Askerlik Kanunu Meclis'te

fussilet

Üye
Yönetici
Askerlik Kanunu Meclis'te

TBMM (AA)TBMM Genel Kurulu'nda, 'Askerlik Kanunu İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nın görüşmelerine başlandı.
Tasarının tümü üzerinde MHP Grubu adına söz alan Trabzon Milletvekili Koray Aydın, Türk ordusunun, milletinin göz bebeği olduğunu söyledi.
Aydın, 'vatan, millet' adına hayatlarını gözlerini kırpmadan feda eden askerler için yapılacak düzenlemelerin hızla hayata geçirilmesi gerektiğini söyledi.
Tasarı ile astsubayların, uzman jandarmalar ve uzman erbaşların özlük haklarıyla ilgili bir takım iyileştirmeler ve düzenlemeler yapıldığını anımsatan Aydın, 'Askeri öğrencilerimizin tazminat sorunlarının çözümü de önemli. Buna da kayıtsız kalamayız. Buna ilişkin tasarı ivedilikle hazırlanmalı ve gündeme getirilmelidir' diye konuştu.
Partisinin, askeri personelin haklarıyla ilgili düzenlemelere gerekli desteği ve katkıyı her zaman vermeye hazır olduğunu ifade eden Aydın, şöyle devam etti:
'TSK'nın tüm çalışanlarını hiçbir ayrım gözetmeden bir bütün olarak görüyor ve seviyoruz. Statülerden kaynaklanan bir farklılık elbette olabilir. Ancak kurumlar çalışma barışını temin etmek, eşitlik ve adalet ilkelerini gözetmek zorundadırlar. Tasarıda, özellikle uzman erbaşlarımızın özlük haklarıyla ilgili haklı talepleri karşılanmamıştır. Ek gösterge uzman erbaşlarımıza verilmemiştir. Bunların aldıkları ek tazminatlardaki adaletsiz uygulama da devam etmektedir. Uzman erbaşlar da kadroya geçirilerek bu sorun kökünden çözülebilir.'
Tasarı üzerinde iyileştirme getiren tüm önergeleri destekleyeceklerini ifade eden Aydın, 'Canını sermaye yaparak çalışan' askeri personel ve emniyet mensuplarının, özlük haklarında yapılacak düzenlemelerin 'kısıtlı bütçe' gerekçesiyle geciktirilmesinin 'anlaşılmaz olduğunu 'söyledi.
-'GENELKURMAY BAŞKANLIÄžI TOKİ Mİ?'-
BDP Grup Başkanvekili Hasip Kaplan da tasarının tümü üzerinde grubu adına yaptığı konuşmada, tasarıda askerlik şubeleri ve sağlık raporlarının alınması konularını düzenleyen maddelerin tartışmalı olduğunu savundu. Aile hekiminden alınacak sağlık raporlarına ilişkin karmaşa yaşanabileceği uyarısında bulunan Kaplan, 'Aile hekimliği uygulaması nerede oturdu ki daha? 'Askerliğe elverişlidir ya da değildir' noktasında aile hekimliğinden alınacak raporlar ihtiyacı karşılayamayabilir' diye konuştu.
Tasarının, 'askeri yargıya' yönelik düzenleme içeren bölümlerini de eleştiren Kaplan, 'Yeni bir anayasada yargı sorunlarımızı konuşmayacak mıyız? Yargı birliği gündeme geliyor. Neden acele ediliyor bu konuda? Bu düzenlemenin acelesi yok' dedi.
'Genelkurmay Başkanlığı neden hala Başbakanlığa bağlı. Genelkurmay Başkanlığı TOKİ midir?' sorusunu yönelten Kaplan, 'Normal demokrasilerde Genelkurmay Başkanlığı'nın, Milli Savunma Bakanlığı'na bağlanması gerekiyor' dedi.
Uludere'de yaşanan olaya değinen Kaplan, 'Bu konunun netliğe kavuşturulması lazım. Bir hukuk devletinde, yargıda bunun bir hesabı görülür. Tezkere Başbakan'a verildiğine göre siyasi muhatabınız da odur. Bir zat Ankara'dan telefon etse, bir başçavuş kaçakçılık yapanların tüm kimlik bilgilerini verirdi. Çünkü senelerdir bu olay yapılıyor' ifadelerini kullandı.
-'ÖNERGE VERECEÄžİZ'-
CHP İzmir Milletvekili Mustafa Moroğlu da astsubayların beklentilerinin kanunda karşılanmadığını söyledi.
Moroğlu, 'Hem 'darbelere karşıyız' diyeceğiz hem de 12 Mart ve 12 Eylül'de YAŞ kararları dışında görevden uzaklaştırılanların özlük haklarına kavuşturulmasını engelleyeceğiz' diye konuştu.
Askeri okullardan ayrılmak zorunda kalanların tazminatları affedilecekse, bu sürenin 1997'ye çekilmesi gerektiğini belirten Moroğlu, genel olarak olumlu olmasına rağmen tasarıda önemli eksiklikler ve eşitsizlikler bulunduğunu savundu.
Moroğlu, 'Bütün askeri ya da polis teşkilatında görev yapan üst, orta ve alt kademeler arasında özlük haklarında belli farklılıklar olacaktır ama genel şikayet; bu farklılıkların kabul edilemeyecek kadar fazla olmasıdır. Bunları düzeltmek hepimizin görevidir' diye konuştu.
AK Parti İstanbul Milletvekili Şirin Ãœnal, 'Türk milleti yediden yetmişe askerdir' dedi.
Anne ve babaların evlatlarını peygamber ocağına 'ya gazi ol ya şehit ol' diyerek gönderdiğini ifade eden Şirin, tasarıyla getirilen düzenlemeler hakkında bilgi verdi.
Şahsı adına söz alan MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, uzlaşmayla getirilen tasarı üzerinde istişare ettikçe eksikliklerin görüldüğünü ve bunları düzeltmek için önergeler vereceklerini kaydetti.
Şandır, emekli astsubayların intibakının da bu kanunla yapılması gerektiğini dile getirdi.
YAYIN TARİHİ: 22.05.2012
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı haberin tüm hakları Diyalog Gazetecilik A.Ş.'ye aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Source: Askerlik Kanunu Meclis'te
 

[TB] Benzer konular

Üst