Ayakkabının Bulunuşu !

• Konbuyu başlatan SUNFLOWERS
  • Başlangıç tarihi
S

SUNFLOWERS

Guest
Antik bir Hint masalı vardır, çok eski ama çok büyük bir öneme sahip bir öyküdür.

Çok büyük ama aptal bir kral sert zeminin ayağını acıttığını söyleyip,

tüm krallığın sığır derisiyle kaplanmasını emretmiş.

Ancak sarayın soytarısı bu fikre kahkahalarla güldü, o bilge bir adamdı.

Dedi ki: "Kralın fikri en basitinden komik."

Kral çok kızmıştı ve soytarıya dedi ki : Bana daha iyi bir seçenek göster yoksa öldürüleceksin.

Soytarı : Efendim küçük bir sığır derisi parçasını kesip ayağınızı kaplayın dedi.

Ve ayakkabılar bu şekilde doğdu.

Bütün dünyayı sığır derisiyle kaplamaya gerek yok,sadece ayağını kaplamak tüm dünyayı kaplar.

Bilgeliğin başlangıcı budur...

[TB] Benzer konular

Ynt: Ayakkabının Bulunuşu !

Antik ve bir o kadar da uyduruk... :) Ne de olsa bir masal... Masalda neler olmaz ki..? :)

Kralı aptal, soytarıyı da bu kadar akıllı yapmaları da enteresan... :) Bilge soytarı... :) Madem o kadar bilge ne diye soytarılık yapıyor..? :)

B

Bevadih

Guest

:D :D

Teşekkürler sun'cuğum.. :-*

S

SUNFLOWERS

Guest

Liprade uyduruk olduğuna dair elinde delilin var mı?
Ne ye dayanarak uyduruk diyebiliyorsun?

S

SUNFLOWERS

Guest

Bütün dünyayı sığır derisiyle kaplamaya gerek yok,sadece ayağını kaplamak tüm dünyayı kaplar.

Bilgeliğin başlangıcı budur...
Kıral ve Ülke nin salak olduğu doğrudur da!?
Bilgeliğin başlangıcı ve ayakkabının buluşuna ne diyorsun!?

Aklıma Peygamberler geldi ve onların ayakları çıplak mıydı diye düşündüm... :)

S

SUNFLOWERS

Guest

liprade' Alıntı:
Aklıma Peygamberler geldi ve onların ayakları çıplak mıydı diye düşündüm... :)
Evet..eski insanlar ve peygamberlerin çıplak ayakla dolaştıkları vakidir!
Hikayelerde okumuşumdur..
Peygamberimizin ayağının hatta kanadığı bile olmuş..

R

Resulehasret

Guest

Bende bir arkadaşımdan, topuklu ayakkabının ve şemsiyenin bulunuşunu şöyle dinlemiştim. Topuklu ayakkabıyı ve şemsiyeyi bulanlar fransızlarmış ve bilindiği gibi şimdilerin o sözde medeni ve çağdaş ülkesini o zamanlar B.K götürüyormuş ve onlar için yıkanmak diye bir kavram yokmuş, pis pis gezerlermiş :) . Bunu hakaret olsun diye söylemiyorum, çünkü kitaplarda da yazıyor bu.

Neyse konuya dönecek olursam :) , Fransızlar da tuvalet kültürüde yokmuş ve dışkılarını sokaklara atarlarmış, böylelikle ayakları dışkıya bulandığından ayakkabının topuğunu yükselterek, üstlerine dışkı bulaşmaması için böyle önlem alırlarmış :). Şemsiyenin bulunuşuda yine bu üstün zekalı fransızlara aitmiş, insanlar dışkılarını çoğu zaman çatılardan atarlarmış ve böylelikle üstlerine gelmemesi için şemsiyeyi icat etmişler.

Şimdilerde bu milyonlarca para vererek aldığımız parfümleride o dönemin fransızlarının icadı olduğunuda söylemeden geçmiyeyim, çünkü yıkanma kültürü olmadığından temiz kokmak için sadece parfüm sıkarlarmış.

Allah c.c iyiliğinizi versin Resulehasret... :) Bilindik konular olsa da her okuyuşta gülesim gelir... :) Ama yine de ayakkabının tarihçesine ulaşamadık...