Altın ETF'lerden çıkışlarla düşüyor

fussilet

Üye
Yönetici
Altın ETF'lerden çıkışlarla düşüyor

Altın, yatırımcıların altın destekli exchange traded fonlarındaki (ETF) altın varlıklarında görülen rekor düşüşe, Fed'in teşviklere devam edeceği beklentisinden daha fazla ağırlık vermelerinin ardından değer kaybetti ve bir seneyi aşkın sürenin en hızlı aylık kaybını yeni aya taşıdı.
Spot altın yüzde 0.3 düşerek ons başına 1,472.65 dolara kadar indikten sonra, Singapur saati ile 13:43'te ons başına 1,474.83 dolara geldi. Bugün Çin, Hong Kong, Hindistan, Güney Kore, Tayvan, Singapur, Malezya, Tayland, Vietnam ve Filipinler'de piyasalar tatil nedeniyle kapalı.
Fiyatlar 16 Nisan'da son iki yılın en düşük seviyesini görmesinin ardından yüzde 12 sıçradı, ancak halen, bazı yatırımcıların altının geleneksel "değer koruma" özelliğine olan inançlarını yitirmelerinden dolayı, geçen ay yüzde 7.6 ile Aralık 2011'den bu yana en kötü aylık performansını gerçekleştirdi. Altın destekli ETF'lerdeki varlıklar, Bloomberg'in derlediği verilere göre, geçen ay 174 ton ile rekor bir düşüş gösterdi. Ãœçüncü parasal genişleme (QE3) turu dahilinde her ay 85 milyaar dolarlık tahvil alımı yapan Fed, iki günlük politika toplantısını bu akşam sonlandıracak.
Sydney'de Fat Prophets analistlerinden David Lennox, "Fed'in parasal genişlemeye ilişkin duruşunda bir değişiklik olmayacak," dedi ve "Altın, parasal genişleme bitiyor diyen şahinlerden aşağı yönlü baskı almayacak" değerlendirmesinde bulundu.
Bloomberg'in derlediği verilere göre, altın destekli ETF'lerdei toplam varlıklar dün itibariyle, Ekim 2011'den bu yana en düşük seviye olan 2,275.84 tona geldi. Dünyanın en büyük altın destekli ETF'si SPDR Gold Trust'taki altın varlıkları Eylül 2009'dan bu yana en düşük seviyesi olan 1,078.54 tona geriledi.
Sydney'de emtia haber bülteni Barratt's Bulletin'in CEO'su Jonathan Barratt, "Karşılaştırılabilir varlıklar kadar getirisi olmayan ETF piyasası ile karşılaştığınızda, yukarı yönde hareketin baskı altında kaldığını görürsünüz," dedi ve "İnsanlar fonlarını getirisi olmayan varlıklardan getirili varlıklara taşıyor. Şu anda satış baskısını getiren de bu" değerlendirmesinde bulundu.
Spot gümüş yüzde 0.2 düşerek osn başına 24.2760 dolara indi. Spot palladyum yüzde di. Spot palladyum yüzde 0.2 kayıpla ons başına 697.35 dolara inerken, spot platin fazla değişmeyerek ons başına 1,506.35 dolarda kaldı.

Source: Altın ETF'lerden çıkışlarla düşüyor
 

[TB] Benzer konular

Üst