Avcı-kampçı usulu tavuk

S

samimi

Guest
Önce Malzememiz Dondurulmamış,1,5kg dan ağır et tavuğu.Tarla gibi sürülmüş-çapalanmış bir zemine 1,5 karış 4-5cm çaplı çatal bir kazık yere saplanır.Çeşmede iyice yıkanmış tavuğumuz önden boydan boya aşağıya kadar yarılıp ceket asar gibi(çarmıha gerer gibi)çatala asılır.içine hiçbirzaman petrol ürünü veya yağ konmamış 18 litrelik peynir,turşu veya zeytin tenekesinin ağız kapak kısmı tam kesilmiş olarak ve tavuğa değmeden üstünden ters kapanır.Yerle temas eden kısımlar,toprak ile kapanıp tenekenin üstüne tavuk iriliğinde bir taş ağırlık konur.
Yazın 30 dakika,kışın,40 dakika kadar tenekenin etrafında parmak inceliğinde çalı-çırpı ile teneke boyuna yükselecek ateş yakılır.Süre sonunda 10 dk kadar etraftaki közlerle beklenir.Taş kaldırılıp,teneke yavaşça kalktığığında Sonuç ortaya çıkar.Salça sürülmüş gibi kızarmış,yağı suyu yere akmış tavuk.Bir tarafından servis tepsisiyle destekleyip diğer tarafından çatal veya bıçakla tepsiye aktarın.Kolundan ayağından tutmayın.Kemik elinizde kalıp küllere düşürmeyin.Dörde böldüğünüz tavuk yoldan sıcacık aldığınız yarımşar ekmeğin içine parçalandıktan sonra tuz ve baharat eklenir. Soğan, yeşil biber ve domates takviyesiyle afiyet olsun.
Tamam çok doymadınız ama tadı damağınızda kaldı. İleride tekrar yaparsınız. Doyarsanız bu lezzeti unutur bir daha aramazsınız.
 

[TB] Benzer konular

B

Bevadih

Guest
Ynt: Avcı-kampçı usulu tavuk

Hoş bir anlatımla,güzel bir tarıf olmuş:) teşekkür ederim..
Yazın "Ben" deneyeceğım inş..İlginc geldı bana...
 
I

isoz

Guest
Ynt: Avcı-kampçı usulu tavuk

Allah razı olsun Samimi Hocam :)
Kapm yerlerinde genelde ateş yaktırmıyorlar. Biz çanakkalede kapm yaptık. arkadaşlardan biri ciddi bir önlemle ateş yaktı anında jandarma geldi uyardı ve devam etmemiz halinde ceza keseceklerini ve kapm yerinden kovacaklarını söylemişlerdi :)
Birde doğadaki hayvanları vurarak kamp yapan insanlar lütfen ihtiyacınız olmadan hayvanları vurmayalım. Mümkün mertebe kendi evimizden ihtiyaçlarımızı alıp kapm bölgelerine öyle gidelim. Zavallı hayvanların yavrusumu var nesi var bilmeden vuruluyorlar. Hatta sırf eğlence olsun diye bunu yapan mendebur insanlarda var. İnsan insanlığını yapmalı. Bilinçli olmalı. Doğal ortamlarda vakit geçirmek için doğaya zarar vermenin bir anlamı yok. Yaw bir hayvan dahi diğer hayvanların popülasyonunun varlığını sürdürmesi yönünde çalışırken insan kendi varlığını sürdürme düşüncesini dahi akletmeden doğayı boza biliyor. Bu ne abesle iştigal bir anlayış. Hayvan kadar düşünemiyor diyeceğim ama hayvan kadar hissedemiyor diyeyim. Kusura bakmasınlar çok ağır oldu ama hak etmiyorlar mı?. Kamp yerine iştirak ettik geçen yıl. Yaw 2 saat 2 bin mt karelik bir alanın temizliği ile uğraştık. İnsan bu kadar mı hayvanlaşır. Aslan yattığı yerden belli olur derler ya o aslan kalksın yerinde çok rahat bu insanlar yatar ama bunlar kalksın aslan yemin ediyorum yatmaz. Bu derece yaw. İçmişler atmışlar her taraf plastik pet şilererle dolu. poşetler ıvır zıvır doğaya zarar verecek ne kadar meterayal varsa getirmiş onlarıda atmış gitmiş.Bu nedir ya Allah aşkına nedi ya? Hangi anlayış bu yaa? Yazık Vallahi yazık bari gelceğinizi düşünmüyorsunuz orada yaşayan canlıları düşünün. Rabbim herşeyi hakkıyla bilendir.
Allah'a emanet olun.
 
B

Bevadih

Guest
Ynt: Avcı-kampçı usulu tavuk

yahu İsoZ sana ne çok katıldım bu temizlik konusunda.!
Bende dertlıyım bundan hemde çok...Doğa gezmesını severım,sık sık ta yapmaya calısırız ve bu anlattığın heryerde...Oturabılmek için önce mıntıka temizliği yapmak gerekiyor...Ne aklınıza gelırse hatta ne gelmezse bile onu bulabılırsınız...Kime ne dıyeceksın kı..Korunan,güya bekçisi olan yerler bile oyle...Hele sahıller..Hangi birini anlatayım ki :-\
Beşer'likten çıkıp İnsan olmaya gayret etsin artık yaratılan...İnsan olmayı nasıp etsın Rabbım,Olamıyorsa benceremıyorsa,gene dogaya baksın...Hayvan bile afedersın pislediği yeri toprakla kapatmadan oradan ayrılmıyor,daha ne dıyım!!!!!!
 
S

samimi

Guest
Ynt: Avcı-kampçı usulu tavuk

açıklama çok basit, insan elinin değmediği yerler ter temiz...
 
Üst