Altın fiyatları Avrupa yüzünden yükselebilir

  • Konbuyu başlatan hlzkee
  • Başlangıç tarihi
H

hlzkee

Guest
Avrupa'daki borç krizinin yatırım aracı olarak kıymetli metallere olan talebi yükseltmesi ile altın son üç hafta içindeki 1 haftalık kazancını genişletebilir.Spot altının onsu Seul saati ile 10.41'de pek fazla değişim göstermeden 1,510.50 dolardan işlem görmeden önce yüzde 0.5 kadar tırmarak 1,519.35 dolar oldu. Altın fiyatları geçtiğimiz hafta yüzde 1.2 tırmandı. New York'ta işlem gören haziran teslimli altın vadelileri ise yüzde 0.7 kadar yükselerek 1,519 dolardan işlem gördü.

ANZ Banking Group Ltd emtia araştırma müdürü Mark Pervan, konuyla ilgili olarak "Fitch Yunanistan'ın notunu düşürdükten ve S&P, İtalya'nın görünümünü negatife çevirdikten sonra yatırımcılar güvenli varlıklara yöneldiler, doların sıçraması da dengelenmiş oldu." yorumunda bulundu.

Standard & Poor's geçtiğimiz hafta İtlaya'nın kredinin notunun görünümünü düşürerek negatife çevirdi. Kuruluştan yapılan açıklamada, kararda hükümetin zayıf ekonomik büyüme hedefinin ve Euro Bölgesi’ne üye Yunanistan ve Portekiz’de yaşanan ülke borcu krizinin bölgenin üçüncü büyük ekonomisi İtalya’ya da sıçrama endişelerinin etkili olduğu vurgulanarak, ülkenin uzun vadeli kredi notunun düşürülme riskinin arttığına dikkat çekildi. S&P, 2007 yılında gayri safi yurt içi hasılaya oranı yüzde 100 olan İtalya’nın kamu borcunun, bu yıl yüzde 116’ya yükseleceğini tahmin ediyor.

Yunanaistan'ın kredi notu ise Fitch Kredi Derecelendirme Kuruluşu tarafından indirildi. Kuruluştan yapılan açıklamaya göre Yunanistan, ekonomik toparlanmayı sürdürmek adına kuruluşların ve devletin borçlarını ödeyeceğini garantide gerekli temel mali ve yapısal reform programını uygulamada yetersiz kaldı. Euro, Seul saati ile 10.41'de dolar karşısında yüzde 0.5 zayıfladı.

Avrupa'nın borç krizi, ivme kazanan enflasyon ve iç savaş içindeki Libya altının rallisini 11. yılına taşımasına yardımcı oldular. Altın 2 mayıs'ta tüm zamanların rekorunu kırarak 1,577.57 dolradan işlem gördü.
 

[TB] Benzer konular

H

hlzkee

Guest
Ynt: Altın fiyatları Avrupa yüzünden yükselebilir

Spot altının onsu pek fazla değişim göstermeyerek Singapur'da 10.54'te 1,516.63 dolardan işlem gördü. Euro bazında külçe altının fiyatı tüm zamanların rekorunu kırarak 1,081.639 dolardan işlem görürken haziran teslimli altın fiyatları vadelileri yüzde 0.2 değer kazanarak 1,517.60 dolar oldu. Gümüşün onsu ise yüzde 0.4 artışla 35.2275 dolardan işlem gördü
 

|Ⓢєччαh|

MiM
Yönetici
Admin
Tema üyesi
Ynt: Altın fiyatları Avrupa yüzünden yükselebilir

altından birileri kazançlarını iyice şişirdikten sora bir gün tepetaklak olacak ya, ne zamana denk gelir bilemem.
kahpe yahudi bütün dünyada para enstrümanlarını tahtarevalli gibi kullanarak servetine servet katıyor.
bir gün petrol, bir gün döviz, bir gün altın vs.
o da olmadı savaşlar çıkararak silahtan kazanıyor. da,
birgün dünya üzerinde yaşayan milyarlarca insanın sömürdükleri alınterlerini kusacaklar ya, o günleri görebilir miyiz bilmiyorum işte...
 
Üst