Askerlere, Arkasını Gösterecek Kumaş Kamera...

Askerlere arkasını gösterecek kumaş kamera

Bilim adamları, ışığa çok duyarlı fiber optik kablolardan oluşturulan özel bir kumaş ile lenssiz kamera yaptı. Ürün ile askerler, savaş sırasında arkalarından gelebilecek tehlikeyi özel bir vizör ile görebilecek.


Cüneyt Ateş'in haberi

AA muhabirinin derlediği bilgilere göre, Massachusetts Institute of Technology'de görevli bilim adamlarının geliştirdiği ışığa duyarlı fiber optik kumaş, çevredeki yansımaları merkez bilgisayara ileterek görüntü haline gelmesine imkan tanıyor. Bu görüntüler, takılacak özel bir vizörden de izlenebiliyor.

Bilim adamları test çalışmasında, ışık kaynağı ile fiber kumaş arasına, ''Gülen Surat - :)'' resmi yerleştirdiler ve bu özel kumaşı, elektriği yükselten bir amplifikatöre ve bilgisayara bağladılar. Fiber kumaş ışık yoğunluğunu algılayarak bunu elektrik sinyallerine çevirdi ve bu sinyalleri alan bilgisayar da özel bir algoritma ile siyah beyaz görüntü oluşturdu.

Henüz ilk aşamada olan çalışma, teknolojinin de imkanları ile geliştirilerek çok çeşitli uygulamalar için de kullanılabilecek.

Proje, ABD Askeri Araştırma Ofisi, Ulusal Bilim Vakfı ve Savunma Bakanlığı İleri Araştırma Projeleri Ajansı (DARPA) tarafından destekleniyor.AA
 
D

DAMRAM

Guest
Ynt: Askerlere, Arkasını Gösterecek Kumaş Kamera...

ASKERLERI KORUMAK ICIN AZ BILE BUNLAR DAHADA COCUKLARIMIZI KORUYACAK ICATLAR OLMASI LAZIM
 
S

serdengecti

Guest
Ynt: Askerlere, Arkasını Gösterecek Kumaş Kamera...

iyide bu icad gavurun.gavur kullanacak.
 
Üst