuyor, çok beğeniyorlardı. Çok teşekkür ederim size!"
Çocuklarının sadece midesini beslemekle kendini görevli saymayan, aile bireylerinin beynini de neyle beslemesi gerektiğini düşünen, çocuğunun hayatında başarıyı çoğaltmak için baskı yapmadan zekice bir yaklaşım bulan bu kadına ben de hayran kaldım. Gelecek yıl TV programına devam edip etmeme kararımı düşünürken, bu kadını hatırlayacağım. Kendimi onun buzdolabının kapısına asacağı cümleler kurmakla sorumlu hissediyorum....

M

Mercan

Guest

Başarısız olmak için neden bu kadar çaba harcıyorsun?!

Bazen, bazı kişilere "Başarısız olmak için neden bu kadar çok çaba harcıyorsun?" diye soruyorum ve çok şaşırıyorlar! Bence başarı gibi başarısızlık da uğrunda "fazladan bir çaba" harcamak gereken bir uğraştır. Hiçkimse durduk yerde başarısız olamaz ! Başarısız olacak şekilde doğmadık ya da başarısız olmak için doğmadık. Başarısız olmak bir sanattır Biraz çaba harcanarak "başarısız olma sanatı" da öğrenilebilir. Hayatı boyunca başarılı olmuş kişiler bu dersleri öğrenip uygulamakta zorlanabilirler. Her şey başarısız olacağına inanmakla başlar! Başarısız olmak kadar başarısız kalmak da çok zordur ! Sürekli başarısız olmak tesadüf olmaz, bir sisteme ve stratejiye ihtiyaç duyar. Başarısızlık fedakarlık ister

M

Mercan

Guest

Başarılı olmak mı zor, başarısız kalmak mı?

Başarısız olmak psikolojik açıdan başarılı olmaktan daha fazla zorlayıcıdır. Başarısız olmak için daha fazla duygusal güç gerekir. Çünkü başarıda "sonunda zevk olan bir acıya katlanmak" gerekir. Başarılı olmak için yapman gerekenleri yaparken bilirsin ki, sonunda ödül olan bir acıya katlanıyorsun. Bir gün başarılı olacaksın ve bu acıları çektiğine deyecek. Oysa başarısızlıkta "sonunda daha büyük acı olan bir acıya katlanmak" gerekir. Hem başarısız olmak için acı çekmek, hem de başarısız olduktan sonra daha büyük acı çekmek gerekir. Başarısız olmak ve başarısız kalmak için çekilmesi gereken acı, başarılı olmak ve başarılı kalmak için çekilmesi gerekenden daha fazladır. Bunu bile bile başarısızlığı seçmek, başarılı olmak yerine başarısız olmayı seçmek bir büyük bir fedakarlık ister

M

Mercan

Guest

Kaybedenlerin ülkesinde kazanan olmaya başlamak nasıl bir şeydir?

Eğer kaybedenlerin arasında yaşıyor ama ileride kazanan biri olmayı hayal ediyorsanız, hayallerinize ulaşma sürecinde çevrenizdeki insanlar size neler yapacak?
*Önce sizinle alay edecekler,sonra ilk başarınızla çok şaşıracaklar,
*ikinci başarınızda olan biteni anlamaya çalışacaklar,
*üçüncü başarınızda artık başarılı olduğunuzu kabul edecekler,
*dördüncü başarınızda size yakın olup o başarıdan yararlanmaya çalışacaklar, *beşinci başarınızda sizi kaybetmekten korkup sık sık “sen şimdi bizi de tanımazsın“ diyecekler,
*altıncı başarınızdan sonra başarınızı abartarak tüm tanıdıklarına anlatmaya başlayacaklar,
*yedinci başarınızdan sonra geriye dönüp geçmişinizi yeniden yazacak, sizin aslında çocukken de ne kadar başarılı ve gelecek vaat eden biri olduğunuzu anlatmaya başlayacaklar
Tüm bunlar kaybedenlerin ülkesinde kazanan olmanın hem bedeli hem de ödülüdür. Bunu bilin, gülün, yaşayın ve geçin.

M

Mercan

Guest

Her şeyi sil baştan yaşamak ister miydiniz?

"Keşke kitaplarınız daha genç yaşımda karşıma çıksaydı", kitaplarımı okuyan yetişkinlerden en fazla duyduğum cümle bu. Bir an önce bir sürü insana bu "profesyonel başarı bilgisi"ni ulaştırmaya çabamın altında bu motivasyon var.
Siz ne düşünüyorsunuz,bugün bildiklerinizi geçmişte biliyor olsaydınız bazı şeyleri farklı yapar, farklı bir yerde olur muydunuz? Her şeyi sil baştan yaşamak ister miydiniz? Şebnem Ferah, "Sil Baştan" adlı şarkısında ne güzel özetlemiş herşeyi:
" Sil baştan başlamak gerek bazen
Hayatı sıfırlamak
Sil baştan sevmek gerek bazen
Herşeyi unutmak
Sanki bugün son günmüş gibi
Dolu dolu yaşamak istiyorum ben
Her ne çıkarsa yoluma
Selam verip yürümek istiyorum ben
Sil baştan başlamak gerek bazen
Hayatı sıfırlamak
Sil baştan sevmek gerek bazen
Herşeyi unutmak"

|Ⓢєччαh|

MiM
Yönetici
Tema üyesi

sevgili mercan, tarık'a yalnız olmadığını gösterdin. bu tür sosyal ve içtimai konularda tek başına uğraşıp duruyordu garibim, ona yardımcı olduğun ve çeşitlilik açısından açılım sağladığın için çok sevindim ve mutlu oldum. yüreğin sağlık can ablacım. Allah razı olsun.

M

Mercan

Guest

Elimden geleni yapmaya çalışıyorum..
Rabbim cümlemizden razı olur inşaALLAH.

S

senarist081

Guest

MiM' Alıntı:
sevgili mercan, tarık'a yalnız olmadığını gösterdin. bu tür sosyal ve içtimai konularda tek başına uğraşıp duruyordu garibim, ona yardımcı olduğun ve çeşitlilik açısından açılım sağladığın için çok sevindim ve mutlu oldum. yüreğin sağlık can ablacım. Allah razı olsun.
Mim hocam ben duyarlılığınız çok teşekkür ediyorum ama ben bu konuda hiç zorlanmadım çünkü sırf bir yararlı olmak adına Allah rızası için yapmıştım,yapmaya da devam edicem.Sevgili Mercan çok kısa zamanda çok mesafeler katetti bu alanda,kendisini de ayrıca kutluyorum.Ve onu Kişisel Gelişim Sorumlusu yapmanın da ayrı bir gururunu yaşıyorum.. :)

R

rumeysa

Guest

RECEP Ş. APUHAN

BAŞARI YOLUNDA ALTIN KURALLAR

. Tırmandığınız kaya ile kertenkele kadar bütünleşmelisiniz.

2. Hedef, titremeyen bir el ister.

3. Engellere, ne kadar ısrarlı olduğunuzu, ancak ne kadar fedakarlık yaptığınızı göstererek anlatabilirsiniz.

4. Fedakarlık, hedefinizle bulunduğunuz nokta arasındaki mesafede yolunuza çıkacak her engele bedelini ödemektir. Sizden uykusuz geceler mi istiyor? Vereceksiniz. Sizden en sevdiklerinizi bile terk etmenizi mi istiyor? Terk edeceksin.
En önemlisi içinizdeki tatlı dile kulaklarınızı tıkayacaksınız. İçinizdeki tatlı dilin, gayenizin amansız düşmanı olduğunu bilmelisiniz.

5. İnsan için çalıştığından başkası yoktur. ( Necm Suresi, 39 )
6. Bilgiyi, kaynağına bakarak küçümsemeyin.

7. Size koltuk değnekleri verebilirler ama yürüyecek olan yine sizsiniz.

8. Kar, dağına göre yatar.

9. ? Bütün umudum kendimde. ? diyebiliyorsanız.

10. İnsana insan olduğu için değer verin.

11. İşinizi en mükemmel şeklide yapın.

12. Gerçek sakatlık, gaye yokluğu, sorumsuzluk ve uyuşukluktur.

13. Hiç kimsenin gücü mükemmel bir işi görmemezliğe gelmeye yetmez.

14. Marka ne kadar değer verilen bir markaysa, parçalardaki hatalar da o kadar çok göze batar, o kadar vazgeçirici olur.

15. İki insan olmayın.

16. Güçlükleri göze alamayanların kolaylıklarla karışlaşması mümkün değildir.

17. Doğrudur, her arayan bulamaz. Ama aramadan bulan hiç olmamıştır.

18. Yumruğunuz demirleştikçe, eldiveninizin ipeği kalınlaşmalıdır.

19. Her saniyeniz gayenize kilitlenmelidir.

20. Bütün bütün elde edilemeyen, bütün bütün terk edilemez.

21. kendi dilinizi konuşan insanlardan ayrılmayınız.

İçinde bulunacağınız toplumu, dilinizi konuşan toplumlardan seçiniz. Yada her sürprize hazır olunuz.

22. Topluluğun eritme gücü vardır.
Topluluk ( Toplum / Kitle ) insana kolayca kendi rengini verebilir. İnsan iyi ve kötü alışkanlıkların çoğunu topluluk içinde kazanır. Öyleyse dostlarınızı, içinde yer alacağınız topluluğu seçmek büyük ölçüde hayatınızı seçmek manasına gelir.
Bana arkadaşını söyle, sana kim olduğunu söyleyeyim.
CERVANTES
23. Affedici olun.

24. Sözünüzün eri olun.

25. Sabır, zamanı lehimize çevirme sanatıdır.
Eğitilmemiş her kuvvet zayıflığa dönüşür. Sabır bir bekleme dönemi olmadığı için, sabırlı insan bir yandan neticelere katlanırken bir yandan da yeni girişimlerini sürdürür.

26. Kararlı olmanız hedefi yıldırır.
Kendinizi hedefe kilitleyeceksiniz ve o kilidi açması muhtemel bütün
anahtarları ortadan kaybedeceksiniz. Kararlılık işte buna denir.

27. Korkunuz, korktuğunuza güç verir.
Korkaklık iyi hazırlanamamanın ürünüdür.

28. Kuvvetlerinizi iyi komuta ediniz.
Komuta gücü, kuvvetleri oranında iyi bir komutan olabilen herkes, büyük zaferler kazanır. Kötü komutan mevcut kuvvetlerini de elden çıkarır.

29. Samimi pişmanlık, gelecekteki hataları da önler.

30. Danışma, mesele üzerindeki aydınlığın arttırılmasıdır.
Başkalarının gayretlerini, bilgilerini, tecrübelerini, fikirlerini kendi gayret, bilgi, tecrübe ve fikirlerimize katma faaliyeti olan danışma, yakın dostlarımızdan biri olarak yanımızdan hiç ayrılmamalıdır.

31. Anahtar aramak yerine, anahtar olabilmelisiniz.

32. Kendinizi ifade etmekten kaçınmayın.

Tribündeki seyircilerden futbol tarihine geçmiş kimse yoktur.

33. Zamanında yapılmayan iş, yapılmamış iştir.

34. Küçük ikazların, büyük değeri vardır.

35. İnsana yaklaşmak önemlidir.
Onları tanıma sanatını öğreniniz. Güçlerini nereden alıyorlar? Bunu anlayınız. İnsanı doğru değerlendirmenin bir yolu da, görüşmenin doğru zaman ve zeminde yapılmasıdır. Her insan bir limandır, usta kaptan bekler.

36. Toplumu şekillendirenler, önderlik yapanlar, güç elde edenler eylem adamlarıdırlar.

37. İnsanlara anlayış derecelerine göre hitap ediniz.

38. Başarı herkese kaldırabileceği ağırlığı kaldırtmaktır.

39. Doğal olunuz.

40. Kibir emeği kirletir.

41. Küsmeyeceksiniz.

42. İstisnalara karşı istisna hareket etmelisiniz.

43. Her zaman daha iyisini yapmaya çalışınız.

44. Unutmak, ilmin afetidir.

45. Merhamet edin, fakat merhamet beklemeyin.

Bana bin söz edeceğine bir şekil göster. Bir şekil bin sözden daha iyidir.